Ek gıdaya geçiş

Sem soruyor: 5

Kızım 5 aylık, kilo alımı iyi bir şekilde devam ettiğinden doktor ek gıdalara geçiş konusunda biraz daha bekleyebileceğimizi söyledi. Sonradan yeni tatlar konusunda zorluk yaşamayalım diye tanıştırmak istedim ama yoğurt ve daha sonra da sütlü-pirinçli kaşık maması verince ağız kenarında şiddetli kızarıklıklar oluştu tekrar denemedik, süt allerjisi olabileceğini düşünüyorum, doktor kontrolüne gidince soracağız . Bu arada mevye püre ve suları gibi şeyleri denemeye  başlasam mı?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


YesilAnne

  Slm. Oğlum 4 aylık iken doktora gittiğimizde bizede kilo alımının normal olduğunu fakat yavaş yavaş yeni tatlara alışması için sabah ile öğle arası ara öğün olarak cam rende ile elma ,şeftali gibi meyve püresi, öğle ile akşam arası ara öğün olarak yoğurt verebileceğimi söyledi. Gün gün her ikisinide biriki çay kaşığından başlayıp 6 ayın sonunda (yani 2 aylık bir dönem) 1 çay bardağına kadar çıkabileceğimi söyledi.
  Bende emmeyi bırakırsa korkusuyla açıkçası 5 aylık olana kadar çok nadir verdim. Ama 5 ayını doldurduktan sonra düzenli olarak cam rende ile elma ,şeftali, armut vb. rendeleyip süzgeçten geçirdikten sonra verdim.
  Yoğurda gelince yoğurdu kendim hergün gece yatmadan önce mayalayıp yaklaşık 5 saat sonra sabaha karşı açıyorum ve buzdalaına koyuyorum. O biraz buzdolabında dinleniyor. Vermeden önce vereceğim kadarını ufak kaseye alıp oda sıcaklığında beklettikten sonra yediriyorum. Yoğurt benim oğlumda da bulaştığı yerleri kızartıyor. Ama daha sonra geçiyor.
  Bence yavaş yavaş her ikisinede küçük küçük başla.


hande

Bu kişiye ,doktora ve bebeğe bağlı bir durum. biz ilk 6 ay anne sütü harici hiç bir şey vermedik. sonrada yavaş yavaş meyve püresi ve yoğurda başladık. yoğurt hala Can'ın ağzının etrafında kızarıklık yapar hemen yıkamak gerekiyor.  Zamanı geldiğinde çocuklar bütün gıdalara alışıyorlar.  Bazı kriterlere bakmak gerekiyor. Bebek dik oturabiliyor mu, yutkunma refleksi başlamış mı? ve ek gıdaya tepki veriyormu? Doktorunuza güveniyorsanız ve çocuğunuzun bir sorunu da yoksa bir ay daha ek gıdaya geçmeniz için beklemenizde bir sakınca olduğunu sanmıyorum.


evren

Ben de ilk altı ay anne sütünden başka şey vermedim. Eğer  süt alerjisi var ise ağız kenarında kızarıklıktan daha fazla etkileri oluyor. Bizde de olmuştu kızarıklıklar. Katı gıdalara geçişte acaba yer mi endişesi hep oluyor. Ben çok acele edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Annelerin, anneannelerin 'sok ağzına  birşeyler, yemeğin suyuna ekmeğini batır ver" önerilerine kesinlikle karşıyım.  Bence  ek gıdalara başlandığında önemli bu süreyi yedi yemedi endişeleriyle geçirmemek.  Sizin stresiniz onun ilerideki çocukluğu da dahil olmak üzere yeme alışkanlıklarına mutlaka yansıyor. Nasıl olsa anne sütünü alıyor.  2 kaşık yoğurdu yemezse de çok önemli değil  bence.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Ben doktor kızı olarak utanarak söylemeliyim ki ne sadece anne sütü konusunda ne de bu ek gıda konusunda doktorumun sözünü dinledim.

Sütüm yetmiyor diye aptamil verdim. 6.ay bitmeden başlamak yasak demişti, ben 4. ay bitiminde meyve püreleri ile başladım. Hem de öyle yavaş yavaş artırarak falan da değil, direk vermeye başladım. Tabi benim yaptığım çok da doğru değil sanırım ama ne verdiğime çok dikkat ettim.

Zamanla herşeyi yiyecek zaten, merak etme.

Ama alerji mi oldu, onu tabi doktorun daha iyi bilir. Umarım alerji değildir.


Damla

Bazı yiyecekler ağız kenarlarını kızartıyor, sonra geçiyor. Bir de bebeğin ağzını yedirirken sürekli silmek de tahriş ediyor.Cevaplamak için Üye ol