Kendi kendine uykuya geçme geçememe...

SevgiPoyraz soruyor: 4

Selam Arkadaşlar,

Benim oğlum şuan 2,5 yaşında akşamları uykuya geçişimiz şöyle oluyor.

Pijamalar giyiliyor odasına gidiyoruz. Sütünü ısıtıyorum o istediği masalları bana söylüyor ben okuyorum yanına uzanarak. Oda sütünü içiyor  (aynı zamanda uyku arkadaşıda var uykucu adında o da diğer tarafında oluyor) sarılıyor bana çenemi oynayarak başlıyor biraz biraz dalmaya. dalana kadar öyle bir zaman geçiyor ki rahat 1 saat çoğu zaman bende uyuya kalıyorum ve gün benim için bitmiş oluyor.sonra eşim geliyor kaldırıyor ve kendi yatağıma geçiyorum. Poyraz ile konuşuyorum artık yalnız yatman gerekiyor ben masal okuyup çıkacağım diyorum. ama bu olmuyor bizde gündüz evde olmadığım çalıştığım için vicdan da yapıyorum beni özlüyor diye yalnız uykuya dalması konusunda erken mi geç mi onuda anlayamadım. yardımınıza fikirlerinize tecrübelerinize ihtiyacım var arkadaşlar.

Sevgiler

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


derya_77

anladığım kadarıyla sizinde uykuyu sevmeyen çocuğunuz var, ben aynı sıkıntıyı 4 yıldır yaşıyorum, denemediğim yöntem kalmadı uyumuyor uyumuyor!! yatağına bile gitmek istemiyor, yerlerde sızıp kalıyor. Araştırmalarımda kefirin faydalı olacağını duydum denedim ve gerçekten faydasını gördüm içtikten kısa bir süre sonra uyudu ve gece hiç uyanmadı. Fakat şimdi tadını sevmediği için içiremiyorum. Deneyin belki faydasını görürsünüz. 


sabır ve sevgiler


pamusum

.


fistikcik

Çocuğunuzun uykuya geçiş nesnesi sizsiniz, çenenizle oynayarak rahatlıyor ve böyle uykuya geçiyor.
Şimdi pek çok uzman bunu değiştirmek gerektiğini falan söyler. Haklıdırlar aslında. Ama size bir şey söyleyeyim mi, çocuğunuz uykuya dalmak için sizin çenenize, elinize, memeye, sallanmaya vs ihtiyaç duymasa bile en az 1 saat geçecek onu uyutmanız için. Bu konuyu çok okudum, çocukları kendi kendine uyuyan annelerin deneyimlerini okudum. Onlar da 1 saat masal okuyorlar, şarkı söylüyorlar, konuşuyorlar... Her ne yapılırsa yapılsın çocuğun rahatlaması ve uykuya dalması için 1 saat geçiyor bu yaşlarda.
Bunu öğrendikten sonra rahatladım ve kasmamaya karar verdim. Biz memede uyuyoruz ve 1 saat sürüyor gece uykusuna geçiş. Memesiz uyusak ta bu kadar sürecek.
Siz isterseniz çenenizle oynamasından vazgeçirmeye çalışın. Ama her halükarda 1 saatiniz geçecek bu işle. Belki bunu bilirseniz o kadar canınız sıkılmaz.
(Tabii yine de çeşitli kaynaklara bakın. Tracy Hogg'un kitabı çok detaylı bilgiler içeriyor bu konuda. Yukarıda yazdıklarım sadece çeşitli annelerin deneyimlerinden çıkardıklarımdır).


SevgiPoyraz

Teşekkür ediyorum arkadaşlar,

Anladığım kadarı ile bu belli bir süreç ve böyle devam edecek.  İnsan paylaşmayaınca sadece problem kendisinde olduğunu sanıyor ama sizlerden de paylaşımlar olunca rahatlıyor insan.

Alışkanlıklarıda değiştirmek malum kolay olamuyor tabi.

Herkese kolay gelsin.

Sevgiler...

SevgiCevaplamak için Üye ol