sallayarak uyutmak

mibrim soruyor: 3

  merhaba nurturia ailesi oğlumun uyku problemleri beni canımdan bezdirdi..şimdi size anlatayımda Allah aşkına bana bir çözüm gösterin..ilk aylarda çektiğimiz kolik yüzünden sallanarak uyumaya alıştı bile ayaklarım artık dayanmaz duruma geldiği için sallanan beşik aldık haa otomatik olandan yine alamadık çünkü beyimiz sağa sola sallanmayı seviyor:))

   uzun lafı kısası gündüzleri 2 saat arayla yarım saat sallanmadan uyuyoor velhasıl sallanmaya devam edince 2saat bile uyuduğu oluyor tabi buna uykumu denir sersemlik mi bilemiyorum ama yarım saatten gözlerini açınca onu uyanmış kabul edip yerinden alıncada bana diğer uyku vakti gelinceye kadar eziyet ediyor resmen, yani sallayarak süreyi uzattığımda kalktığı vakit daha keyifli bir 2 saat geçiriyoruz..geceleri ise bazen sallanmak ister bazen emdikten sonra güzelce uyur..beşiğimizde ip takılı resmen ellerim nasır tuttu sallamaktan bebeğime verdiğim zararda cabası hem sık sık hem azıcık uyuması illallah dedirtti doktor huy edinmiş değişmez dedi..ne yapmalıyım ne olur yardım edin..

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


khan

Tam olarak sizin probleminizle aynı değil ama uykuyla ilgili problemler çok detaylı konuşulduğu için şu soruya da bakabilirsiniz:
http://www.nurturia.com.tr/questions/438f181b-2f52-4e81-867c-9dd9009d458e/1/gecede-bin-kez-uyanma-ve-ana-kucaginda-sallanmak-isteme-sorunu!

Baktım da şimdi, 150 civarı soru sorulmuş uykuyla ilgili, size uyan cevaplar çıkabilir incelemenizde fayda var:
http://www.nurturia.com.tr/questions/tag/uyku


Ulku

harvey karp der ki:

(alintidir)

1,5 saat ağlayan ve hiç bir şekilde susmayan bebeğinize 5 S’i  doğru şekilde uygularsanız hemen sustuğunu göreceksiniz. Tekniği doğru uygulamanıza rağmen hala susmuyorsa, bebeğinizin herhangi bir sağlık sorunu olabilir ve hemen doktora götürülmesi önerilir.

İşte 5S:

1. Swaddling: Bebeğinizi kundaklayın. Ancak geleneksel tipten farklı olarak bu kundaklamada bebeğin alt tarafı daha serbest bırakılır.

2. Side/stomach position: Bebeğinizi kolunuzun üzerine doğru yüzükoyun veya yan olarak yatırın.

3. Shushing sounds: Bebeğinizin kulağına yüksek sesle ve tekrar tekrar ‘şşşş’ deyin.

4. Swinging: Bebeğinizi sallayın. Ancak bu hareket annelerimizin ayağında yastıkla yaptığı gibi yanlara doğru değil de dizlerimizden faydalanarak yaylanmak şeklinde olmalı.

5. Sucking: Emzirin veya emzik verin.

Bebeklerin % 50’sinden fazlasının günde 1,5 saat ağladığını ve bunu doktorların kolik olarak tanımladığını belirten Karp, ilk iki hafta çok ağlamayan bebeklerin, en çok 6. haftada ağladıklarını ve bu seyrin 8. 9. haftalarda düşmeye başladığını belirtiyor.


mibrim

teşekkürler..
Cevaplamak için Üye ol