bebekte bağırsak gurultusu, mukuslu dışkı

eylembulut soruyor: 4

4 aylık oğlumun bağırsakları sürekli gurulduyor ve kakası 15 günlükten beri  mukuslu bir yapıda. Bu iki durum ilişkili mi bilemiyorum. Rengi çoğunlukla sarı, nadiren açık yeşil olduğu için ilk 2 ay önemsemedim, gazlı bebeklerde olabilir diye duymuştum. Ama gaz sorunu neredeyse bitmesine rağmen, kakanın yapısı hala değişmedi. Bu arada 3 kez gaita tahlili yaptırdım hiç birinde lökosit, eritrosit, trofozoit, yumurta, kist, gizli kan görülmedi, birkaç defa daha sıvı kaka yapmakla birlikte, ishalde gözlenmiyor. kaka sayısı değişiyor, günde 1 kez yaptığı da oluyor ,5 kez yaptığı da. Besin alerjisinden şüpheleniyorum ancak kilo alımında sorun, genel huzursuzluk, vücutta döküntü, egzema, hırıltı, uyku problemi, dışkıda kan vb. besin alerjisi belirtileri yok şimdilik. 

Fethiye de yaşadığım için birkaç çocuk doktoru dışında bir uzmana ulaşamadım, onlarda bu durumu açıklayamıyorlar ama normalde demiyorlar. 15 güne kadar İstanbul'a bir uzmana götürmeyi düşünüyorum.
Benzer bir durum yaşayan oldu mu, süt ürünleri diyeti yapsam mı şimdiden? İstanbul da doktor tavsiye edebilir misiniz?  

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


nesejoy

bu tablo en cok sut urunleri alerjisinde goruluyor. sadece emziriyorsaniz sut urunleri diyeti yapmanizi oneririm. siz hic sut urunu (sut, yogurt, peynir) tuketmeyeceksiniz. bu sekilde bir gozlemleyin. eger olumlu sonuc alirsaniz ufak ufak keci sutu tuketme denemesine gidebilirsiniz. ama bu bir sonraki asama tabi.


ayrica bu grupta daha once sorun yasamis annelerin paylasimalrini da bulabilirsiniz.


doktor olarak Memorial'da pediatrik gastroenterolog Prof.Dr. Ozlem Durmaz'i tavsiye ederim.


blueberry

çok benzer sorunlar yaşadım. kızımın kakası bir türlü tutarlı olmadı. 

gittiğim özel hastanede bir doktor çok fuzuli bir şekilde antibiyotik yazdı. sadece bir defa eritrosit ve lökosit oranı 10-15 civarına çıkmıştı. ama aynen sizinki gibi hiçbir başka şikayet yoktu. 
başka doktor denedim. üniversite hastanesinde bağırsaklarına röntgen dahi çekildi. süt diyeti yaptım. yok yine oldu. hatta benim kızımınkinde ara ara kırmızılıklar görülüyor ama ona ragmen testte gizli kan görülmüyordu.
en son şu anki doktoru, kızım 3 aylıkken beni bir güzel azarladı. keçi sütünün uzun vadede ciddi b12 eksikliğine neden olabileceğini, benim bu çocuğun kakasıyla gereğinden fazla uğraştığım sürece ona zarar vereceğimi söyledi. (haksız da değil, röntgen çekilmesine kadar gitti olay) genel durumunda bir değişiklik, ayrıca seyreden başka bir semptom olmadıkça bebeğimi rahat bırakmamı söyledi. 
kızım 6 aylık olmak üzere..hala ara ara kakası sapıtıyor, ve ben oluruna bıraktım artık. annem de benim bebekliğimin de aynı şekilde olduğunu ve 1 yaş civarı geçtiğini söyleyince rahatladım.


angelique

merhaba,
benim bebegimde de inek sutu alerjisi var ve tek belirtimiz mukuslu ve kanli kaka idi. dokuntu vs. yoktu. biz fügen cullu'ya gidiyoruz kendisi bu alanda bir numara, ama cok yogun, ulasmak zor oluyor.


adasu26

Mukuslu kakayla ilgili bir blogda yazıyordu eğer bebek anneden önsüt ü ( ilk gelen sulu süt ) fazla emiyorsa kakası mukuslu oluyormuş ben de normalde bir göğüs bitene kadar emzirirdim normalde ama bu ara zorla emiyo ağlıyo ağlamasın diye diğer memeye alıp emzirdim 4,5 gün mukuslu oldu kaka ondan mı bilmiyorum :)Cevaplamak için Üye ol