emzirirken adet goren??

Zekibo soruyor: 10

herkese merhaba

sorularda rastlayamadim benzer duruma. bebegimi butun ogunlerde emziriyorum,azalma gibi bi durum da yok. iki hafta once dort gun adet gordum, belki lohusaliktan kalmistir dedim. sonra gecti. ama bugun yeniden gordum. normal mi? benzer durum yasayan anneler var mi? biraz uzulmustum,bu yuzden olabilir mi? jinekolog arkadas ne dusunur? simdiden tesekkurler...

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


coffetea

40gün bittikten sonra adet gördüm.ondan sonra2-3ay kadar geciktikten sonra her ay düzenli devam etti. 40günden sonra başlaması normal zaten.
ama arkadaşlarımdan duyduğum 6aydan sonra görmeye başlayanda var tabi.


ema

Ben emzirmeye devam ediyorum ve 40 günlükten sonra her ay düzenli adet oluyorum.


asklepios

zekibo, günde 10-12 kez emzirseniz bile postpartum period bittikten (yani 40 çıktıktan) sonra düzenli veya düzensiz regl olabilirsiniz. Bunun tersi de mümkündür, emzirdiğiniz sürece hiç regl olmayabilirsiniz. Burada aklınızdan çıkarmamanız gerek en önemli nokta şu: Emzirmek; doğum sonrası 6. haftadan sonra regl olsanız da, olmasanız da sizi gebelikten korumaz.


neretva

Bu biraz piyango gibi. Sadece emziren annelerin ikinci ayda adet görmesi de mamayla anne sütü verenlerin 7.-8. ayda adet görmesi de doğal. Bazen bebeği 1 yaşına gelene kadar yani ek gıda başladıktan çok sonra bile adet görmeyen şanslılar da var. Yani sütünüzün azalmasına falan işaret değil adet görmeniz. Yalnız adet görmeden önce sütün tadı bazı bebekleri irrite edebilir. Bu da azalma değil, geçici bir durum.


Zekibo

doktorum gebe kalma durumundan bahsetti. emzirdigim surece adet gormeyebilecegimi de soyledi. ama emziriken adet gorebilirsin demedi. biraz korktum acikcasi. ilk defa duyuyorum boyle bisey.hep gormeyenleri dinlemisim demek ki. gorenler anlatmamis...Gambille

ilk 6 ay sadece anne sütü verdiğim için yoğun olarak emziriyordum;buna rağmen 4,5 aylıkken regl olmaya başladım.. ne kızımın emmesinde bi değişiklik oldu ne de sütte azalma..kızım 13 aylık ve hala emiyor..=)


Meowwow

benimde dogumdan 3 ay sonra basladi, simdi biraz duzensiz gibi ama halen devam ediyor. hala emziyorum, ama adetler devam ediyor, o yuzden normal :)


ipekkusgoz

Ben doğumdan sonra 8 ay hiç adet olmadım. Doktorum doğum sonrası hastaneden ayrılırken 6 ay sonra bir gel kontrol edelim, ne var ne yok demişti. Gecikmeli de olsa işte adeti bahane edip gittim. Normal de olabilir ama bir kan tahlili yapalım dedi, smear aldı falan. Kan tahlilimde TSH'ım aşırı yüksek çıktı hemen dahiliye yada endokrine git dedi. O da başka tahliller istedi ve sonuçta haşimato olduğum çıktı ortaya.Ki doğumdan 3 ay sonra falan checkup yaptırmıştım orda her şey normaldi. Birden bire ne olduysa troidlerim çalışmamaya başlamış.Verdiği ilacı kullandıktan bir iki gün sonra adet görmeye başladım. O günden beri adetlerimi normal oluyorum ve hala emziriyorumozgelif

Bende 40 gün sonrasında hemen adet oldum ve gayet de düzenli devam etti adetlerim.Yani doğumdan sonra sadece ilk ayı adet görmeden geçirdim ve deli gibi emziriyordum. Bence normal.


nilinmasali

40 ı çıkmasına bir kaç gün kala ilk adeti gördüm,o gün bugün hiç düzensizlik olmadı hamilelikten önceki düzenime geri döndüm,hala emziriyorum..Cevaplamak için Üye ol