Günde en az 500 ml. devam sütü hakkında.

SEFALP soruyor: 10

Arkadaşlar oğlum 6,5 aylık oldu. Dün internetten bir doktora sordum. Oğlum biberonu kabul etmiyor devam sütünü nasıl içirebilirim diye. Anne sütü de az olduğu için günde maks. 150 ml. içiyor. Bana verdiği cevap şu şekilde: ARTIK DEVAM SÜTÜNÜ KESİP EK GIDALARA BAŞLAMALISINIZ. EK GIDALARA BAŞLANDIĞI TAKDİRDE DEVAM SÜTÜ VERMENİZE GEREK YOK. EMZİRMEYE DEVAM EDİN. demiş.
Ama bu benim kafamı karıştırdı. Her yerde günde en az 500 ml. devam sütü diyorlar ya. Bunlar acaba mama firmalarının reklam kampanyalarından mı ibaret. Alması gereken vitamini ek gıdadan alır demiş doktor. Siz ne yapıyorsunuz günde 500 ml. devam sütü verebiliyor musunuz??

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


mmmmm

ne kadar anne sutu ictigini nasil olctunuz?


kedidirkedi

Ek gıdaya geçmelisiniz bence de 6,5 aylık olduguna göre. Süt ve sütlü gıdaların toplamı 500 ml. olmalı günlük emmeyen bir bebekte. Daha bebeğiniz küçük, emziriyorsunuz da. Dolayısıyla hiç öyle mlç hesaplarına girmenize gerek yok. Ek gıdaya geçince, yine öncelik memede olur, vereceğiniz yoğurt,peynir vb. ile de tamamlarsınız ihtiyacını. diğer vitamin ve mineralleri de yine sebze meyveden almış olur.


SEFALP

Oğlum bazen emmeyi reddedince tüm gün ben de 3 saatte bir sağıyorum toplamda ona yakın süt çıkıyor tabi bebek kendisi emince daha fazla çeker diyorlar. ortalama 150 ml.dir. Bir dönem yalnızca anne sütü vermeyi denedim fakat oğlum kilo alamadı yani süt doyuracak kadar değil.


SEFALP

Evet ben ek gıdaya geçtim artık sabah kahvaltı, öğle sebze çorbası, meyve püresi, kefir, sütlü pirinçli kaşık maması veriyorum. Yalnızca sütü tek başına veremiyorum. Bunun için ne yapmalıyım diye sormuştum.


mmmmm

sefalp sagdiginiz sutle oglunuzun emdigi sut miktari ayni olmayabilir. ben sagiyorum ve son damlasina kadar cekiyorum, hemen arkasindan bebegime memeyi veriyorum ve o hala bosalan memeden sut cikarabiliyor! yutmasindan ve agzinin sutle dolmasindan bunu anlayabiliyorum.

ben olsam ne yapardim diye dusunuyorum, formul mamalara sicak bakmadigim icin sadece emzirirdim ve ek gida verirdim. oyle saniyorum ki dogru ya da yanlis yok boyle bir durumda. sizin anne olarak en cok ne icinize siniyorsa oyle yapmalisiniz.SEFALP

Sebze çorbalarının içine formül süt katıyorum vitamini bozuluyor mu bilmiyorum kimi doktor kat diyor kimisi katma diyor. Mama firmaları da işine geldiği gibi konuşuyor. oğlum daha küçük sürekli katı gıdayla beslemek de içime sinmiyor. Ne yapacağımı ben de bilemiyorum. 


ema

Ben 6.ayda katı gıdaya geçtim halen emziriyorum günde ne kadar süt içtiğini bilmiyorum sık sık emiyor gün içinde.yoğurt peynir yediriyorum bu 500 ml işi biraz satma politikası gibime geliyor 


mmmmm

mamanin icerigine bakarsaniz cok miktarda "whey proteine" diye birsey gorursunuz. turkcesi peynir alti suyu. siz 1-2 lt sutu peynir mayasi ile mayalarsaniz hem peyniriniz olur hem de peyniralti suyunuz. bu suyun protein degeri cok yuksek ve oglunuza icirebilirsiniz.SEFALP

evet bsen bütün mamaların içinde whey tozu yazıyor. Fakat doktor kefir içirmemi söyledi şu an kefir içiriyorum peynir altı suyu da verirsem fazla gelmez mi?


mmmmm

fazla gelirse diski ile atilir diye dusunuyorum.Cevaplamak için Üye ol