23 nisan gösterisi sendromu

tunnish soruyor: 4

Merhaba arkadaşlar,
Benim kızım 4,5 yaşında kreşe gidiyor. 23 Nisanda bir salonda fazla şaşalı olmasa da bir gösteriye çıkacak. Neler yapılacağı sürprizmiş, sır gibi saklanıyor. Kızım da kesinlikle bilgi vermiyor. Ama ben kızıma belli etmemeye çalışsam da biraz endişeliyim. Çünkü kızım farklı ortamlara ilk girdiğinde çekingen davranır. Ve sahnede çok kısa duracakları için alışamayabilir. Ağlar mı, olduğu yerde donup kalır mı hiç bilmiyorum. Birşey değil istediği gibi yapamazsa bu durumdan etkilenecektir de. Bu konuda ne önerirsiniz? Kızımı bu duruma nasıl alıştırabilirim? Deneyimli annelerden tavsiye bekliyorum. Çok teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


m_eymen

Size bile bilgi vermediğine göre kendine güveniyor demekki. Siz de endişe etmeyin bence.


tubapusat

Ben henuz bunu tecrube etmedim. Ancak ögretmenleri ile simdiden konusuyorum. Cocugumun istemedigi mutlu olmadıgı bir gosteride sırf bize gostermek icin yıpranmasını istemediğimi defalarca sınıf ve brans ogretmenlerine belirttim. Oglum gosteriye hazırlanıp eger o anda 'anne ben istemiyorum ve mutsuzum 'derse sahneye cıkması yonunde ısrar etmem. Birlikte o an nasıl mutlu olacaksa onu yapmaya gideriz.

Gosteriye hazırlanırken -eger o isterse hazırlıklara katılır-  gosterinin aslında onun eglenmesi ve bu bayramın cocuklar icin oldugunu konusmalarımda zaman zaman geciririm. Bu bilmedigi bir seye karsi olan endisesini belki bir nebze giderir ve rahatlatır.

Ogretmenleri ile endiselerinizi paylasıp, cocugunuzu rahatlatabilirsiniz.


babu

Bence de mutlaka ogretmenle konusun ve eger yapamazsa/cekinirse vb tavirlarinin ne olacagina emin olun. Cocuklarin performans kaygisi duymadan keyif aliyorlarsa katilmalari lazim boyle etkinliklere. Bir de ogretmenle konustuktan sonra kendinizi rahatlatmanizi oneririm, gosteriyi siz cok onemser cok jaygi duyarsaniz cocugunuz da mutlaka bunu hissedecektir.


guta

Bence hiç karışmayın. Muhtemelen kızınız sizi çok şaşırtacak, çok güzel bir şekilde oraya çıkacak, yapması gerekeni yapacak. Birçok çocuk anne babanın endişesinden çıkamıyor sahneye. Siz çok doğal bir şey gibi davranın. Fazla heyecanlı davranmayın, çocuğa fazla gösteri hakkında soru sormayın. Eğer yapmazsa, orada durmazsa, o zaman öğretmenine zorlamaması konusunda baştan uyarınızı söyleyin ama bence hiç gerek kalmayacak. Bu gösteriler biraz da çocuklara özgüven vermesi açısından iyi bence. Topluluğun önüne çıkmayı, kendini göstermeyi, konuşmayı öğrenmiş oluyorlar.Cevaplamak için Üye ol