nasıl bir düzen oluşturmalıyım?

fraua soruyor: 8

arkadaşlar oğlum 3 aylık oldu ve ben artık bir uyku düzeni oluşturmak istiyorum. 3 gündür oğlumun yaptıklarını teker teker yazdım  ve bana oldukça  düzensiz gibi geldiği halde, her gün hemen hemen aynı saatlerde aynı şeyleri yaptığını farkettim. 21:30 - 22 gibi gece uykusuna dalıyor. gece 24 de 3 de ve de 5 de olmak üzere üç kere uyanıyor. önceden hepsinde emziriyodum bu son 3 gündür 24 de ve 5 deki emzirmeleri kaldırdım, sadece 3 de emziriyorum ama hala uyanmaya devam ediyor, umarım yakında bırakır :) sabah  6-7 gibi uyanıyor. gün içinde 5 kere, 2 saat aralıklarla yarımşar saat uyuyor. bu saatler hep aynı değil tabi ama en fazla 1 saat oynuyor. 


3 aylık bir bebek için böyle bir düzen normal midir yoksa gündüz uykuları için daha uygun bi yöntem var  mıdır? çünkü yarım saatlik bir uyku onun tam dinlenmesini sağlamıyor gibi geliyo bana. kendi kendine uymayı öğretebilmek için belli saatlere ihtiyacım var, bunu nasıl ayarlamalıyım?  

bi yardım eli lütfennn 

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


CokBilmis

Düzeniniz mükemmel. Ben olsam şöyle yapardım:

Gündüz uykularında her yarım saatte uyandığında bir yarım saat daha uyuması için ikna etmeye çalışırdım. İlk başlarda zor oluyor. Bir yarım saat daha uyusması için 1 saat uğraşmanız gerekiyor. Ama bir kere uyandıktan sonra uykuya kendi kendine geri dönmeyi öğrenince rahat edeceksiniz. Böyle düşünerek motive edin kendinizi :)

Gece uykuları da mükemmel. Ben olsam 24'te emzirir 3 ve 5^teki emzirmeleri kesmeye çalışırdım. Bir süre daha alışkanlık uyanmaları devam eder muhakkak. Arada sizi de kontrol etmek için uyanıyor zaten :) Ama gündüz uykularında geri uyumayı öğrenince gece uykularında da bu yeteneğini kullanır. Yalnız gece uykularında odası tam karanlık olsun. 4. ayda algısı açılmaya başlıyor. 3^te uyanıp da bir oyuncağı gözüne ilişirse uykuya geri dönmekte zorlanır. Odası zifiri karanlık olsun ki algısı dağılmasın.


burcuveduru

ben bu gündüz yarım saat uyuma meselesi için şu anda çokbilmişin dediğini yapıyorum. tekrar uyutmaya çalışıyorum. insanın ömrünü tüketiyo resmen :) ama uykularının uzayacağını hayal ederek katlanıyorum :) bu soruyu "uyku meleği"ne de sormuştum facebook grubundan. bu aylarda en fazla yarım saat boyunca yeniden uykuya döndürmeye çalışmamı söyledi. zaten 1 saati bulunca emme saati falan gelmiş oluyor. uyku uzatmanın 4-6 hafta zaman alacağını söyledi. bu süre içinde allah bana sabır versin artık...

bence gece uykularını biraz öne çekmeye çalışabilirsiniz mümkünse. 21:30-22:00 geç gibi geldi bana. biz akşam ezanıyla 19:30'da banyo, emme işlerine başlayıp 20:15 gibi gece uykusuna geçiyoruz. ben de gece 1 kere emzirmeye çalışıyorum bu ara. başka uyanmaları da oluyo tabi ama emzik veriyoruz onlarda (bilmem doğru mu yapıyoruz; çok alışmasından korkuyorum aslında). 4 aylık muayenesinden sonra ben de 23:00'da emzirmeyi ve gece beslenmesini kesmeyi planlıyorum. fakat 23:00'da emdikten sonra sabah 05:002te falan emmek isterse fena çünkü hava aydınlanmaya başlayacağından tekrar uyumaya ikna etmek zor olacak gibi. ama napalım uğraşacağız artık... 


esma2012

niye gece beslenmesini kesiyorsunuz? merak ettim


CokBilmis

Çünkü insan vücudu gece dinlenir ve yenilenir. Hazımla uğraşmak yenilenme işlemini sekteye uğratır. Bu nedenle insanların gece beslenmemesi gerekir.

Bebekler de 4. aydan itibaren geceyi beslenmeden geçirebilecek kıvama geliyorlar. Gece beslenmesine ihtiyacı kalmayınca, kesmek en doğrusu. Bu şekilde hazımla uğraşmayıp, büyümeye efor sarfedebiliyorlar gece boyunca.esma2012

Gece beslenmeyi nasil kesicez? Gerci biz daha yeni 3ayimiza girdik ama ilerde bu bilgi bana lazim olur


oykm_08

hani ilk üç ayı gebeliğin 4. trimestırı olarak kabul edip düzen için 4. ay bekleniyor ya şimdi bizim bebeklerimiz 3. ayı bitirip 4.aya girdikleri için 4. trimestırı bitmiş kabul edebilir miyiz yoksa bu ayın da bitmesini mi beklemeliyiz...
 
çünkü hala bi günleri diğerini tutmayabiliyor;


ben de kızımı 23'te emzirir uyanmadan yatırırdım bir sonraki emzirme 5-6 gibi olurdu ama 1 haftadır gece 3'te tekrar uyanmaya başladı. emzirip yatırınca sonraki her saat başı gaz sıkıntısıyla uyanıyor (işkence gibi) emmeden uyumuyor da ve hala memede uyumak istiyor. 

geçenlerde yatır/kaldır deneyimim başarısız olmuştu, bugün tekrar başladım istikrarlıyım 25-30 dk sürdü doğru mu yaptım bilmiyorum ama sonlara doğru yavaş yavaş salladım beşiğini )):


fraua

durununannesiteyze benim sevgili oğlum gece 12 lerde zor uyuyodu 9-10 onun en iyi halleri :)

gaz problemi azaldığı için artık uykuları da arttı. 8 de yatırıyorum hep ama uyuması gene o saatleri buluyor. önce saat alışkanlığı kazandırıp sonrasında kendi kendine uyumayı öğrensin istiyorum. bi kere yatır-kaldır denedim, kuzucuğum ben vazgeçtikten sonra bile kucağımda yarım saat içli içli ağladı. onun için daha erken olduğuna karar verdim. bi 4 aylık olsun o zaman deniycem yine. 

valla Allah herkese bolca sabır versin, gazamız mübarek olsun :)


Meowwow

benim oglumda sizin yavrunuza benzer bi sekilde uyuyordu. once gece 3 uyanmasini kestik, sonra sabah 5'i en son gece yarisini kestik. kesme olayi bir haftayi aliyor. ama sonra cok rahatliyor (hem anne hem bebek). bana cocuk doktorumuz, uyandiginda meme verme dedi. baska bi sekilde uyut, salla, stimule etme uyut dedi. bizde sansliydi hakkaten iki sallayinca kucakta bizimkisi uyudu. genelde sorunsuz kestik hepsini, darisi sizin basiniza. butun bu ogunlerin kesimini 5.ci ayda tamamladik.  kolay gelsin :)


Cevaplamak için Üye ol