Yanakta, göze çok yakın tekrarlayan uçuk

berlindenbirseda soruyor: 2

Herkese merhaba,

Oğlumun Aralık başında yanağında 2-3 cm çapında uçuk çıktı, oldukça derin bir yara oldu ve geçmesi 1 ayı buldu. İz de kaldı kuzumun yanağında. Sol gözünün hemen altındaydı, göze doğru da hızla ilerlediğinden her şeye sakin yaklaşan doktorumuz bile telaşlandı, neyseki atlattık. Teşhis koymak da oldukça zor oldu zaten, hatta bildiğimiz uçuk (Herpes Simplex) mu, yoksa akrabası olan Herpes Zona mı onu tam olarak bilmiyoruz bile.

Tam ardımızda bıraktık her şeyi diye sevinirken üç hafta önce aynı yerde minik bir uçuk (1cm x 0,5 cm gibi) çıktı, üç gün önce de yine büyükçe bir uçuk çıktı...

En bilindik uçuk ilacı ile hem ağızdan, hem krem formunda tedavisini yapıyoruz, son iki uçuk da 3 gün içinde kurudu, ama çok endişeliyiz, bu kadar sık tekrarlaması kafamızı kurcalıyor.

Doktoru ile sürekli temas halindeyiz tabii, ancak sizlere de sormak istiyorum. Aranızda böyle bir sıkıntı yaşamış olan var mı, tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

Çok teşekkür ederim şimdiden.

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


iflah_olmaz

uçuk bağışıklıkla doğrudan ilişkili diye biliyorum.acaba oğlunun bağışıklık sisteminin araştırılması doğru olur mu...


berlindenbirseda

Cok teşekkür ederim tavsiye için. Benim de korkum o, sonbaharda art arda ağır viral enfeksiyonlar geçirmişti oğlum, o zaman bakıldığında kanda tüm değerler normaldi, ama insan yine de endişeleniyor. Umarım 4. kez olmaz.

Şimdi çıkmış oğlum babasıyla doktorundan, doktoru merak etmeyin illa bağışıklık sisteminde bir sorun olduğunu göstermez tekrarlayan uçuk demiş, içini rahatlatmış babamızın. Kan tahlili istememiş tekrar. Sık aralıklarla antiviral ilaç kullanmanızda da sakınca yok, vitamin vb. desteğine gerek yok demiş. Uçuğun tam olarak neden tekrarladığına dair bilimsel bir kanıt yokmuş...Off ne bileyim, küçücük yüzüne bakınca öyle içim gidiyor. Cevaplamak için Üye ol