Ücretsiz iznin 24 aya çıkması ile ilgili kanun tasarısı

fatos soruyor: 10

Merhaba

Ücretsiz iznimin bitmesine az bir zaman kaldı. Bir ara çok gündemdeydi 657 sayılı kanunda yapılması planlanan doğumla ilgili düzenlemeler. Bunlardan birisi de ücretsiz iznin 24 aya çıkmasıydı. Bu yıl içerisinde tamamlanacağı söyleniyordu ama hala haber yok. Gelişmeler hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Bu soruyu cevapla


133 Cevap


fatos

Ben o 6 ayı kullanıyorum şuan. 1 yıla çıkacak ama kanun yasalaşınca.


fatos

Ama o bir yıl idarenin takdirinde. 


hbabayigit

arkadaşlar bu maddeler komisyondan geçmiş. bundan sonraki adımlar neler bilen var mı? ve ne kadar sürer?


dida

Arkadaşlar,meclis bu tasarıyı yasalaştırdı.Şimdi Cumhurbaşkanına gidecek bildiğiniz gibi.Sonra da resmi gazetede yazacak ve uygulama başlayacak.
5 yılını dolduran her memur 1 yıl ücretsiz izin alabilecek.10 yılını dolduran değil.Sadece 2 defada kullanmak koşullu olabilir.Mesela 11+1 ay gibi.Ya da başka şekilde.Ama elbette amirin tavrı önemli olacak bu tür ücretsiz izin için.Yani istemezse 24 ay üzerine verir yada vermez.
İşte böyle..
Tedirginliği, korkuyu bir kenara bırakın artık rahatlayın..Güzel günler bizi bekler:))


erenim

kızlar bu ne zaman resmi gazetede yayınlanacak peki?

torba yasasının tamamının meclisten geçmesini beklemeyecekler dimi cumhurbaşkanına götürmek için?lacivert0

dida 5 yılını dolduran her memur 1 yıl ücretsiz izin alabilece mi gerçekten.

birde bu 2 yıl ücretsiz izin yayınlandığı tarihten itibaren mi geçerli ben şimdi doğum iznindeyim. şubatın 14 ünde ücretsiz doğum iznine ayrılacağım. bu durumda bu tasarıdan yararlanabilir miyim yoksa tasarıdan önce doğum yaptığım için sadece 1 yıl mı ücretsiz izin alabilirim?

eğer sadece 1 yıl ücretsiz izin alabilirsem bende devamında 5 yılını doldurmuş memur hakkından yararlanıp 1 yıl daha izin alırım. olur mu?

detaylı bilgisi olan var mı?


fatos

Şuan 2 yıl alabilirsiniz. 5 yılını dolduran memura verilecek izin amirin yetkisinde


_anthemis_

Konuyla biraz alakasız olacak ama sevgili anneler, özellikle ücretsiz izinde olanlar; doğum izinlerini kullanırken nasıl bir yol izleniyor, yani yıllık iznimi (20 gün) kullanmak, rapor  almak (yasal sınır nedir bilmiyorum) ve ücretsiz doğum izni almak istiyorum (24 ay). Yasal doğum iznim  bittikten sonra bunlar hangi sırayla alınmalı???dida

lacivert0,merhaba,

5 yılını dolduran her memur 1 yıl ücretsiz izin alabileck,2'ye de bölebilecek.Bu izin amirinin insiyatifinde her 5 yılını doldurana verilebilecek.6 aydı 12 aya çıktı şimdi.

Bu yeni yasalaşmakta olan 24 ay aylıksız izine gelince, resmi gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe girince o anda ücretsiz iznini yaşayanları da kapsayacak,doğum(analık)  izninde olanları da..


Aysegul_

işe dönmüş olup da henüz çocuğu 2 yaşına basmamış olanları da kapsar mı acaba?? yani çalışmaya başladıktan sonra tekrar alınabilir miki ücretsiz izin bu durumda? işe başlayınca pişman olursam diye soruyorum.. :)
bu arada meclisten geçmedi daha bildiğim kadarıyla, sadece komisyondan geçti ama son günlerde de takip etmedim açıkçası.Cevaplamak için Üye ol