8 aylık bebeğin bir günü

Demgul soruyor: 10

 Sevgili anneler 8 aylık bebeklerinizle bir gününüzü nasıl geçiriyorsunuz?Uyku saatleri yemek saatleri ne gibi oyunlar oynuyor oyuncaklarla oynuyor.Neler yiyor neler içiyor hepsini bulabileceğimiz bir paylaşım yapalım ne dersiniz?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


CokBilmis

6-9 ay arasndaki günlük planımız hemen hemen şöyleydi: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2010/11/ek-gdaya-geciste-gunluk-yemek-plan-nasl.html

Oyun olarak da çekmeceleri boşaltma, bez ve karton kitaplarını inceleyip kemirme, çocuk parkında salıncağa binme, kumların veya çimelerin üstüne yuvarlanıp çimen yolup kum avuçlama, mutfak malzemeleri ile gürültü çıkarma, birlikte jimnastik yapmak, kucağıma alıp dans etmek, kucağımda hoplatmak, fış fış kayıkçı oynamak vs gibi fiziksel oyunların yanısıra banyo suyunun içinde debelenmek, balkona kurulan havuzda minik kovalarla oynamak, şişelere su doldurup boşaltmak, evde yaptığım kum havuzunda oynamak (http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/02/evde-kum-havuzu-yaplabilir-mi.html) gibi rahatlatıcı oyunlar.

Tüm bu oyunlardan sonra kaslarını esnetme hareketleri ile masaj yapardım. Hala sever masajı (kim sevmez ki?).

Bir de ben çok konuştuğum için sürekli tekerlemeler, şarkılar söylerdim.  Bu konuda da bir yazı yazacağım.


eab

saat 7 gibi kalkar emzirirm salona geçer oyun oynarız kitap okuruz biraz sonra kendi haline bırakırım. kahvaltısı yapar ve tekrar uyur.Öğlenden sonra bir uyku daha yapıyor.Ben aslında ne oynatacağımı şaşırıyorum . Genelde kendisi yürüme çabalarında 5-6 adım atabiliyor. Öğlen uykusundan sonra alt katta kuzeni var 2 yaşında oraya gideriz, orda oynar baba gelene kadar.Akşam 8 gibi de uyuyor.En sevdiği şey yürümek.Oyuncak olarak fisher pricenin bez müzikli kştabı, playskol eylenceli toplar,ilk arabam,müzikli telefon,şekiller takılınca ses çıkaran susam sokağı oyuncağı. bunlarla ilgileniyor.


sayna

sabah 6 gibi uyanır tara.emziririm, sonra aktivite zamanı. 8 gibi kahvaltı. sonra sabah uykusu,ne kadar uyursa. 45 dk ile 1.5 saat arası değişir. 10 da yine emzirme,oyun,12 de öğle yemeği. öğlen uykusu ve sonrasında parka gidiş. sıcak ta olsa,soğuk ta olsa farketmez. ona göre giyinip çıkarız. dönüş te, yemek ve isterse bi kısa şekerleme,bazen uyur bazen uyumaz. ve akşam 7 de banyo emzirme ile 7.30 da yatış.
oyun olarak, hep ayakta durmak istiyor bu günlerde. nereyi bulsa tutunup ayağa kalkıyor. onun haricinde müzik açarım,dansederiz.bazen kucağımda,bazen olduğu yerde sallanır. parkta salıncağa bineriz. kitap okuruz. ordaki bebek resimlerine onun adını vererek hikayeler anlatırım. müzikli oyuncakları var,onlarla oynar .böyle :)
bi de yemek olayı biraz uzun sürer. önüne koyarım o yer,kemirir,döker,bi yandan sohbet ederiz:)


eab

Yazmayı unutmuşum bir de müzik duyduğunda oynar. İŞler çığrından çıkınca hemen bir şarkı patlatırım :)


gulenozel

Ne güzel düzenler var:)

Emir sabah ben işe gitmeden önce 6.30-7.00 gibi uyanır emer ve küt gene uyur, eski bakıcısız aynı zamanda kuzenimiz olduğundan o da yanına girer yatardı, yeni bakıcı başlayana kadar babası bakıyor bu sefer de o yatıyor. 10a kadar fösür fösür uyurlar uyanıp yatakda oynaşırlar sonra da kahvaltı faslı başlar yumurta anne sütü marmelat peynir zeytin ekmek derken öğleni edip oyuna geçerler, emekleyip sıraladığı için oyun genelde bunlar üzerine yoğunlaşır, A101den alınan çakma iPhone, TV ünitesindekilere saldırmasın diye temin edilen kablo, kağıt poşet, annenin kitapları en sevilen oyuncaklardandır. Sonra öğle uykusuna yatar uyanınca pekmezli meyvesini yer, saat 15.30, 16.00 gibi son sütünü içip arabaya kurulup anneyi iş çıkışına almaya gelir, eve dönüp akşam yemeği yer (biz artık be yersek onu veriyoruz doktorumuzun önerisi ile tabi yemekleri ona göre pişiriyoruz) sonra vurur kendini anneye, memeden baya bir uzun süre kopamaz::) oyun oynarız ve 20.30-21.00 gibi uyur, 23.00de uyanır emekleyerek fiti fiti gelir ve gene başlar sıralamaya, konuşmaya. 1-2 gibi de yeniden uyur. 11de kalkıp emdikten sonra sabaha kadar genelde emmiyor.

Bakalım yeni bakıcı ile düzeni değişecek mi bilmiyorum.gulenozel

Bir de anneyi iş çıkışına almaya gelirln genelde arabada uyur:)


sayna

bizde de var ortalığa konmuş kablolar.ancak nedense bir prize bağlı olanlar herzaman daha çok ilgilerini çekiyor:)
çokbilmiş, blogunda kum havuzunu daha önce okumuş ve çok beğenmiştim. ben de yapıyım demiştim ancak daha erken gibi gelmişti. sen tam olarak kaç aylıkken yaptın bunu? 9 u mu beklemeli şimdi olur mu acaba tereddütte kaldım...


harik

bende baktım şimdi kum havuzuna, çok güzel fikirmiş gerçekten. Bizimki içinde döküp dağıtılacak olan herşeye bayılır. Yapmak lazım eve bu havuzdan.
Sayna; 16 aylıkmış o zamanlar ama tabi daha öncede başlamış olabilir.

Bizimde günlerimiz her birinin aynı, bazen fazla düzende sıkıyor arkadaş:)

07:30 kalkış

08:00 - 08:30 gibi yumurta, tereyağı,peynir, evdeki kışlık domates soslarımızdan bazen çavdar ekmeği bazen 1 -2 tane hipp bisküvi, ve meyve gününe göre değişiyor
ıhlamur,rezene ,pekmez .

10:00 parka gidiş, sallanıp etrafı bi turluyoruz ordan markete

11:00 a doğru uyku, ne kadar uyursa artık bazen 4s0 dk, bazen 2 saat .
Uyandığında ya sebze yemeği ya püre yada çorba,yoğurt

Gün içersinde salonda oynarsa oynar,oyuncakları dışında herşeye meraklı (Kablo, tv ünitesi,kapılar,ayakkabı terlik. Birde bu aralar banyo ve diğer odalara emekleyip etrafı incelemek ve ayağa kalkıp düşmekle meşgulüz.
 
Aralarda da emiyor ve irmikli yulaflı meyveli karışımlar veriyorum
20-20:30 gibi de emip uyuyor.

dileksem

kum havuzunda o legen ve sofra bezi dahilinde oynayan cocuklariniz varsa cok sanslisiniz.


Demgul

Nekadar guzel anneler bebisler bir duzen tutturmus gidiyor.Benim oglumda sabah 8 gibi gune merhaba der yatakta biraz mirildanir 9 gibi kahvaltisi olur birgun ceviz birgun findik birgun yumurta olarak.pekmezde tahin ve dut donusumlu verilir.bazen ihlamur bazen devam sutu ilehazirlanir.sonra oyuna baslariz.poset cekmecesi bosaltilir,oyuncaklar dagitilir.tencere tava ne bulursa oynar ama en cokta mizmizlanir.11:00 gibi 1 saatlik bir uyku uyur bazen 2 saati bulduguda olur.3 gibi sebze-tavuk-et-balik donusumlu olarak yer.( hala puturlu yemiyor :(( ) 5 gibi yogurt yada meyve yer yogurduda hala pek sevmiyor her turlusunu denesemde.6 gibi yarim saat bir saat kestirir.9 gibi memede sekerleme yapar ve 11 de gece r


Cevaplamak için Üye ol