6.aydan sonra hemen ek gida sart mi?

PembeTavsanim soruyor: 6

Merak ettigim bir konu var , 6.ayda mutlaka ek gidalara gecmek mi gerekiyor yoksa anne sutu / mama ile belli bir sure daha devam edilebiliyor mu? Bunu yapan var mi? Gecen internette bir doktorun yazisiyla karsilastim meslek hayatinda 2 bayan bebegini ilk 2 sene sadece anne sutuyle beslemis bu uc bir ornek tabi ama dikkatimi cekti. Siz kacinci aylardan sonra ek gidaya gectiniz? Yani 6.aydan sonra hemen ek gidaya baslamayan var mi?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


PembeTavsanim

Bende demir vermedim dr daha soylemedi d vitamini veriyoruz ama kan degerlerini hic kontrol ettirmedim acikcasi,siz ne kadarda bir baktiriyorsunuz?


silky

kizimda hic bir vitamini hic bir surubu icmek istemiyor basindan beri. hastalandigi zaman vermeviz gereken bir surubu kustu, ilacta icmiyor kesinlikle. ama ek gidalara gecis surecimiz zor olmadi. iki olayin birbiri ile br baglantisi yok diye dusunuyorum.


CokBilmis

Ben bir 6. ayında, bir 1 yaşında, bir de 2 yaşında baktırmıştım. DOktorumuz istemişti ama, kafama göre kan aldırmış değilim.


ayberke

Bizde 6 ay bitti ek gıdaya başladık.Sırasıyla meyve suyu çorba suyu vs devam etti.Kan değerlerine gelince 3 kere muayene esasında dr kansızlıktan şüphelendi, 3 kez tahlil yaptırdık gerçektende kansızlık çıktı 3 er ay farklı zamanlarda demir şurubu kullandık.Bizim doktorumzu 1 yaşı bitince emzirmeyi bırak derdi ben onu dinlemedim ama malesef 16 aylıkken rahatsızlıım nedeni ile ıraktık.niyetim 2 yaştı.


PembeTavsanim

Ayberke ne guzel 16 ay devam edebilmissin cok guzel. Doktor herhalde gerekli gordugunde bizdende isteyecektir.Morkedi dogru anladiysam bir yasina kadar ek gida almamis bebegin peki emzirme sikligin nasildi mesela 8.ayinda?


poseidon

benim bebegim de simdi 5 aylik bu konuyu arastiriyorum okudugum bir yazi guzel onerilerd ebulunuyor:
http://sudagidan.blogspot.ch/2012/10/emzirme-ve-ek-gida-uzerine.html

ilk oglum 3 aylikken emmemyi kesti o yuzden onda cok blincsizdim simdi arastiriyorum
Cevaplamak için Üye ol