Cocuga cig yumurta icirmek (kayinvalide sorunsali)

Papaya soruyor: 10

Kayinvalidem baslibasina bir sorundur, egitim ve kultur acisindan cok farkli ailelerden geliyor olmamiz nedeniyle kendisiyle cok sorun yasarim.

Cocuk yetistirme konusunda kurallari ben belirlesem de kafasina gore direttigi seyler oluyor. Ornegin 2,5 yasindaki ogluma 2 yasindan beri bu cocuk ne zaman cig yumurta icecek diyip duruyor. Bunyesini guclendirirmis. Ben tersledigimde ise sana annen hic icirmedi mi, hic mi bilmiyorsun diye zirvalayip duruyor.

Boyle bir sey yapildigini duyan var mi? Cocuk cig yumurtayi nasil icsin, garibim ogurmeye baslar buyuk bir ihtimalle. Iyi ki cocugumu krese vermisim de boyle cahil cahil yaklasimlardan mumkun mertebe uzak tutabiliyorum..

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


tiara

sağlık açısından çok sakıncalı olduğunu hatırlatmak isterim. salmonella çiğ yumurtadan bulaşabilen ve insanı fena hasta eden bir bakteri. aman dikkat!


nilinmasali

Böyle birşey yapıldıgını çok duydum,hatta bir tanıdıgım çiğ içmeyecekse yumurta yemesinin ne anmlamı varki,hiç yemese de olur diye akla ziyan bir cümle kurmuştu, tek olumsuz etkisi öğürmek olsa keşke..
Çiğ yumurta beyazının içinde avidin diye bir madde var bu biyotin emilimini engelliyor,dolayısıyla zamanla biyotin eksikliği oluşuyor ki bu vitamin beyin gelişimi için çok önemli,ayrıca sindirimi zor içindeki proteinin büyük bir kısmı ve bir çok vitamin sindirilemeden vücuttan atılıyor,salmonellaya sebep olabiliyor oluyorda oluyor yani,kv nize salmonelladan biraz bahsetseniz,gözü korkarsa konuyu kapatabilir belki..


angada

kayinvalideniz de olsa o sizin cocugunuz , istedigi sey saglik acisindan bircok sakincaya sahip bu durumda ne pahasina olursa olsun engel olunmali diye dusunuyorum..


mother_of_sons

 tipik kv..


benimkide neden vermediğimi soraaaarrr durur!

kaynım bıldırcın besliyor, oğluna hergün 1-2 tane çiğ çiğ içiriyor :(

bak abin içiriyor'lara sebebiyet veriyor bu durum. babasıda küçükken tavuğu kaldırıp yumurtayı içerdi ne zararı olmuş bak ? lr varıyor... 

drumuzun açıklamasını harfiyen anlattıysamda bazı şeyler küt... aşamıyor...

eskiden drlarda çiğ daha yararlı derlerdi zamane dr larıda tuhaf... oldu en son lafı.

neyseki net bir insanım ben içmedim, dr asla dedi, benim çocuklarım çiğ yumurta içemez konu kapandı. dedim. yinede belki rafadan falan verirsin bak oda olur dedi :))

yani değiştiremezsinnn boşver çocuk senin, vermem de verme canını da sıkma :)


Papaya

Kendisine katlanmak cok zor.. Bize geldiginden utulenmis kiyafetleri alip tekrar utuleyip yerine koyuyuor. Ne mesaji almaliyim ben bilmiyorum. 

Esimin corabinda bir asinma gorurse, bana donup baksana corabi nasil olmus neden yenisini almiyorsun der. Esimin corabini yeri geldiginde almisimdir, ama bu benim gorevim degildir kanimca. Bir gelini daha var o ev hanimi diye ogluna daha iyi baktigini dusunuyor o yuzden derdi benimle..Ya da gomlegine ne halde boyle mi gezilir der imali sekilde, cikar da utuleyeyim der ve utuleyip geri verir. Ne kadar onur kirici bir davranis benim yanimda..

Cehalet cok kotu bir sey gercekten.. Esimle zamaninda cok kavga ettim bu konularda, oysa ki simdi goruyorum ki bunlar evliligi yipratmaktan baska bir seye yaramiyor. Simdi o tarafla ilgili yasadigim sikintilari evliligime hic tasimiyorum, herkese de bunu tavsiye ederim. O kadar hayatimda yerleri yok ki, icimden anne demek de gelmiyor, o nedenle kendisine hic hitap etmemeye calisiyorum.. Neyse konu nerden nereye geldi, uzattim kusura bakmayin..nilinmasali

   Yatak odama girip dolaptaki gömleğin ütüsünü kontrol edecek boyutta bir ilişkimiz ne kendi annemle nede kayınvalidemle olmuştur,böyle bir durumla karsılasırsam mesaj almayı beklemeden ben mesaj veririm ,gayet yalın ve anlasılır olur,mesele ütümü beğenmeme faslını çoktan geçmiş demektir çünkü...
   Üstündeki benim ütülediğim gömleği annesi ver ütüliyim dediği için çıkarıp veren bir eş kayınvalideden daha büyük bir problemdir,gerekli cevabı vermeyip ,gömleği uzatıyorsa..
   Aile ilişkilerinde her ailenin dinamikleri farklı olsa da görev olduğu için değil,aile olunduğu için  bireyler birbirlerine yardımcı olmalıdır diye düşünüyorum,sevgiden,saygıdan insanlarlar birbirlerine zor zamanlarında yardımcı olmalıdırlar bence,yoksa elbetteki kayınvalidenizin görevi değil size eşinize yada torununa bakmak gelip yemek pişirmek,ama bu  tavrı benimsiyorsa,şartlar değişip onun size işi düştüğünde de aynı şekilde düşünüyor olması gerekli ,herkesin ektiğini biçtiği bir dünyada yasıyoruz nihayetinde...


neretva

Çocuk doktorunuz varsa doktora telefonla sorun, size olmaz diyecektir, bunu bir de kayınvalidenizin yanında telefonun sesi açıkken tekrarlamasını rica edin. Hayır diyeceğini sanmam. Veya aile hekiminize götürüyorsanız oğlunuzu kontrol için, kvyi de götürün ve orada kendi sorunuzmuş gibi sorun. Buna evet diyecek sağlık çalışanı olduğunu sanmıyorum. Doktordan duyarsa büyük ihtimalle bu konuyu kapatacaktır.


olci

Merhaba, benim gömlekler konusunda bir önerim olacak, madem çok seviyor oğlunun işlerini yapmayı kv'niz geleceği zaman dolaba ütülemeden asın, sorarsa ''ben sizin kadar iyi yapamıyorum, iki kere iş olmasın dedim'' dersiniz güzel güzel ama , ütülerse ütü derdinden kurtulursunuz, ütülemezse bu tavırdan kurtulursunuz, bu durumu onun için bir zevk olmaktan çıkardığınızda dolabınızın kapağına bile dokunacağını sanmıyorum, tecrübeyle sabittir. :)) Papaya

:)) Alemsiniz, oyle yapayim ben. Once bir afallar utulemeye baslar, o sirada cevap dusunur herhalde..:)


Hfrajha

Bu konunun deneğiyim;)

Annem 3-4 yaşlarım arasında çiğ yumurta içirmiş, öyle tiksinmişim ki 4 yaşımdan beri yumurta yemiyorum (25 yıldır). 50.000 tl verseler yine de yemem, nefretim o derece düşünün :) Annem beni şikayet edince, çocuk doktoru bile bana hak vermiş.Cevaplamak için Üye ol