9 aylık bebekte öksürük ve farklı tedavi yöntemleri...

birbebekannesi soruyor: 6

Şehir dışında olduğumuzdan bebeğimi kendi doktorumuza götüremedim ve telefonla da ulaşamıyorum. Gittiğimiz doktora bebeğimin 2 gündür devam eden kuru öksürüğü olduğunu söyledim ve muayeneden sonra Largopen verdi. Yalnız çok yoğun bir doktordu ve içime sinmedi. Başka bir doktora gittik, o da Asist isimli öksürük şurubunu verdi.  Bebeğim düşük kilolu bir bebek, kendi doktorumuz bu nedenle ve tabi tercih etmediğinden antibıyotik vermezdi. Kaş yaparken göz çıkarmakta istemiyorum. Şimdiler de bu öksürükte bir salgın var; deneyimli anneler daha doğal yollarla mı çözüyorsunuz sorunu, yoksa antibiyotikle mi? Eğer gerekliyse tabi ki kullanacağım ama aklım karıştı.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


ozduygu

Tahlil yaptırdınız mı? Ateşi var mı? Ateş yoksa büyük ihtimalle enfeksiyon yoktur. Enfeksiyon yoksa antibiyotik gerekmez. Öksürük şuruplarının hiç bir faydası olmamasının yanı sıra zararlarının olduğunu okudum bi çok yerden. Ben olsam kullanmazdım ve sıcak birşeyler vererek rahatlatmaya çalışırdım. Hırıltılı öksürük, bronşiolit, dakikada 40tan fazla nefes alıp vermesi gibi durumlar varsa iş ciddi tabii. O zaman hastaneye gitmek lazım. 


birbebekannesi

Ateşi yok, öksürükte hırıltı başladı. Antibiyotik kullanmayı bende istemiyorum ama bilemiyorum. 


nilayy

.


ozduygu

Bronşiolit de viraldir ve antibiyotik gerektirmez zaten. Hastanede hava verirler.


bellroad

ben dogal yollardan yanayım. ozellikle soguk algınlıgı ve okrusuk suruplarının faydası olmadıgını soyluyor doktorumuz. ancak okrusuk ile hic karsılasmadık bizim sorunumuz nezle ve faranjit oldugu icin burun geniz yolunu actık, cold mix, okiliptus yagı, serin oda, basucuna sogan kesip koyma, bas asagı banyo ile balgam atmasını saglama gibi yontemleri deniyoruz.


birbebekannesi

sağoluni bellroda balgam söktürmek için ne yapıyorsun? Soğan koyma vs işe yarıyor mu?Cevaplamak için Üye ol