İdrar yolu enfeksiyonu ve emme sorunu

durununannesi soruyor: 5

Kızım 4 aylık. 4.aya kadar emzirmede hiç bir sıkıntı yaşamadık ve kilo alımıda çok iyiydi. Ama birkaç gün önce emme zorluğu yaşadık ve idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğini öğrendik. İlaç tedavisine başladık. Bu süre zarfında kızım emme isteğini kaybetti. Sütümü sağıp kaşıkla yedirmeye çalışıyorum ama yeterince verimli olamadığmızı düşünüyorum. Sütümün azalmasından çok korkuyorum. Soruma gelince idrar yolu enfeisiyonu geçirip, memeyi bırakıp tekrar alan bebekler var mı? Bu konuda deneyimli annelerin ve yardımcı olabilecek kişilerin cevaplarını bekliyorum. Lütfen yardımcı olun..

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


mugemod

Durununannesi geçmiş olsun. Öncelikle hemen teşhis edilmiş olduğu için çok şanslısınız. Tedavi süresinde henüz eskisi gibi emmemesi normal. Ilaclar etkisini gösterince yavaş yavaş yeniden baslayacagini umut ediyorum.

Sutunun azalmamasi için lütfen sağ.tıpkı emzirme süreleri gibi. Sakın ihmal etme.zaten ilerki zamanlarda bebeğin emme sürelerinin arasini açtığında da mesela ıki saatte birse dört saatte bire cikarttigi zamanlarda da yine üşenmeyıp ıki saatte bir gibi sağabilirsen sütün azalmayacaktır. Bunun yolu bu. Emmedigi saatlerde sagmak .

Tedaviye çabuk cevap veren bir hastalık. Sabır gerekiyor, zorlamamak gerekiyor. Yaşadığım için zorluğunu biliyorum.

Su anda durum yeni olduğu için hala beslendiginde sıkıntı yasiyordur bebeğin. Bunu düşünerek biraz sabır gösterebilirsen birlikte aşarsiniz.

Ilaçlarını düzenli verirsen kısa sürecektir. Bu süreçte ara sıra yinede emzirmeyi teklif edebilirsin.

Başka sorun olursa olabilirsin.

Bizde tekrar emmeyi kabul etmedi ama büyük bir fark var. Bizim dr.umuz besin alerjisi diye ıki ay diretti.ıki ay uzun süre. İki ay sonra dr. Değiştirip anlamıştık. Bu nedenle biz doğru örnek değiliz.bildiğim ve yeniden emen bebekler var çevremde. Kısa zamanda teşhis ve tedavi bu nedenle önemli.

Içini rahat tut. Sutunu sagarak koru.

Inanıyorum ki kısa sürede belki bir hafta içinde bile duzelecektir. Iyi haberlerini duymak isterim. Tekrar geçmiş olsun.


pink09

geçmiş olsun bizde aynı şeyi geçen ay yaşadık benim oğlumda iki gün doğru düzgün emmedi ki aklına estikçe emen bi çocuktur ama sonra eskiye döndük mugemodunda dediği gibi yapabileceğin şey sütünü sağmak bi kaç güne toparlar kendini bebişiniz


Asozen

Çok geçmiş olsun.  Ben emzirme ile ilgili değil de idrar yolu enfeksiyonu ile ilgili birşey söylemek isterim, 1 yaş altında idrar yolu enfeksiyonu geçiren kız bebeklerin VUR (vezikoüreteral reflü) riski açısından mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor. Benim kızımda var bu rahatsızlık, bazen bazı doktorlar pek üzerinde durmayabiliyorlar. Bebeğinizi takip eden doktora bu konuda danışırsanız size yönlendirecektir.


fistikcik

Merhabalar,
İdrar yoku enfeksiyonu meme reddine sebep olabilir, doğrudur. Kendinizi üzmeyin, diğer arkadaşların belirttiği gibi sütünüzü iyi bir elektrikli pompa yardımıyla 2,5 saatte bir sağın. Kaşıkla vermeniz çok doğru, ilk anlarda bocalasa da hemen adapte olacaktır. (Kaşıkla eğer çok zorlanırsanız yavaş yavaş vermek kaydıyla delikleri küçük bir alıştırma bardağı (suluk) deneyebilirsiniz).
Enfeksiyonu atlattığı zaman problemin ortadan kalkacağını düşünüyorum. Ama bu süreçte siz ten temasını arttırın. Memeyi almıyorsa siz ayakta iken çıplak omzunuza başını dayasın. Bir süre omzunuzu emsin. Ayakta kalmaya devam ederek ve hafifçe sallanarak memeye yaklaştırmayı deneyin. Kabul ederse ayakta ve sallanarak emzirin.


newdream

kızlar neden idrar yolu enfeksiyonu olanbebek emmekte zorlanır. benimde bebeğim hiç emmek istemiyor bu gece tam 7 saat uyumuş daha 7 haftalık ben vermesem hiç alacağı yok.ağlıyo ve geçen hafta idar yolu enfeksiyonu çıktı. ama ilacı içerken hep kusuyo hemde çok çok kusuyo.


 bende ilacı vermekten vazgeçmiştim bu yzıları okuduğum iyi oldu yarın dr gitmeliyim kültür istiycem inşallah kolayca atlatırız Allah hepimize yardım etsin. Cevaplamak için Üye ol