gece beslenmesi - yardım!

zeyzey soruyor: 10

herkese selam,

bizim tosuncuk 1 yaşına girdi ve doktorumuz formül süt yerine (sütüm işe başladıktan sonra 6. ayda bitti tamamen) organik inek sütüne geçmemizi tavsiye etti. Ammavelakin her gece saat 11-12 ve 3-4 arası 200 ml. formül süt içen oğlum, inek sütünü reddediyor ve gece boyu mızırdanıyor, uyanıyor.

Formül süt (Aptamil) biraz şekerli gibi. Ben de normal süte bal katsam biraz acaba içer mi, e içse bile ballı süt dişlerini çürütür, gece beslenmesi de zaten 1 yaşından sonra bitmeli deniliyor-acaba mızırdanma/uyanma sürecini zor da olsa atlatmaya bakıp bu vesile ile gece beslenmesini de tamamen bitirsek mi, ama o zaman tontişte kilo kaybı olur mu, az mı beslenmiş olur, gibi düşüncelere gark olmuş vaziyetteyim.

ne yapmalı ey anneler?

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


Ulku

evet istahi iyiymis demek ki, masallah. bu durumda acliktan olmadigini dusunuyorum.
meyve suyu verseniz (inek sutune karsiyim ya, illa sut verdirtmiycem :P)

bir de, uod, formul mamalar icin inek sutu bazli demissin ya, yogurt da oyle peynir de oyle. amac sutu cig vermemek, doktorumuzun ileri tarihe atisi da bundan, formul sut cig sut sayilmaz bu durumda, degil mi?


ekim_

süt tozu vb şeyler var içinde.inek sütü allerjisi varsa rutinde kullanılanlar aynen inek sütü gibi yasak.demek ki inek sütünde allerji yapan proteinler mamalarda da var;yani bu bazdan ayrıştırılmamış;hatta bu nedenle inek sütü allerjisi varsa soya bazlı mama veya geçenlerde burada öğrendiğim hipoallerjen mama öneriyorlar.isyanım da bu yüzden.hem inek sütü bazlı mamaları ilk yıl için serbest bırak;hem de inek sütünün kendisini yasakla.nasıl bir mantık bu?ayrıca biliyor musun;çocukta inek sütü allerjisi varsa ve anne süt ve süt ürünleri tüketiyorsa yine aynı şekilde çocukta anne sütü de allerji yapıyor.yani bebeğin allerjisi varsa bu zaten erken dönemde ortaya çıkıyor.


zeyzey

bazen ağlıyor, sıklıkla mızırdanıyor. bu sefer kalkıp yatmaktan bitap düşüp aramıza alıyoruz. bu defa da parmağını burnuma, gözüme sokuyor, babasının sırtına kafasına vuruyor (tabii ki vurma amacıyla değil), bir o yana bir bu yana dönüp duruyor, elimi tıtup sallıyor, parmaklarımı açıp kapıyor, aksiyon bin türlü yani! :) sonunda ayağımda sallayıp uyuttum kaç defa.


ekim_

biraz süre tanısan;bazen oğlumun sesini dinliyorum; bri ıh mıh yapıyor .sonra çıt yok.belki hızlı müdahale ediyorsundur. çocuk derin uykudan yüzeyel uykuya geçtiğinde uyaranlara çok duyarlı,bazen biz onu daha da uyandırabiliyoruz.


GulcanDeniz

Bizim doktorumuz inek sütünün 2 yaşına kadar verilmemesini söylemişti. Bağırsaklarda kılcal kanamalara sebep olabiliyor diye.
Bu konu daha önce de konuşulmuştu, sorular kısmından bakılabilir.

Biz de Ülkü gibi peynir, yoğurt, ayran vs'yi tercih etmiştik.GulcanDeniz

Bir de, yoğurt süte tercih edilmeli diye biliyorum


Ulku

sadece alerji sebepli degil uod, pek cok sebebi var (birini gkaplan soylemis), konusmustuk.
tekrar ayni tartismalari baslatmamak icin susuyor, sadece "anne sutu bebekler, inek sutu buzagilar icindir" (cig-islenmemis haliyle) diyorum :P (bunu da tartismistik da dilimin ucuna geldi yazmadan edemedim).


zeyzey

@ gkaplan, tıbba güveniyorum elbette ama bir yandan da eskiden diyorum, hepimiz sütle büyümedik mi? halen de maddi durumu iyi olmayan, sütü olmayan anneler inek sütü vermiyor  mu çocuklarına? hem her şeyin fazlası zarar, azı yarar neticede. inek sütünü limitler dahilinde verince bir şey olmaz herhalde..?

illa süt içsin, yoksa kalsiyum alamaz, gelişemez diye de düşünmüyorum... ama geceleri bir şey içmek istiyor ve ayran vs. içeceğini sanmıyorum. o yüzden en mantıklısı süt gibi...

neticede değerli görüşlerinizi de dikkate alarak şöyle bir yöntem izlemeye karar verdim:

geceleri bir süre daha aptamil, gün içinde ılık (sade-balsız) süte alıştırma turları,
akabinde geceleri de süte başlama. sütü reddederse veya reddetmese dahi, zamanla gece beslenmesini bırakmaya yönlendirme + gün içindeki ayran-peynir-yoğurt tüketimini arttırma

olmuş di mi? :)Ulku

zeyzey gecmise donersek isin icinden cikamayiz. guya 1 yasinda bezi birakmisiz, kac yasina kadar yataga cisimizi yaptik, salcali ekmek yedik, simdi cok mu saglamiz? falan filan. elbette ne versen yer bu bebekler. dogumdan itibaren sulanmis inek sutu bile kullaniliyormus, ki annemden kalan bir profun (ismini vermiyim:P) bebek buyutme kitabindan tavsiye edilir.. ideal olani, olmasi gerekeni bulmaya calisiyoruz biz.

guncelle eki yapayim: ayni prof ayni kitabinda, "9 aylikken anne sutunu kesin" de der.


seda_melis

Bence çok güzel olmuş zey zey :)Cevaplamak için Üye ol