gece beslenmesi - yardım!

zeyzey soruyor: 5

herkese selam,

bizim tosuncuk 1 yaşına girdi ve doktorumuz formül süt yerine (sütüm işe başladıktan sonra 6. ayda bitti tamamen) organik inek sütüne geçmemizi tavsiye etti. Ammavelakin her gece saat 11-12 ve 3-4 arası 200 ml. formül süt içen oğlum, inek sütünü reddediyor ve gece boyu mızırdanıyor, uyanıyor.

Formül süt (Aptamil) biraz şekerli gibi. Ben de normal süte bal katsam biraz acaba içer mi, e içse bile ballı süt dişlerini çürütür, gece beslenmesi de zaten 1 yaşından sonra bitmeli deniliyor-acaba mızırdanma/uyanma sürecini zor da olsa atlatmaya bakıp bu vesile ile gece beslenmesini de tamamen bitirsek mi, ama o zaman tontişte kilo kaybı olur mu, az mı beslenmiş olur, gibi düşüncelere gark olmuş vaziyetteyim.

ne yapmalı ey anneler?

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


ekim_

inek sütü allerjisi belirtileri;bulantı-kusma,karında şişkinlik ve gaz,deride döküntüler ve dışkıda KAN.

burada resmen tartışma ortamı doğmuş.oysa ki inek sütünü geç veren emziren anneler eleştirilmiyor ki;sütünüz varsa verebildiğiniz kadar verin.ne gerek var inek sütüne?çaresizlikten mama vermek zorunda kalan annelerin fazlaca katkı içeren mama yerine bal gibi de inek sütü verebileceği söyleniyor.

anne sütü bebeklere,inek sütü buzağılara; peki ya anne sütü alamayanlar: onları bu sınıflamada nereye koyuyorsun?ne buzağı ne de insan yavrusu o zaman(bu buzağı benzetmesi beni biraz üzdü de)

zey-zey en doğrusunu sen gözlemleyerek bulacaksın zaten.kolay gelsin..


Ulku

uzduysem ozur dilerim uod, amacim tartisma cikarmak degildi, esprili bir lafti o.
ben de katiliyorum inek sutunun alternatifi mama olmamali. hani illa verilmeli mi diye bir sorum var benim.
1 yasinda cocuk, anne sutu de almiyorsa, illa devam mamasi ya da inek sutu mu icmeli?
kalsiyum kaynagi olarak peynir ve yogurdun en iyisi oldugunu zaten kabul ediyoruz da illa biberonla birsey vermek ihtiyaci mi var, onu sorguluyorum ben.


zeyzey

vallahi tartışma ortamı doğmuş; müsebbibi olmak istemezdim.

@uod, sütüm olmadığı için mama/inek sütü olayına girdik zaten :(

@Ulku, maalesef illa biberonla bir şey verme ihtiyacım var şu an ama bu ihtiyacı zamanla tasfiye etmeye karar verdim. Mesela dün gece bir defa 100 ml içti saat 12'de, sonra da sabah 5'te 70 ml. zamanla azaltmaya çalışacağım.

yoksa sütün çok faydalı ve çok zaruri bir şey olduğunu şahsen düşünmüyorum. belki de sütten nefret ettiğimdendir :) küçükken de evde meydan muhaberesi çıkardı annem bana süt içirmeye çalıştığında.

her neyse, herkese değerli fikirlerinden dolayı teşekkür ederim.


Ulku

kolay gelsin zeyzey, kafan en rahat olacak sekilde halletmen dilegiyle :)
tartisma ortami olmadi bence, gayet guzel paylasimlar oldu, uzulme.


GulcanDeniz

Tartışa tartışa doğruyu buluyorsak ne güzel. Birbirimizi kırmadıktan sonra tartışmanın sakıncası yok bence de...

Her çocuğun gelişiminin farklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Kimi süt içmeden duramaz, kimi hiç içmez. Dolayısıyla bebeler belirliyor bunu biraz da...

Mesela benim oğlumda doğumdan itibaren sindirim sorunları vardı, kolikli bir bebekti. O yüzden doktorumuzun 2 yaşa kadar inek sütü vermeyin uyarısına uymuştuk.

Zeyzey, inşallah sen de en rahat şekilde halledersin.
Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Uykuya dalma problemi 11

Memede uyumak 4

eysanada_2901
Son: ayazlali,

Tuvalet eğitimi 9

s_gur_s 2Y
Son: s_gur_s,

Süt anne arıyorum 1