19 aylik yemek sorunu ve cok zayif.. nE yapabilirim

demiryasar soruyor: 7

19 aylik oglum var. 9.700 gr ve 83 cm. Yani zayif. 6 ayliktan beri surekli yedirmek icin ugrasiyorum oda yememek icin..cok seciyor. Yediklerimiz dolma ici,kiyma kavurma pilav makarna ve sut meyve . Olmuyor ne yaptiysam sadece birkac kilo alsa yetecek iyle sisman bir cocuk olsun beklemiyorum ama. Tecrubeli anneler nasil bir yemek.duzeniyle kilo aldirabilirm yardim lutfen..

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


guta

Naçizane fikrim üzerine gitmeyin, tecrübe ile konuşuyorum, üzerine gittikçe daha kötü oluyor, iyice kısır döngüye giriliyor. Benimki de öyleydi, 7 yaşında hala öyle. Çocukların yapısı öyle oluyor bazen, zorlama ile düzelmiyor. Yediklerini daha kalorili yapmaya çalışabilirsiniz. Birkaç kaşık sebze ya da çorba yedirmeye çalışıyorsanız gerisini sevdiği pilav makarna ile tamamlayın. Siz öyle yapıyorsunuz diye söylemiyorum, inatlaşıp sevdiği şeyleri de vermemek en kötüsü oluyor. Abur cubur yemiyordur herhalde, yiyorsa ara öğünlerini kesebilirsiniz. Ara öğün olarak içilen bir bardak süt bile yetiyor iştahsız çocuklara. Yemek yedirdikten sonra yarım saat sonra filan süt takviyesi yapabilirsiniz, çok geçe  bırakmayın ki bir sonraki öğünü tıkamasın.

Yavaş yavaş pilav makarnanın içine çaktırmadan birşeyler karıştırmaya çalışın :) Çok yapmayın ama çok akıllılar hemen uyanıyorlar. Az bir miktar sebze yemeği mesela, görünmeyecek şekilde ama tadını bozmayacak şekilde. Bulgur pilavını pişirirken yeşil mercimek koymak, hatta benim kabak bile rendeleyip koymuşluğum var. Makarna da  az miktarda karnıbaharı pek ayırt etmiyorlar :)
Köfte yiyorsa köftenin içine  havuç kabak rendeleyip beraber yoğurmak. 
Allah kolaylık versin, sağlıklı ise hiç üzerine gitmeyin. Bir bakıyorsunuz büyümüş gitmiş.guta

Bir de tavsiyem yemek saatlerini uzatmayın. Çocuğunuza göre belli bir akışınız olsun, mesela yarım saat. Sonrasında daha fazla önünde tutup da çocuğu bunaltmayın. Yemek diyince aklına eziyet gelmesin. Bir sonraki öğünde takviye yaparsınız. Bir de diğer anneler kızacak ama ben televizyonu kullanıyorum yemek saatlerinde. Başka türlü mümkünü olmuyor, sinir etmeden sevdiği bir çizgi filmle yediği kadar yiyor.


demiryasar

Sagol guta.. dedigin gibi pilavin icinde minicik bir tavugi saklayarak yediriyorum.. inatlastik biraz oglanla bi kac aydirda baktim olmuyor ellerini tutup yediriyoruz.. dun doktora gittik cocugu zorlamayin ozgur birakin ne kadar istiyorsa o kadar yesin dedi. Telefon tablet ve tv yi yasak dedi. Birtakim tahlillerimiz var emilim ve idrar ve alerji ile ilgili. Bugun idrari verdik. bakalim sonuclarimiza gore yeni durum ne olacak. Sizin kilo durumunuz nasildi


guta

Aman aman uzak durun ellerini tutmaktan. Ben yaptım ne olur yapmayın :(  İleride etkileri çok büyük oluyor o inatlaşmaların. Ağzına çorba koymaz mesela oğlum 7 yaşında oldu. Nedeni tamamen bebeklikte zorla içirilen çorbalar. Yemek aklına gelince eziyet gelmesin çocuğun aklına. Bizim de durumumuz sizden farklı değil. Benimki de 7 yaşında 20 kilo. O da yüzde 10 persentiline denk geliyor. Küçüğüne çok farklı davranıyorum. Sizin de bir çocuğunuz daha olsa bakın nasıl değişik davranacaksınız. yemiyor mu aman ne olacak diyeceksiniz. Yemiyor mu kaldırıyorum sofradan. Ama çocukta hiç inatlaşma olmadığından bir sonraki öğün isteyerek bazı şeylerden yiyor. Bir öğün tam yesin yeter zaten. Inşallah alerji gibi sorunları çıkmaz, gerisinin üzerinde durmayın. Öyle böyle büyüyorlar, hiçbirinin açlıktan gelişimde bir problem olmuyor.


ali_kerem

Benim oglumda 19 aylik ve 9900 :)) onceleri bende sorun yapiordum bunu ama artik takmiyorum kafaya cunku yapisal oluo bi ck sey. Onemli olan saglikli olmasi..ck kilolu olmasi saglikli oldugu anlamina gelmez uzmeyin kendinizi


mutluannelif

Yemeyen çocuk çok zor tahmin edebiliyorum, ahkam kesmek istemem, şahsen yeme sorunu yaşamadığım için ama sorunuzun cevabı sizin yazdıklarınızın içinde var.  '6 ayliktan beri surekli yedirmek icin ugrasiyorum oda yememek icin..' yazmışsınız ya. Uğraşmayın. İnsan acıkınca yer, damak tadına bağlı kalarak yer. Yapı olarak minyon olabilir, genetiktir belki. Bazen yeme durumları da genetik. Siz çok düşkün müsünüzdür mesela yemek yemeye ?

Biraz ona zaman tanıyın, saygı duyun. Ellerini tutup yedirmek çok acı. Çocuklarımızın midesi kadar ruhu da doymalı. Ve bazı durumların dönüşü yok. Lütfen sakin kalmaya çalışarak tarzınızı değiştirin.


birbebekannesi

Yapı meselesi, kızımda öyle...ne yapsan olmuyor, çocuğum böyle mutlu, demekki yetiyor gibi tesellilerde %10 persentilde olsa artık yogun düşünmuyorsun. Böyle olmazsa gergin anne, inatlasan çocuk ortaya çıkıyor.Cevaplamak için Üye ol