Ücretsiz iznin 24 aya çıkması ile ilgili kanun tasarısı

fatos soruyor: 10

Merhaba

Ücretsiz iznimin bitmesine az bir zaman kaldı. Bir ara çok gündemdeydi 657 sayılı kanunda yapılması planlanan doğumla ilgili düzenlemeler. Bunlardan birisi de ücretsiz iznin 24 aya çıkmasıydı. Bu yıl içerisinde tamamlanacağı söyleniyordu ama hala haber yok. Gelişmeler hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Bu soruyu cevapla


133 Cevap


sdeveli

bu arada memurlar.net sitesinde soyle bir bilgi var:

soru: 
sayın Memurlar.net yetkilisi,
Eşim, Bir Kamu Kuruluşunda 657 Tabi Devlet Memurudur.Doğum Sonrası Ücretsiz(aylıksız) İzine Ayrılmıştır. Memurlarla ilgili düzenlemeleri de içeren Torba yasa kabul edildi. 1- Eşim, 13 Aralık 2010 Tarihinde ''Oniki'' Ay Ücretsiz(aylıksız) İzine Ayrıldı. Dilekçe Müracaatı ile Ücretsiz(aylıksız) İznini ''Yirmidört'' Ay Olarak Kullanabilir mi? 2- Yasalaşan Torba Yasa'da (DOĞUM İZNİ) Ne Zaman Yürürlüğe Girecek ve Resmi Gazete'de Ne Zaman Yayınlanacak, Bu Konular Hakkında Bilgi verir misiniz?
İyi çalışmalar.


cevap:

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 108 inci maddesini 3 üncü fıkrasında Doğum yapan memurlara istekleri halinde 104 üncü maddenin (A) bendinde belirtilen sürelerin bitiminden itibaren 12 aya kadar aylıksız izin verilir."hükmü yer almaktadır. Torba Kanun ile değiştirilen 657 sayılı Kanunun 108 inci maddesinin (B) bendinde ise "Doğum yapan memura, 104 üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilir."hükmü yer almaktadır.

Yapılan değişiklik ile doğum yapan devlet memuruna ve eşi doğum yapan devlet memurna istekleri üzerine 24 aya kadar aylıksız izin verilmesihükmü getirilmiştir. Sözkonusu izinde idarenin takdir hakkı bulunmamaktadır.
657 sayılı Kanunun 108 inci maddesinde yer alan değişikliğin yürürlüğe girmesini müteakip doğum yapan memur için 104 üncü madde uyarınca verilen analık izninin bitiği tarihten itibaren 24 aylık süreyi geçmemek üzere izin talep edilmesi mümkün olup memur göreve başlamamışsa izin 24 aya kadar uzar, eğer göreve başlamış ise talep tarihinden itibaren yeniden aylıksız izinli sayılır.

Eşi doğum yapması sebebiyle memura aylıksız izin eşinin doğum yaptığı tarihi takip eden 24 aylık süreyi geçemez. Kanun çıkmadan önce eşi, doğum yapan memurlara da doğum tarihinden itibaren 24 aylık süreyi geçmemek üzere aylıksız izin verilir.

Yukarıda yer verilen açıklamalar uyarınca;
1- Konuya ilişkin düzenleme yürürlüğe girdikten sonra eşinize tabi üzerine aylıksız izin süresi 24 aya kadar uzatılması mümkündür.
2- Kanun Cumhurbaşkanın onayından sonra Resmi Gazetede Yayınlanması halinde yürürlük maddesi çerçevesinde yürürlüğe girmektedir. Söz konusu madde torba kanunun yayımı tarihinde yürürlüğe girmektedir.


erenim

ayh,sevinçten havalara uçucam valla bu hafta iş yerine gidip dilekçe vermek istiyorummmmm


fatos

Yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer ifadesi genel bir ifadedir bu durumlarda. Yani sorun yok.


erenim

fatoş bu başlığı açan insan olarak sende yararlanabiliyorsun değil mi:)

işe döndün mü?


fatos

Benim ücretsiz iznim çoktan bitmişti. Ama amirim şu 10 yılını doldurmuş memura verilen 6 ayı vermişti sağolsun. O da haziranda bitiyor. Ama bu kanuna göre istersem hazirandan sonrada alabileceğim. Bir yandan aklım çelin miyor değil :-) Ama hem rektörümün iyi niyetini suistimal eder miyim diye düşünüyorum - çünkü bu son izni vermeyebilirdi-, hem de giderek ayrılmak zorlaşır mı diye. Haziranda 21 aylık olacak Yağız. Bakalım o zaman ayrılamazsam kullanabileceğim iznimin olduğunu bilmek güzel.cino

ben hala sevinemiyorum arkadaşlar hala net bir bilgi yok.kurumlarını arayıp öğrenen var mı............................bende sevineyim artık.ben bugün aradım ama bilgileri yoktu.


fatos

Bilgileri olması önemli değil. Sen resmi gazete tarih sayı, kanun numarasıyla dilekçeni yazınca öğrenirler mecburen.

Hem bu durumlarda kurumlara yazı da gelmeyebilir. Resmi gazeteyi takip etmek zorundalar.


cino

ama kesin micino

resmi gazetede öğle birşey yok derler bunlar


cino

bir de izindeyken ek ödeme aldınız mı
ben izindeyken vermiyorlarmış işe başlayınca dediler ama sizde nasılCevaplamak için Üye ol