ek gıda ve diyetisyen

oykm_08 soruyor: 10

merhaba kızımın 5. ay kontrolünde dr.umuz  yavaş yavaş ek gıdaya geçelim dedi ve bizi diyetisyene yönlendirdi. tüm muayene tetkik ve tahlilleri özel sigortadan karşılanıyor ancak diyetisyeni karşılamıyor.


Kafama takılan ek gıda ile ilgili bizi bilgilendirecek olan kişi dr değil mi, neden ekstra diyetisyene yönlendiriyor,  diyetisyene gitmeden de ek gıda dönemini rahatlıkla geçiremez miyim?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


olivia

bebeginizin ozel beslenmesi mi gerekiyor?Anlam veremedim aksi takdirde şu an için?

 


olivia

bir de 6.ayı dolmadan kilo aliminda da sıkıntı yoksa neden full anne sütü ile devam etmiyorsunuz bir ay daha?


DoRuK_DiLeK

ek gıda geçişinde dr bizi beslenme uzmanına yönlerdirmedi. acaba sizin için bir gereklilikmi söz konusu. yoksa şimdiye kadar konuştuğum tüm anneler benzer şeylerle ek gıdaya geçişi yaptılar.


oykm_08

özel beslenmesine gerek yok, kilo alımı sınırda.. dr da diyetisyen de mama önermedi anne sütü ile sadece yoğurt ve meyve ile geçireceğiz bu ayı onlarda doyumluk olmayacak tadımlık olacak. benim anlamadığım neden dr değil de diyetisyen? tüm özellerde böyle mi acaba yoksa bana mı denk geldi?


fistikcik

Emziriyorsanız 6. aya kadar sadece anne sütü almaya devam edebilir kızınız.
Mama veriyorsanız belki mamayı azaltarak yerine ek besin koymak için 5. ayda ek gıdaya geçmenizi önermiş olabilir doktorunuz. Yine de diyetisyene ben de anlam veremedim. Özel bir durumu mu var bebeğinizin  (hastalık, şişmanlık vs...) ?
Eğer böyle bir durum yoksa o doktoru değiştirin. Diyetisyene falan ihtiyacınız yok. Tüm anneler gibi yoğurt, meyve püresi ya da sebze ile başlayabilirsiniz ek gıdaya. Bu konuda farklı bir bakış açısı için de Baby Led Weaning'i araştırın.Nurturia'da grubu da var :
http://www.nurturia.com.tr/groups/6cf42300-dcae-453b-a459-a00f0175157d/1/baby-led-weaning--bebek-kontrolunde-beslenmeolivia

sonradan hatırladım özel hastanelerin çoğunda bu yaklaşım var artık,sağlık yönünden gereklilik yoksa  gerek değil ama kendimi hatırladım ek gıdaya ilk geçtiğim zaman baya bocalamıştım.Anneyi rahatlatmak babında bir katkısı olabilir.Doktorlar bu bilgiyi vermeli ve veriyorlar da ama ne bileyim ben titizlendiğim icin daha sonra neyle ne yenir ne yenmez,miktarlar konusunda kendiligimden danisarak iki kez  faydalanmistim.Pişman da olmadım.Çok faydalı bilgiler edindim.Ama tekrar söylüyorum tıbbı gereklilik yoksa gereksiz para harcama diye düşünüyorum şu an.:)

Nacizane tavsiye süt ağırlıklı beslenmeye devam edecek anladığım,açken daha kolay kabul ediyorlar,tadımlarınızı süt öncesi yaptırın hep.ek gıdaya geçmek demek çay kaşığı ile once bir,sonraki gun iki gibi kasik kasik arttirmak demek zaten biliyorsunuzdur ama birden doyurmaya calismayin..Ve yogurt tadımlarını oglen iki den sonra yaptirmayin.Gaz yapabilecegi icin.

guzellikle buytun bebeginizi:)


oykm_08

 kızım sadece anne sütü alıyor, şimdiye kadar aylık özel muayeneye gitmedik desek yeridir.

Doğum kilosuna göre biraz geride gibi geliyodu o yüzden dra götürdüm. dr umuz 10 günlük ve 1 haftalık olmak üzere 2 kez kilo kontrolünden sonra kilo alımının gayet iyi olduğunu mamaya falan gerek olmadığını ve yavaş yavaş ek gıdaya geçebileceğimizi söyledi. 

sanırım özel hastanenin prosedürü bu şekilde idi bilemiyorum ama bir sonraki görüşmemizde dr ile bu konuyu konuşmayı düşünüyorum.

cevaplarınız için çok teşekkür ederim


DoRuK_DiLeK

bende özel hast. götürüyorum çevremde bebeği olan tüm tanıdıklarımız da aynı şekilde sadece komşumuzun oğlu ayına göre fazla kilolu bir bebek olduğu için ve kilosu yürümesini denge durmasını zorlaştıdığı için özetle ilerisi için beslenme uzmanından destek almasını istediler. ben ayrıca dyt önerisinde bulunan dr görmedim. genelde onlar yönlendiriyorlar.oykm_08

fıstıkcık baby led weaning grubuna üyeyim, ama benim size sormak istediğim farklı bir konu var.

 kızım uyurken güzel emiyor uyanıkken emmek istemiyor şarkı, ninni, gezinti ile de ancak 10 dk emiyor. uyanıkken zaten onunla vakit geçiriyorum, uyurken de 30 dk emzirme ile geçiyor, yemek yiyemez iş yapamaz hale geliyorum. yaklaşık 1 ay sonra işe başlayacağım için ve uyanıkken aç kalmasını istemediğimden biberon ile verdim sütümü..

Şimdilik bu şekilde idare ediyoruz, uyrken emziriyorum ve günde iki kez (öğleye doğru ve gece yatmadan) sağıyorum sütümü. 

bir yazınızda 'süt akışım fazla' yazmıştınız bende de aynı sorun var, emzirmeden önce sağıyorum ama farklı bir çözüm yolunuz var mıdır?


fistikcik

Merhaba,
Süt akış hızının fazla olması memeyi reddetmeye yol açabiliyor maalesef. Biz de bir dönem bu sorunu yaşadık. Şu mesajda bu sorundan ve çözüm önerilerinden bahsetmiştim :
http://www.nurturia.com.tr/questions/bbb07594-7ad9-4f25-bc4c-9f7a01864603/1/1-aydir-bebegim-sutumu-iciyo-ama-beni-emmiyo%28%28

(Eğer ingilizce okuyabiliyorsanız bu sorudaki cevabımda bu konudaki ingilizce kaynaklar da var)

Şu sorudaki cevabımda da başka yöntemlerden bahsetmiştim :
http://www.nurturia.com.tr/questions/3d697c8c-4bff-476a-93f1-9fd30177c048/1/emerken-aglama#92bc9294-b99f-4131-9634-9fd50010e03e

Emzirmeden önce çok az sağar (sadece ilk gelen hızlı akışın gitmesine yetecek kadar, yani süt hızlı geldikten sonra birkaç dakika kadar) ve sonra emzirirseniz bebeğiniz daha rahat emebilir. Bir emzirme boyunca tek memeyi verin. Hatta bir sonraki emzirme de aynı memeyi önerin. Diğer memenin şişip rahatsız olmaması için sağabilirsiniz.

Biz bu sorunu 4. aydan itibaren uzun süre yaşadık. Ayakta, sallanarak, bebeği dik konumda tutarak ya da yatarak emzirmeyle ancak aşabildik. Yaklaşık 7. aydan sonra memeyi reddetme kayboldu. Bu arada emme aralıkları da açılmıştı. (Şimdi geriye dönüp baktığımda belki de emme aralıklarını da açmak istediğini düşünüyorum).

Biberonu fazla kullanmanızı tavsiye etmem. 5. aya gelmişsiniz, çok yakında suluk-alıştırma bardağı kullanmaya başlarsınız. Sağdığınız sütü kaşıkla ya da sulukla da içebilir. Biberonu fazla önermememin sebebi yaşadığınız soruna bir de meme-biberon ucu karmaşasının eklenmesini önlemek.
SevgilerCevaplamak için Üye ol