Bebeğimin Gelişimi

egedenizi soruyor: 5

Merhaba, siteye henüz üye oldum.30+3 günlük hamileyim, bir oğlumuz olacak.Bebişimizin gelişimi 3 hafta öden gidiyor.Dün ultrasonda doktor FL yani uyluk kemiğinin epey uzun olduğunu, 2050 gr ağırlığa eriştiğini söyledi.Gelişiminin gayet iyi olduğunu söyledi:) Eşim de ben de uzun boylu ve iri yapılıyız.Haliyle bizden ufacık bir bebek olması beklenemez ama ben yine de korkuyorum.Acaba çok mu uzun ve iri olacak diye...Merak ettiğim, benim gibi böyle bir durumla karşılaşanlar var mı? Şİmdiden teşekkürler....

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ukba

Bebeğin gelişiminin önden gitmesi önemli birşey değil eğer herhangi bir anomali saptanmamışsa. Anne ve babaın genetik özellikleri bunu etkiliyor mutlaka. Sadece doğum ağırlığının 4kg'ın üzerinde olması normal doğum açısından problem yaratabilir.


Taita

bence üzülecek bir şey yok. bebek genlerine uygun olanını yapıyor :)) ayrıca ultrasonda biraz daha büyük ve uzun çıktığını söyleyeyim.


ikicocukannesi

son adet tarihiniz yanlıs hesaplanmıs da olabilir.

hep mi gelisimi ondeydi acaba?

femur uzunlugu kesin bilgidir. lakin uc hafta onde gitmesi bence son adet tarihinizde bir yanlıslıga delalet. hafta yanlıs hesaplanmıs olmasın sakın? onceki usg cıktılarınızla birlikte olcumleri tekrar degerlendirmesini isteyin dr'unuzdan. ozellikle ilk 12 haftadaki olcumleri goturun.


egedenizi

Cevaplarınız için çok teşekkürler...ikicocukannesi, gelişimi hep önde değildi.Daha sonraları 1 hafta önden, daha sonra 2 hafta, derken 3 hafta önden gitmeye başladı.Adet tarihimi ben zaten tam olarak hatırlayamıyorum aslında.Doktorum 37.haftada gelişimi yavaşlayabilir dedi.Biraz iri olabilir demişti daha önce de...İri olması problem değil ama aşırı derecede de iri ve uzun olup rekorlar kitabına grimekten korkuyorum:))


egedenizi

Merhaba F_Demir, bu konuda önceleri çok endişelenmiştim burada da belirttiğim gibi.Gelişimi 3 hatta 4 hafta önden gitmeye devam etti.Geçen haftaki kontrolde doktor bacak boyunun 3 hafta önde olduğunu söyledi.Kilosu ise 3500.Yarın sabah sezeryan olacağım, büyük ihtimalle 3900 felan doğacak.Normal olsaydı 4 kiloyu geçerdi diye düşünüyorum.Ben normal doğum istemedim, zaten sıvısı da azalmıştı.

Gizli şeker olsaydı da testlerle ortaya çıkardı bence.Sizi çok iyi anlayabiliyorum ama bu durumda telaş etmemek ve her şeyi akışına bırakmak daha iyi olur diye düşünüyorum.Belki sizinki de biraz iri bir bebek olabilir ama bu sağlıklı olmayacağı anlamına gelmiyor.Sonrasında iyi bir beslenme programıyla düzene sokabilirsiniz bebeğinizin gelişimini.İçinizi ferah tutun...Cevaplamak için Üye ol