gece beslenmesi - yardım!

zeyzey soruyor: 10

herkese selam,

bizim tosuncuk 1 yaşına girdi ve doktorumuz formül süt yerine (sütüm işe başladıktan sonra 6. ayda bitti tamamen) organik inek sütüne geçmemizi tavsiye etti. Ammavelakin her gece saat 11-12 ve 3-4 arası 200 ml. formül süt içen oğlum, inek sütünü reddediyor ve gece boyu mızırdanıyor, uyanıyor.

Formül süt (Aptamil) biraz şekerli gibi. Ben de normal süte bal katsam biraz acaba içer mi, e içse bile ballı süt dişlerini çürütür, gece beslenmesi de zaten 1 yaşından sonra bitmeli deniliyor-acaba mızırdanma/uyanma sürecini zor da olsa atlatmaya bakıp bu vesile ile gece beslenmesini de tamamen bitirsek mi, ama o zaman tontişte kilo kaybı olur mu, az mı beslenmiş olur, gibi düşüncelere gark olmuş vaziyetteyim.

ne yapmalı ey anneler?

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


Ulku

doktorunuz niye oyle dedi bilmiyorum ama bizim doktorumuz da 1 bucuk-2 yas oncesi inek sutune baslatmiyor.


ekim_

pınar çocuk denesen;lezzetli,tatlı ve demir ilaveli.(sofra şekeri içermiyor,formül süt değil.Bildiğin inek sütü.)ne yazık ki organik değil ve tetrapak kutuda. ben cam şişede olması nedeniyle günlük süt tercih ediyorum ama bazen reddediyor; böyle dönemlerde pınar çocuğa dönüyorum


zeyzey

@ Ülkü, inek sütü ne idüğü belirsiz formül süt içmesinden iyidir diye düşünüyorum ben. Elbette tercih meselesi.

@ yaseminsenturk, dediğim gibi formül süt vermek istemiyorum artık. Dün gece tadına bakayım dedim, böğk, resmen midem bulandı. Ben ki süt sevmem (ufaklık duymasın :)), sütü formül süte tercih ederim. O yüzden ya süt, ya hiç modundayım maalesef.

@ uod, tavsiye için teşekkürler. Bir de onu deneyelim. Gerçi demir, vs. ilaveli şeyler de vermek istemiyorum... :(


seda_melis

Doktorumuz bizi de 1 yaş itibariyle inek sütüne başlattı. Yalnız şöyle bir öneride bulunmuştu, ilk başladığınız 10 gün boyunca kahvaltı sonrası 1 kahve fincanı kadar ılık bir şekilde verin, 10 gün sonra da gece uykusuna yatıracağınız zaman vermeye başlarsınız demişti. Önce gündüz vermenin amacı sanırım inek sütünün gaz yapıp yapmadığını gözlemlemekti. Biz de dediği gibi yaptık, ilk günlerde zar zor bitirdi fakat daha sonra alıştı ve geceleri de hiç reddetmeden içti. Artık formül süt vermiyoruz. Siz de bu şekilde önce gündüzleri kahvaltı sonrası vererek alıştırmayı deneyebilirsiniz.

Gece beslenmesinin artık bitmesi gerektiğini de söylüyor bizim doktorumuz. Fakat ne yaparsam yapayım gece uyandığında birşey vermeden uykuya kolayca geçmesini sağlayamıyorum. Dolayısıyla az da olsa (90-100 ml) gece uyandığında  inek sütü veriyorum. 

Bir de bu yaştaki çocukların günde 300 ml.den fazla inek sütü tüketmemesi gerekiyormuş. Demir eksiliğini önlemek açısından.

Sevgiler...   


ekim_

zey zey zaten formül sütler de inek sütü bazlı.o kadar katkı içeren formül süt vermektense inek sütü daha mantıklı geliyor bana.Ulku

anne sutu almayan bebekler icin durum farkli tabii.
formul mama da inek sutu de kullanmadik biz.
1 bucuk yasina kadar da peynir+yogurt+kefir+ayranla geldi kalsiyum ihtiyaci icin ki onlarin daha besleyici ve bebek bunyesine (bagirsak, sindirim sistemi, vs.) daha uygun oldugunu biliyoruz.
uyumasini saglamak icin ille icecek birsey verme ihtiyaci duyuyorsunuz sanirim.
karni tok olursa buna ihtiyac duymayacaktir.


Ulku

ek: karnini doyurmak icin de cig sut gerekmez. muhallebi, yemek yogurt, meyve, ... olabilir.


ekim_

evet ülkü,eğer sütü sevemiyorsa süt ürünlerinden de faydalanılabilir;tabii alışkanlık kırılabilirse.zey zey belli bir uyku rutini var mı? özellikle müzik bu konuda  çok etkili. acıktığını düşünüyorsan da biraz daha erken saate kaydırarak muhallebi yapabilirsin(mideyi doldurup yatması rahatsız edebilir çünkü.zeyzey

@ sdemirsoz, dokturunuz tavsiyesi süpermiş. Sanırım ilk etapta o şekilde alıştırmaya çalışmak daha doğru olacak. çok teşekkürler.

@ Ulku,
uyumasını sağlamak için bir şeye ihtiyaç duymuyoruz esasında. saat 9 oldu mu, hiç itiraz etmeden kolayca uykuya geçiyor. aç uyuması da söz konusu değil. akşam 20'den sonra mutlaka içinde et olan akşam yemeğini yiyor, bir dilime yakın tam tahıl ekmeği veya pilav, makarna da yiyor. ve buna rağmen gece 11 gibi bir biberon bitiriyor (iştahlı yani...)
endişem yetersiz kalsiyum alması da değil. gündüz beslenmesi her tür besin grubu açısından oldukça zengin. titizim o konuda :)

@ uod,
banyo, masal, vs. şeklinde bir rutin yok ama dediğim gibi, altını değiştirip pijamasını giyidiğinde zaten uyku moduna geçiyor 9 itibariyle. ama dediğiniz gibi, sanırım alışkanlık durumu var. yani yukarıda da söylediğim gibi saat 8'de zengin bir akşam yemeği yediği halde saat 11-12'de ne kadar acıkabilir ki? di mi? :) bilemedim şimdi...


ekim_

yok durum böyleyse acıkmaz;ben yemek sıkıntısı olabilir demiştim ama maşallah pek güzel yiyormuş..
alışkanlık  bu..uyanıp ağlıyor mu?Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Uykuya dalma problemi 11

Memede uyumak 4

eysanada_2901
Son: ayazlali,

Tuvalet eğitimi 5

s_gur_s 2Y
Son: dilrubaa,

Süt anne arıyorum 1