Aile sağlığı merkezleri hakkında ne düşünüyorsunuz paylaşır mısınız?

yasomit soruyor: 8

aile sağlığı merkezleri hakkında ne düşünüyorsunuz paylaşır mısınız?

Bu soruyu cevapla


28 Cevap


ozURel

.. benim de asm ile tanışma hikayem hamileliğimle başladı... genelde hemşiremizle muhattap olduk.. güler yüzlü, ilgili bir bayan.. sadece gerekli bilgileri almak ya da aşı zamanlarını hatırlatmak için arar.. aşılarımızı asm de oluyoruz..
fakat doktorum için aynı şeyleri düşünmüyorum nedense..


selen24

Arkadaşlar cok haklsnz bzlerde buhzmetn ıstege baglı olması gorusundyz ama bakanlık oyle br yuk yukledıkı saglık calışanlarına ınanamazsnz..sekreter gbı herblgyı sısteme gr.kagtlara gecr aşı yap,ızlem yap ıkı sıstemdn takıp et gebe bul,gebelgnı ızle .sz özel br dr gttgnzde bze şuhastan şuhastaneye gttı gebe dıe sıstemmz gosterıo taelefon yoksa evgezsı yapılıo 118dn telefonunuz bulunuo aman aman daha ne mecburıyetler ünv mezunu ınsanlarız ve bzlerı sokaksokak gezdrıp ev gezsı yapmak zorunda brakan,guvenlgmz olmadn sokaklarda apartmanlarda gezdren,delı gbı calştrp sonrada hesap soran bakanlık.bz aıle aşı yaptrmak ıstemyor hakaret edyor deynce evgezsı yap dyor ımza aldyor.yoksamerak etmeyn kmse o kadar ışının arasnda şszn özelnzı merak etmyor..saglıkcalşanlarnın canının okundugu br sıstem.


selen24

Arkadaşlar cok haklsnz bzlerde buhzmetn ıstege baglı olması gorusundyz ama bakanlık oyle br yuk yukledıkı saglık calışanlarına ınanamazsnz..sekreter gbı herblgyı sısteme gr.kagtlara gecr aşı yap,ızlem yap ıkı sıstemdn takıp et gebe bul,gebelgnı ızle .sz özel br dr gttgnzde bze şuhastan şuhastaneye gttı gebe dıe sıstemmz gosterıo taelefon yoksa evgezsı yapılıo 118dn telefonunuz bulunuo aman aman daha ne mecburıyetler ünv mezunu ınsanlarız ve bzlerı sokaksokak gezdrıp ev gezsı yapmak zorunda brakan,guvenlgmz olmadn sokaklarda apartmanlarda gezdren,delı gbı calştrp sonrada hesap soran bakanlık.bz aıle aşı yaptrmak ıstemyor hakaret edyor deynce evgezsı yap dyor ımza aldyor.yoksamerak etmeyn kmse o kadar ışının arasnda şszn özelnzı merak etmyor..saglıkcalşanlarnın canının okundugu br sıstem.aılesndn gzlı gebe kalanlar mı dersnz onların takıbnı nsl yapıcz yok evıne gdeceksn.yok bu neyle korunuo soracksn .


maamur

her sağlık ocağı bir değil sanırsam, bizim hemşirelerimz çok iyi ve ilgili, doktorumuzdan memnun değildik bizde değiştirdk ve uzman dr.a geçtik hem güleryüzlü hem ilgili ayrıca kızımda sevdi ve kafama takılan birşeyde yardımcı da oluyorlar örn;kızımın elindeki sertliği gösterip endişelenmelimiyiz diye sordum bizi yönlendirmeyle kalmadı hemen randevumu bile almıştı, sonuç kızım iki elindende operasyon geçirdi. sağlıklı günler dilerimxxbrnxx

bencede her sağlık ocagı farklı olmalı ki bende diğer arkadaşlara ooranla çok memnunum.takibimizi yapan ebe hemşiremizi günün 24 saati arayıp soru sorabiliyorum.çok ii ve güleryüzlü.doktorumuz desen bal şeker bi adam..gittiğimiz zaman bizi kapıya kadar eşlik ediyorlar.aşısını yaparken ağlamasın diye bi sürü şey yapıyorlar.hem evlere gelip takip yapmalarında yada arayıp hatırlatma yada çağrmalarında bi sakınca yok bence..ilgili ve alakalılar daha ne istiyoruz ki anlamıyorumm...


Gullem

Sanırım herkes bir şeyler yaşıyor asm ile ilgili...
    Benimde muhattabım gebelikle başlamıştı...Eşimin işi dolayısıyla Kars'ta yaşıyor..Ben de arada İzmir'e ailemin yanına gidiyorum arada Kars'ta kalıyorum..Hamile olduğumu Kars'ta öğrenmiştim. Fakat kendi doktorum İzmir'de..Onunla konuştum gebelik haftanı öğren ve 12. hafta gibi İzmir'e gel demişti. Çünkü Kars'ta öğrendiğimiz kadarıyla ikili testleri her zaman yapamıyorlarmiş ve Ankara'ya gönderiyorlarmış..Bu da sonucun yaklaşık 1 ayda falan gelmesine neden oluyormuş.(Tabi bu sürede önemli birşey olduğunda müdahalede geçikiyor, bi çok arkadaşımız bu yüzden sıkıntılar yaşadı.)
   Ben de ikinci kez haftamı tam öğrenmek için gittiğimde bebeğimin kalbinin durduğunu öğrendim.(8.haftam bitmiş) Apar topar alındı. ( Zehirlenmenin eşiğinden dönmüşüm.) Ailem geldi falan..Neyse sonra İzmir'e kendi doktoruma gitmek istedim kontrol için..
   Mahalleme girdiğimde (hiç kimsenin haberi olmadığı halde) bütün komşular annemi ve beni tebrik ediyolar,hayırlı olsun diyorlar..Ben anlam veremedim. Komşumuz çıktı elime bi kağıt tutuşturdu. Sen yokken hemşireler geldi (6 kez!) hamile olduğunu, kocanın yaşadığı şehre kaydını aldırman gerektiğini söylediler. Sana ulaşamayınca sinirlendiler dedi.
    Zaten üzüntülüyüm..Kimsenin haberi yokken nenize gerek mahalleme gelip herkesi apartmanımı haberdar ediyorsunuz. Ayrıca eşimin soyadıyla bile değil, kızlık soyadımla arıyorlar beni her yerde..
     Verdikleri numarayı aradım, hemşire başladı;
Biz de bi sistem var, hamilelik testi yaptırınca hemen sisteme düşüyor, sizin hemen Kars'ta kayıt yaptırmanız lazım madem burda yaşamıyorsunuz burda kaydınızın ne işi var...bana sıralıyor azarlar bi tavırla..
  Ben de dedim siz hamile olduğumu görüyorsunuzda gebeliğin sonlandırıldığını nasıl görmüyorsunuz? Nasıl gelip herkese söylersiniz, mahalleye dedikodu mu yapmaya geliyorsunuz? Ayrıca evim İzmir'de duruyor, sürekli gelip gidiyorum nüfus müdürümüsünüz  benim nerde oturduğuma karışıyorsunuz (ki nüfus müdürlüğü bile karışmıyor)
  Neler neler hala sinirleniyorum! Daha sonra baktı haksız, aileniz yakınınıza açılan sağlık ocağına kayıtlarını aldırmışlar isterseniz sizde aldırabilirsiniz, biz gebeliğin sonlandığını görmüyoruz falan dedi..Bana ulaşmaya çalışırken, annemi, babamı da denemişler ulaşamayınca eşimi arayacaklarmış..Ben de arasaydınız keşke o stresle bide ondan laf yeseydiniz dedim. Hemen gidip değiştirdim sağlık ocağını...
    Ama bu çok yanlış arkadaşlar, belki ben kimse bilsin istemiyorum...Belki süpriz yapıcam..Belki istenmeyen bi gebelik..Niye tüm mahalleye hanile olduğumu söylüyorsun..
ha bi de kapatmadan önce, benim sokağımda 5 çocuk doğurup sonrakine hamile kalanlar var, birazda onlarla ilgilenseniz dedim kapattım.


_beyazmelegim

ben kızımın hiç bir kontrolünü aşısını ocakta yaptırmadım.belkide ocakta kaydı bile olmaya bilir..hiç te arayan soran olmadı.adam yerinemi koymadılar ben şimdi...Ahsen__

uygulamanın çok kötü yönleri olabilir ama şu açıdan da bakın


Türkiye'de hamileiği boyunca bir kez bile doktor yüzü görmyen kadınlar oluyor, bebekleri de aynı şekilde. Erken teşhisle kurtarılabilecekleri olumsuzluklardan hiç haberleri bile olmuyor. Bence bu grup için iyi bir uygulama


ayrıca ben de asm ye giderim annem için sık sık ilaç yazdırırm. Takibimizi de yapıyorlar, kimse tutup da benim korunma yöntemimle hatta korunup korunmamamla ilgili bir soru sormadı. Ücretsiz prezervatif dağıttıklarını duymuştum sadece ama doğru olup olmadığını bilmiyorumCevaplamak için Üye ol