çekingen çocuk

deepriver2013 soruyor: 4

Merhabalar 2 yasındaki kızım birşeyden korktuğunda yada utandiginda hiçbirşey yapmıyor mesela dün parkta kaydıraktan kayarken hafif yan geldi kafasını çarptı bugün kaydıragin yanına bile yaklaşmadı.daha önce oyun parkına gittik trambolin de zıplarken diğer çocuklar fazla zıplattı korktu yine bırakın oynamayı yanına bile yaklaşmıyor. Ben böyle durumlarda ne yapmalıyım? Korkusunun üzerine gideyim yapması icin zorlayım? Kendi haline bırakayım? Ya da kızım korkusunu atıncaya kadar kaydıraktan beraber kayıp trambolinde beraber mi ziplayim😀 aramızda uzman arkadaşlar varsa yada benimle aynı sorunu yasayan anneler bilgi lutfen

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


afrezrudi

Dr. Özgür Bolat'ın yazılarını takip etmenizi öneririm. Hürriyet'te yazıyor. Aşağıda bir çocuk neden utangaç olur konulu yazısı var.

deepriver2013

Tesekkurler


kucukadam

Bence çekingen değilde temkinli diyelim :) bnm de aynı ayda bir oğlum var ve bir dönem yetişkinleri yanına yaklastirmiyordu. Sonra çocuklara karşıda hassasiyet göstermeye başlayınca ben gidişattan korktum ve çocuklar ile iletişim kurması üzerine kafa yordum park da çekildiği çocukları öptüm sevdim .. Ancak yetişkinlerle ilişkisi üzerine yogunlasmadim.. Sonuç da çocuklarla arası biraz daha iyi yetişkinlerle arası süper hatta fazla süper pist diyenin elinden tutup arkasına bakmadan gidiyor.

Burdan şunu anladım ki bizim taktığımızı,üstünde durduğumuzu anliyorlar ve tedirgin oluyorlar ( biz çaktırmamaya çalışsak da ) ben bunu tespit ettim ama becerbilme kısmına gecemedim. Tabi her çocuk farklı. .


ilkcem

bende 3,5 yaşındaki kızımda utangaçlık sorununu en üst seviyede yaşayan bir anneyim. Bugün kendime sordum ben bir yerlerde bir hata yapmış olabilirmiyim diye.araştırmalarım gösterdi ki çok yanlış tutumlar sergilemişim. Ben kızımı korumak için yaptığım şeylerin ona yaşamı boyunca kalıcı zararlar vereceğinin farkına varmamışım. utangaçlığında yapısal ve genetik faktörler vardır mutlaka ama gerçek sorun yetiştirirken yaptığımız hatalar. Tutma kırarsın,koşma düşersin, yapma, etme aman diyerek çocuk kaygılı korkulu olmuş bunun suçlusu da benim. olması gerekenleri uygulamaya koyup hatamı telafi ederim inşallah. Okuyanlara faydası olur belki...

Çekingen çocuğa destek için öneriler:

Çocuğunuza çekingen ya da utangaç olduğunu söyleyerek, etiketlemeyin.Çocuğu yeni ve bilmediği ortama ya da insanlara hazırlayın. Önceden nereye gidileceğini ve orada kimler olacağını açıklayın.Çocuğunuzun çekingen kaldığında ısrar etmeyin, zorlamayın, kızmayın ve çok fazla üstünde durmayın. Temkinli bir yapıda olduğunu kabullenin ve ortama alışması için zaman verin.Ebeveynin çekingen davranışları, çocuğun çekingenliğini arttıracaktır. Sizin yabancıyla rahat iletişime geçmeniz, çocuk için önemli bir model olacaktır.Çocuğunuzu meraklandırarak ve cesaretlendirerek destekleyin. Ona eğlenceli http://www.isikseli.com/cocuklarla-ilgili-yazilar/cocugum-sadece-biraz-cekingen-mi-cekingen-cocuk-nasil-destekleni"> gezilerinizden ve edindiğiniz arkadaşlıklardan bahsedin. Kendisinin nereye gitmek istediğini sorun.Çocuğunuzun güvenli ortamda sürekli yeni deneyimler edinmesini sağlayın. Örneğin eve misafir davet edin ve çocuk misafirden başlayın. Ne kadar yabancı kişiler ve yabancı ortamlarda bulunursa çekingenliği bir o kadar azalacaktır.Çocuğunuzu aşırı korumayın ve gereğinden fazla yardım etmeyin. Küçük korku ya da früstrasyonlarla baş etmeyi öğrenmesi için fırsat verin.Çocuğunuzdaki sosyal becerileri fark edin ve takdir ederek onurlandırın, onun güçlü ve başarılı yönlerini dile getirerek pekiştirin.

Cevaplamak için Üye ol