kızım 18 aylık ama hala mama kıvamında yiyor =(

limonnx soruyor: 5

kızım 18 aylık ama hala öğünlerini mama kıvamında yemeyi tercih ediyor, bizimle masada parça parça balık- tavuk v.s. yada pilav falan yiyor tabi doyacak kadar değil ama hede kahvaltısını hayatta ne omlet ne peyniri yumurtayı tek yemek söz konusu olmuyor, her öğününü özenle hazırlıyorum eksik gıdası da yok ama nasıl bir yol izlesemde normal yemeye başlasa :(

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


opposition

ne yemesini istiyorsanız koyun önüne, bir mıncıklar iki tükürür, üçüncüsünde ağzını bulur :)

az yedi diye başka bulamaç vermek yok ama, kahvaltın budur, ister ye ister tükür diyceksiniz o zaman yer :)


limonnx

veriyorum ama dediğiniz gibi ısırıyor mıncıklıyor biraz geveliyor sonra atıyor :) demekki üstüne gitmeliyim gerçi kilo problemimiz yok ama kilosu fazla bile ayına göre, 3 öğün yemek yiyor 1 de meyve suyu ama ne abur cubur nede cici bebe bisküvi yemiyor ama bu cici bebe ekmeği veriyorum onun yerine ne versem?? bu arada 86 cm boyu ve 14.30kg bu ara dr gidemedik. ne der bana bilmiyorum kızıma makarna bile vermiyorum, bence sağlıklı besleniyor ondan alıyor kiloları :) teşekkürler aishwarya ve dilhan


limonnx

selam yavrumveben netten olabilir kopukluk zaten bende okuyan olduğunda sanada cvp verir diye tahmin ediyorum. öncelikle bana göre biraz az besleniyor, benimde yemeklerini muhallebi kıvamında vermemi tetikleyen bu oluyor. biraz parçalı verdiğim zaman hemen kusarak çıkarıyor, sana yemek olarak tavsiyem enginar yeni çıktı 1 enginar, 1 küçük patates, 1 havuç, küçük 1 soğan yarısı ve 1 küçük domates, az tuz bunları küçük küp şeklinde doğra zeytin yağı ile kısık ateşte 10dk. pişir arada karıştır, kaynamış su ilave et havuç yumuşayınca pişmiştir besleyici ve lezzetli bilmiyorum benim kızın sevdikleri arasında umarım sever. gerçi ben halen blender kullanarak veriyorum olmazsa öyle denersin. paylaşmak istediğin olduğu zaman yazabilirsin.


CokBilmis

Ben bebeğinizi aç bırakarak yemeye zorlamanızı tavsiye etmiyorum. Yanılıyor da olabilirim tabii, iç sesiniz size doğruyu söyler.

Ama Dr. Kadir Tuğcu, bebeklerin aslında 2 yaşına kadar emmek üzere programlandığını, bu nedenle 2 yaşına kadar katı gıda yiyememelerinin normal olduğunu söylüyor. Ama modern hayatta bebekler annenin yokluğuna alışmak zorunda olduklarından 6. ayda katı kıda yemek ve çiğnemek zorunda bırakılıyorlarmış. Bir kısım bebek buna kolaylıkla adapte olurken, bir kısım bebek ise doğasının sesini dinliyor ve çiğnemeyi, katı gıda yemeyi reddediyormuş ki bu da aslında çok doğalmış.

Anne için katlanması zor olabilir. Çünkü etrafınızdaki her kafadan bir ses çıkar. Bebeğinizin katı gıda yememesi bir "kusur" olarak görülür ve bunun "suçlusu" da annedir denir, açık veya üstü kapalı...

Bebeğinizin gelişimi iyi, keyfi yerindeyse nasıl istiyorsa o şekilde yedirmeye devam edin.

Ben pirzolayı ısıra ısıra yiyen kızıma kendi isteğimle 30. ayına kadar kahvaltısını bulamaç şeklinde verdim. Şu anda 31. ayında ve kahvaltıda yediklerinin resmini şuraya koysam şaşırırsınız, eminim sizden fazla yiyordur :)

Siz bebeğinizin gözü önünde yemek yiyorsanız, birlikte lokantaya ya da yemekli aile toplantılarına gidiyorsanız hiç sorun etmeyin; bebeğinizin iç sesine güvenin. Katı gıda yiyeceği zaman kendisi talep edecektir.

Ama dediğim gibi: Bu sadece benim kendi görüşüm, beslenme ya da çocuk gelişim uzmanı filan değilim. Yanılıyor da olabilirim :)

Bu arada: Cicibebe ekmeği yerine normal tam buğday ekmeği verseniz? Hatta hiç ekmek vermeseniz, onun yerine makarna erişte filan verseniz? Makarnayı sever genellikle çocuklar?


CokBilmis

@ yavrumveben:

Bu bir kişilik özelliği. Kimi insanlar yeniliklere çok kolay adapte olurken, kimi insanlar muhafazakar olurlar. Her iki insan tipine de bu toplumda ihtiyaç var. Sizin bebeğiniz geleneklerine bağlı, ailesini koruyan, sadık bir karakter olacak büyük ihtimalle. Hatta politik olarak sağ görüşe yakın olacağını bile söyleyebilirim :) (Kendimi astrolog gibi hissettim)

Hatta neredeyse eminim ki muhakkak yediği yemekleri koklamadan da yemiyordur :)

İleride büyüdüğünde yediğine içtiğine dikkat eden, sağlıkklı ve incecik, filiz gibi bir kız olacak inşallah.

Siz onun önünde her türlü yemeği şapırdanark yiyin. Bir gün muhakkak sizin yediğiniz yemeği ucundan bile olsa tatmak isteyecektir. 1-2 tadımdan sonra da yemeği yemeyi kendisi talep edecektir.

Sağlıklı beslendikten sonra ne yediğinin ne önemi var?

Benim kızımın boyu da kilosu da %90 persentilde ama bir yıldan fazladır günde sadece 1 ana öğün yiyor (kahvaltı hariç).Cevaplamak için Üye ol