15. Ayda yeme duzeni

kucukadam soruyor: 7

Merhaba oğlum ayda 150 gr alıyor aydır. 10.500 kg boyu 80cm. Dislerde yeni yeni geliyor. Birde reflü bağlı kusma sıkıntımız var sizce günlük yemek düzenini nasıl düzeltebilirim. bizim ki şöyle;

Sabah 9 yarım kase kahvaltı,

11 Yoğurtlu meyve yarım kase,

12_14 uyku Anne sütü

14.30 yarım kase çorba

17.00 yarım kase çorba yada meyveli yoğurt

20.00 yarım kase muhalebi

21.00 uyku ama uymuyor o ayrı.

Toplam 3 kase bile yapmıyor.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


mirza_mehmet

Çok zor bir durum ve konu..sana kimse yorum yapmamış nasıl yapalım bilemedim ama en azından bir geçmiş olsun demem gerektiğini düşündüm..umarım düzenleyebilmişsindir,,sevgiler..


_cilerman_

Merhaba,ben 15 aylık olduğunda artık oğlum ne istiyorsa ona göre bir düzen kurdum. Eğer yarım kase ile doymuşsa sıkıntı yok.kaseyi bitirmek için uğraşmıyorum. Bazen çok yiyor bazen az. Dişlerden dolayı günü gününü tutmaz. Fakat dikkat ettiğim nokta alması gereken vitamini ona sunmak.Yani kahvaltısını yapsın. Sütünü-ayranını-peynirini(yoğurt yemiyor benim oğlum) yesin. Sebzeli kemik sulu çorbasını içsin. Meyvesini yesin. Köfte et balık tavuğunu yesin. Az yada çok.ben önüne koyuyorum miktarı kendi belirliyor.

Bence sık aralıklarla az az besliyorsunuz.14.aydan itibaren Arda'ya biz ne yiyorsak akşamları oda onu yedi.Tabi ki bizim yemekleri daha çok seviyor. Pırasa ıspanak bamya ne varsa yediğimiz ona da yediriyorum. Artık muhallebi yapmıyorum. Yemiyor zaten. Sabahları bulamaç yapıyordum.Artık tek tek yiyor.

Arda 15 aylık iken 11 kg idi.4 ayda yarım kilo anca aldı.ama bu onun normali.eskisi gibi kilo alımı yok artık.

Bizde durum böyle. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
guta

15 aylık 10 kilo çok normal. Hele boyun 80 olması çok çok iyi. Demek ki yedikleri ona yetiyor. Gelişimi normal olduğuna göre ne kadar yediğine bu kadar takılmayın. 1 yaşında bütün bebeklerin büyümeleri yavaşlar. Önemli olan her besinden alması, dengeli beslenmesi. Siz istediğiniz kadar ben 1 tabak yemesini istiyorum diyin, o yemezse yemez zaten, kendileri karar veriyor :)


maviboncukk

Daha ne yesşn nasıl olsun anlamadım. Gayet yeterli hatta fazla vile benimkine kıyasla :)


kucukadam

Mirza_ mehmet düşünmüş olman yeterli çok teşekkürler..

Cilerman ewet dediğin doğru reflü olduğu için istesede fazla yediremiyorum durumlar karışık biraz yardımın için teşekkürler.

Guta cevabın için teşekkür ederim dediğin gibi yediklerini cesitlendirmekte yarar var..

Maviboncuk sana da teşekkür ederim .. tecrübesiz. . birazda panik anneyim sanirim :)


bearslan

Valla boy ve kilosu bencede çok iyi benim ki 15 aylık suanda 15 kilo ve 83 cm gidişatimiz çok kötü gibi duruyor. herşeyi yiyor fakat abur cuburu çok seviyor ne yapmalıyım bilmiyorum.


mustafamami

ya yavaş yavaş azaltın ya da eve hiç almayın abur cubur, almamaya çalışın. kendiniz tadına bakıp 'ayyy hiç güzel değilmiş karnım ağrıdı' filan diyebilirsiniz. ben bir diyetisyenden duymuştum bunu. hamburger isteyen çocuğuyla gidip çocuk ne istiyorsa aynısından istiyor, bir lokma alıp ay hiç güzel değil filan diyor. akşam da eve gidince babaya 'bugün bir hamburger yedim hala midem ağrıyo' gibi (ama çocuğa değil çocuğun yanında babaya anlatmış), çocuk ne zaman ordan geçse 'anne hiç güzel değildi değil mi' diyormuş... çocuğun abur cuburu sevmesi çok normal tatlı şekerli vs. ama tadını bilmezse istemez biraz bize bağlı.  


yeni bir sayfa var saglikliatistir.com türk pediatri derneği yapmış, çok inceleme fırsatım olmadı ama faydalı bilgiler var gibi. bunlardan, tatlı ihtiyacını giderecek şeylerden verirseniz diğerlerini istememeye başlar diye umuyorum. Cevaplamak için Üye ol