Kendine vurma

fatos soruyor: 10

Oğlum bir süredir sinirlendiğinde kendi kendine vuruyor. Hatta elinde bir oyuncak varsa onu vuruyor kafasına. Doktorumuz, bunun bir dönem olduğunu 3-4 aya kadar geçeceğini, vurduğunda yapma demememizi, dikkatini dağıtmamızı söyledi. Ama elindeki oyuncaklarla kafasına vururken insan tepkisiz kalamıyor.
Bu huyundan vazgeçirebilmek için tavsiyesi olan var mı?

Oğlum tv izlemiyor ve düştüğünde düştüğü yeri dövmüyoruz :-) Yani nereden kaptı bilemiyorum.

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


aysesat

canım biyerden kapması gerekmiyor.tam oğlunuzun ayındayken başladı bizimki de.ve hala geçmedi.artık laftan analdığı için kızıyorum.yapma öyle diyorum genede unutup yapıyor.elindekini kafasına vurmak+kafasını biyere veya yere vurmak+eliyle pat diye vurmak gibi şeylerde var.
bişeye bağlama ama geçecek diye düşünüyorum.oğlum 2,5 yaşını geçti hala geçmedi bizde ama görmezlikten gelmeye çalış.


ikicocukannesi

son bir haftadır aynı seyi gozlemliyorum,
bizim oglan bir sinirlensin kafasına pat pat vuruyor,
canını da acıtıyor saskın,
sonra da canı acıdıgı icin basıyor yaygarayı.

oyle anlarda sinirlendigini farkedince ondan hızlı davranıp yakalamaya calısıyorum. her seferinde yetisemiyorum ama. vurmaya basladıysa canın acıyacak simdi oglum diyorum suratıma bakıyor bir saplak kafaya baslıyor aglmaya. yanıma geliyor sonra böhüüü diye. sana demistim dememek icin zor tutuyorum kendimi. gecip karsısına anlattım, sanırım o ana icin anladı ama unutuyor sonra.

genelde bir seye konsantreyken oluyor. mesela koltugun altına arabası kactı diyelim, onu alacak lakin sıkıstı koltukta, kendini zor kurtadı sonra diyelim; arabayı alamadıysa yukarda yazdıklarım gerceklesiyor.
 
ne yapabiliriz, her seferinde yetisemiyorum ben. bu yazdıklarım cok fazla olmuyor gerci hani rahatsız edici bir boyutta degil ama merak iste. nasıl basa cıkılır?

bilen, tecrube eden?

selamlar.
bol gunesler:)


fatos

Bizim doktorumuz da üstelemeyin, dikkatini dağıtın dedi ama içim elvermiyor. Merakla bekliyorum pedagogun söyleyeceklerini. 


berdemli

Bu konuda oldukça güvendiğimiz bir doktordan şöyle bilgi almıştık; 14 ay civarında başlayabilen ve 2 yaş sendromu (terrible two) olarak bilinen dönemin göstergesi bu kafasını bir yerlere vurma yada kafasına bir şey ile vurma hali. Bu yaşta çocukların kendilerine zarar verecek kadar gücü olmadığında yapılması gereken bu eylemleri yaptığında yada bir ağlama krizi geçirdiğinde susması için üstüne gitmek yerine onu bulunduğu yerde bırakıp "bu şekilde davranman bir şey çözmez. Biz içerideki odadayız, ağlaman bittiğinde sen de gelebilirsin." diyebilirsin demişti. Biz bunu 16 ay civarında denediğimde işe yaradığını gördüm. Birkaç kez tekrarlandığında çocuk artık bu davranışının ebeveynleri istediği şekilde yönledirmediğini anlıyor. %100 çözmüyor tabii ama çözmese olur. O davranışını engellemesi dahi yeterli sanırım. 

Şu anda oğlumuz hiç bir şekilde kafasını bir yerlere vurmuyor. Umarım bundan sonra da vurmaz.


filizz_

Merhaba arkadaşlar yazdıklarınızı okuyup bildiklerimi anlatmak istedim..Bu evre kişiliğin baş göstermeye başladığı evre ve çok enterasan bi evredir Çocuk kendi kendine belli şeyleri deneyimler. Buna o birşey yaptığında sizin vereceğiniz tepkilerde dahildir. O her ne yaprsa yapsın sizin verdiğiniz tepkiler ölçüsünde devam eder evet anne olmak bazen bu anlarda zor olabilir. siz canının acıdığını düşünerek haraket ediyorsunuz ama genelde çocuklar bunu canı acımayacak şekilde yaparlar. Marketlerde yada yollarda bu tarz olaylara sık rastlarız.Çocuklar istedikleri bir şey olmadığında bu tepkiyi verirler kendini yerlere atarlar kafalarını vururlar ama hiç merak ettinizmi niye kafası şişmez yada kesilmez. Normal ev kazalarında en ufak bir düşmede kaşı açılırken yada bi yerleri şişerken bu tip durumlarda hiç bir şey olmaz. Çün ki çocukların bu konuda ki bilinç altları mükemmel çalışır. Yani kendilerine acıtmayacak şekilde vururlar. Yani size söyleyebileceğim en iyi şey doktorlarında dediği gibi biraz ilgisiz kalmak. Sadece ağladığında sizin yanınıza gelirse sarılın. Ama ağlamasın diye istediğinide yapmayın.Sevgiler....Aysegul_Yagmur_Irmak

Doktorumuzun dediğine göre (oğlum 1 yaşında başlamıştı bu hareketlere) bu 2 yaş sendromundan oluyor. 1 yaşında bebekler 1.ergenlik dönemine giriyorlarmış :), yani 2 yaş sendromu. 2 yaşında maksimum seviyeye gelip 3 yaşında bitecekmiş. Sadece dikkat çekmek için yaparmış. Hatta biz çok üzülüyorduk kendine zarar veriyor diye, merak etmeyin kendini acıtacak kadar vurmaz demişti. Sonra kendiliğinden kesildi. Şimdi de zaman zaman bize kızdığında kendini yere atıp suratını üzülmüş gibi yapıyor. Tamamen dikkat çekmek için işte.


fatos

Çok teşekkürler cevaplar için. Bende ilgisiz kalmayı deneyeceğim artık.


dost

merhaba,
bu sitedeki ilk mesajım. çocuk hanesini boş göreceksiniz çünkü yok.
bir psikiyatrist ve bir de psikolog arkadaşımla birlikte, tam da bu yaşadıklarınız üzerine bir kitap yazmaya başladık. çünkü çoğu uzmanın bile öyle tuhaf, yanlış şeyler söylediğini görüyoruz ki...
bu konu hakkında şunu söylemek isterim: çocuklar, bebekler hiçbir şeyi sebepsizce, kasıtla, hele kendine ne kadar zarar vereceğinin hesabıya yapmıyorlar. yaptıkları her şeyin kendi annelerini bile şaşırtacak kadar derin, anlamlı yanları var. hele de ilgisiz kalmak, onu yalnız bırakıp, adeta bir yetişkin terbiye eder gibi, hatta bir köpek terbiye eder gibi ultimatomlar vermek, benim tüylerimi diken diken ediyor. bildiğim, çocuk eğer çizgi dışı bir davranışta bulunuyorsa, aksama vardır, bunu anlatmaya çalışır aslında. problemli her çocuk, yeterince sevilememiş çocuktur, bildiğim bu. anne babanın sevgisi de bunu anlayabilmek ve gereğini yerine getirmekten ibaret. sevgiden anladığım da bu. görüşmek üzere
kolay gelsinfatos

Şükür ki oğlumda da geçti. Bende tepkisiz kaldım ve o da unuttu. İlgilenip cevap yazan herkese teşekkür ederim.


karanfilim

Dr.Kadir Tuğcuya sormuştum,kendi kendine vurduğunda ,saçlarını yolduğunda ilgilenmememizi,görmemezlikten gelmemizi söylemişti. Zor oldu ama aynen uyguladım Uyguladım ve sonuç unuttu.Cevaplamak için Üye ol