nAsıl yemek yediricem :((

SLNKRTL soruyor: 10

Oğlum 6 aylık doktorunda önermesiyle yavaştan başladık 1 buçuk haftadır ek gıdalara ama imkanı yok yemiyo havuç patates elma bile yemiyo yoğurt belki keyfi isterse azıcık ama akşam sofraya bizimle kucakta otursun ne verirsek yiyo elma yemeyen çocuk brokoli çorbasını şapurçupur içti (yiyeceğini bildiğim için ona özel hazırlamıştım) ama ertesi gün yine Ağzına sokmadı verdiğim şeyleri ya püskürtüyo yada ağzında tutuyo başlarda bu durum normalmi ne yapmam lazım bilemiyorum artk beceremediğimi düşünüyorum ne yapmalıyım :((

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


sefemu

anlattıklarınız gayet normal bence.. daha çok küçük 1-2 kaşık denese şimdilik yeter.. canı isterse yer istemezse yemez bi yediğini bi daha yemez.. böyle sürecek zaten:) sevmişti kesin yer diyip ne mamalar heba ettim ben:) emiyorsa ya da mama içiyorsa devam.. ek gıda tadımlık daha unutmamalı..


mrlz

Sefemu ne zamana kadar tadimlik olmali 7 aylık kizim imkanı yok birsey yediremiyorum. Su bile içmiyor.


ysfmm

kesinlikle kesinlikle zorlamayın ve üzülmeyin. rahat olun. benim oğlum prematüre doğdu hep yaşıtlarından geri kalacak korkusuyla zorladım kendimde yıprandım o da gitgide iştahsız bir hale geldi. gerçekten günde 1 kahvaltı bir akşam yemeğini yiyor birde 2 bardak süt. ama yemekleri yedirmesem çok mutlu. ben de. yemek saati korkuyorum yine yermi yemez mi diye. hiç gerek yok. kafasını mı çevirdi. kaldırın yemeği. istemediğine dair bişi mi anladınız. kaldırın. çevremde örnekler var ama geç dank etti bana. doktor da dedi. bir çocuğu sokağada bıraksan hiç bakmasan hayatta kalma iç güdüsüyle bi şekilde bişi bulur yer ve yaşar dedi. acıkınca yer bırak. sonra benimki gibi acıkıyo fakat korkuyo çocuk yemek yemeye iğrenti gelmiş artık. ben yaptım kimse yapmasın kendinizede yazık benim psikolojim bozuldu 1 senedir..


guta

Daha çok küçük hiç dert etmeyin. Baktınız yemiyor, süt verin içsin. Zamanla o tatlara alışıyorlar. Siz sadece ona sunun yemekleri ve baktınız yemiyor uğraşmayın yedirmek için. 6 aylıkken hiç ek gıda almayan bebekler de var, onlar da bir şekilde büyüyor, sizinki de öyle büyüyecek. Ben bu işin sırrının rahat olmakla olduğunu bir deneyimle öğrendim :) Büyük oğlumla hala daha uğraşıyorum yemesi için. Şimdi küçüğüne yerse yer diyebiliyorum ve bakıyorum bebeğim bir gün yemese ertesi gün zevkle yiyor. Siz de öyle yemediği zaman dert etmemeyi denemelisiniz bence, ileride çok rahat edersiniz.


ysfmm

kesinlikle katılıyorum.Binnurr

benim oğlumda emdiği sürece ek gıda da hep zorlandım suyu geç içti süt bile içerken zorlandım.memeyi kestiklten sonra yavaş yavaş herşey düzeldi.bu ilk çocuklarda tüm annelerin yaşadığı genel bir durum aslında.faydalı olmasını umarak herşeyi kurallı kurallı yapıp yedirmek isterken sürekli redettmeleri bizi geriyor.biz geriliyoruz titizleniyoruz haliyle çocuklarımızda öyle.rahat olmak ilk çocuklarda her nekadar zor olsada işin sırrı öncelikle burdan başlıyor.gerisi yavaş yavaş çözülüyor.ikinci bebeğim dünyaya geldikten sonra rahatlığımı düşününce ilkinde ki durumumun ne kadar gereksiz olduğunu anladım.tüm ikinci çocuk anneleri genel de aynı şeyleri hissetmiştir diye düşünüyorum. her çocuk şahsına münhasır,her çocuğun damak tadı da öyle .rahat olursanız beraberce her sorunu aşarsınız.

  birde suyla yemek yedirmek benim çok işime yaramıştı .yemek zamanı önüne koyduğum bir tas su ve küçük oyuncakla oynarken yavaş yavaş yedirmeye başlamıştım.kolay gelsin.güle güle büyütelim yavrularımız inşallah:)


iflah_olmaz

çoooook normal bismillah:-)))daha yeni başladınızzzzzz:-)))nihanca

Bu çok normal bende ek gıdalara geçtim. Ek gıda vereceğim zamanlara dikkat ediyorum. örneğin saat 13.00 çorba mı vericem. 11 gibi emziriyorum. Saat 13.00 da çorbayı kendi istediği kadar veriyorum. İster iki mama kaşığı ister 10 kaşık. Hiç zorlamayın zamanla alışacak. Kendinizi yıpratmayınsefemu

ben de 6 aylıkken başladım 7. ayda hala tadımlık gibiydi çoğu şey.. elma püresi ve yoğurt dışında onları daha fazla istiyordu.. hiç zorlamadım.. emzirmiyordum da.. mamasını içiyor diğer şeylere yavaş yavaş alışıyordu.. süreç olarak gördüm ilk yılları sonuç aramadım.. hiç kilo azlığı ya da yememe ya da iştahsızlık yaşamadan bu günlere geldik çok şükür.. boşuna yıpranırsınız..


SLNKRTL

Beni emmiyo artk yaklaşık 1 veya 1 buçuk aydır sma mama veriorum ztn genel öğünü süt doktorunda söylemesiyle bi öğün tahıllı mama yada sebze meyve püresi 1 öğün yoğurt başla dedi ama sadece akşamları masada bizimle masada yiyo başka türlü yok ama dünden beri biraz daha ağzını açmaya başladı 👯👯👯Cevaplamak için Üye ol