Bebeğim aç duruyor..:(

leyla1009 soruyor: 7

Merhaba arkadaslar,benim 2 aylik bebeğim var.Başından beri sütüm çok az arttırmak için elimden geleni yapıyorum ama nafile günde 3-4 kere mama takviyesi yapıyorum zorla içiyordu.Taki 15 güne kadar 15 gündür ağzina mamayi almiyor katilarak ağliyor bende artiğına inanarak ısrarla emzirmeye devam ettim son kontrolune gittigimde maslesef oglum hiç kilo alamamış biberon ile mama vermeye calisiyorum denemediğimiz mama kalmadı ama istemiyor kusuyor agliyor ne var ne yoksa meme tatlarini ayirt ediyor uykuda bile istemiyor anlayacağınız oğlum aç duruyor zaten iştahlı bir bebek degil onun bu halini gördükçe olan sütüm de gitti ne yapacağim bilemiyorum litfen bir akil verin:(

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


fistikcik

Merhabalar,
Çok yıpratıcı bir durum, anlıyorum, ama öncelikle sakin olun. Stresi minimumda tutmaya çalışmanız bebeğinizin huzurlu olabilmesi ve süt üretiminiz için çok önemli. Herşeyin bir çaresi var, özellikle emzirme konusunda.

Anladığım kadarıyla bebeğiniz memeyi reddetmiyor, meme almak istiyor. (Bu çok iyi bir gelişme, çünkü pek çok süt üretimi azlığı durumunda meme reddi görüyoruz). Sadece biberonu reddediyor. Doğru mu anlamışım ?

Öncelikle bebeğin mamayı reddetmesinde herhangi bir tıbbi sebep olup olmadığından emin olmak gerekli. Bazı enfeksiyonlar (idrar yolları enfeksiyonları gibi) ya da reflü gibi sıkıntılar bebeklerin mamayı ve memeyi reddetmelerine sebep olur.

Önce bir doktora danışarak bu olasılıkları elemek lazım.

Eğer sorun sadece biberon reddiyse mamayı ya da sağdığınız sütü kaşıkla vermeyi deneyin. Kenarları keskin olmayan çelik bir çay kaşığını kaynatın, sterilize edin. Yine sterilize ettiğiniz bir fincana koyun. Bebeği hafif dik konumda olacak bir şekilde ya bir ana kucağına, ya da siz bir kanapede bacaklarınızı uzatmış haldeyken dizlerinizi bükerek bacaklarınızın üzerine (bebek hafif dik konumda olmalı) yerleştirin. Kaşıkla mamayı ya da sağdığınız sütü bebeğe bu şekilde verebilirsiniz. Size zor görünebilir, ama endişe etmeyin bebekler bu şekilde çok rahat içerler. Kızım -ben dışarda olduğum zamanlarda- uzun süre sağdığım sütü böyle içti.

Sonra süt arttırmak için neler yapmak lazım ona bakmak gerekli. Eğer tiroid gibi bir hormonal bozukluktan muzdarip değilseniz sütünüz mutlaka olur. Süt azlığı problemlerinin çok büyük bir kısmı bebeğin göğsü hatalı kavramasından kaynaklanır. Bu problem halledilince tüm kadınlar süt verebilirler. Bu yüzden "Benim sütüm yetmiyor" düşüncesini kafanızdan çıkarın.

Öncelikle iyi bir elektrikli sağma makinesi edinin. Göğsünüzü her 2,5 saatte bir sağın. Çıkan miktara aldırmayın, hiç bir önemi yok, siz sağmaya devam edin. Bu şekilde süt üretimi tetiklenecek.

Bebeğinizi her istediğinde emzirin. 5 dakika önce emmiş olsa bile, eğer istiyorsa, yeniden emzirin. Tabii önce göğsü doğru şekilde kavramasını sağlamak gerekli. Bebek sadece meme ucunu değil, göğsün tüm kahverengi halkasını ağzına almalıdır. Sadece meme ucunu alırsa hem annenin canı yanar ve göğüs ucu yara olur, hem de bebek sütü etkin ememez. Göğüsler boşaltılmayınca vücuda daha az süt üretilmesi sinyalini verir. Süt üretimi azalmaya başlar. Bu yüzden göğüslerin düzenli bir şekilde boşaltılması çok önemlidir. Bebeğinizi sık sık ve doğru bir şekilde emzirin, ardından makina ile sağın.

Sütü arttırmanın tek yolu budur. Geri kalan her şey -falanca yiyeceklerin yenmesi vs- hep ikincil önemdedir ve gerçekten işe yaradıkları kanıtlanmamıştır.  İşe yarayan bir besin desteği olarak emzirme çayı Humana Still Tea'yi önerebilirim. Ama o da tek başına işe yaramaz, mutlaka hem çayı içip, hem emzirme pozisyonunu düzeltmeniz ve sık sık emzirerek sağmanız gerekmektedir.

Bebeğiniz hala memeyi aldığı için sevinin. Kısa süre içinde sorununuz çözülecek, buna inanın.


meliketopkaya

söylenmesi gereken herşeyi fıstıkcık söylemiş, gerçekten de bebeğiniz memeyi reddetmediği, hatta ısrarla istediği için sevinmelisiniz, bu sorunların hepsi geçecek, ve hem bebeğiniz hem de siz emzirmenin keyfini doyasıya çıkaracaksınız. 

benim bebeğim 11. ayında, ne biberon, ne kaşık, ne bardak hiçbir şekilde benim sağıpbıraktığım sütümü bile almıyor hala, bir dönem O da alması gerekenden daha az kilo alıyordu, hala da hep sınırlarda dolaşıyor. süt az mı çok mu diye kendime sormayı 4. ayda bıraktım, hep yeteceğini düşündüm, öyle inandım. öyle yaptıkça da herşey daha iyi oldu. ama fıstıkcık'ın dediği gibi, düzenli sağmak ve emzirmek işin anahtarı, sakın ihmal etmeyin..
endişe etmeyin zamanla sizin sütünüz de, onun yemesi de düzene girecek.. 
bol şans..


Kayla

fistikcik cok guzel orneklerle anlatmis ,harfi harfine uygulayin bence de. sutu artiran birkac sey eklemek istiyorum.bol bol bulgur pilavi yiyin kimyonla, bol badem ve boza. sut miktarinin artmasini tetikleyen en onemli gidalardir


yasomit

yarık damak var mı kontrol ettiniz mi


leyla1009

Öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.Uzun zamandır giremedim ama değerli yorumlarınızı okudum son durumu aktarmak istiyorum.Beslenme düzenindeki bozukluk sebebi ile bir kaç doktara gittik,3.gittiğimiz doktor bebişin sıkıntısını buldu,o sıra idrar yolu enfeksiyonu geçiriyormuş yaklaşik 15 gün antibiyotik şurup kullandik sonrasinda mesaneye iğne ile girilerek idrar örneği alındi çok şükür mikrop çıkmadı.Şimdi nasîl derseniz 3,5 aylik hala daha biberon aldırmayi başaramadim günde 2 yada 3 kez 60 ml kadar mamayı kaşikla veriyorum kaşiklada ağlaya ağlaya yarısıni ancak yutuyordur, bunun dışinda artik uyanikken emmek de istemiyor ,sadece uykuda memeyi kabul ediyor, artik yoruldum ki her acıktiğinda kabus yaşiyorum :) önce uyutmam gerekiyor yoksa uyutana kadar ağliyor bu arada tabiki bu işkem kucakta oturdugunuz anda çığlik kiyamet katilarak ağlama off ki ne off meme teklif et yok sonra mama onada yok ee ne istiyorsun çocugum neyse uykuya daldiktan sonra memeye yatirdiğim gibi gözler kapalı emmeye başliyor sütümüzde az yaa en az 1 saat emzitiyorum derken artik yeter yerine koyayim diyorum bebişimi bu sefer uyaniyor..

Daga ne anlatayım bir bakmîşki akşam olmus hiç bisey yapamamışim , çok yoruldum zaten dışari cikmak haysl oldu acikirsa ne yapicam ya uyutamazsam ...Tek istediğim biraz düzene sokmak bu arada benim işim planlama ne düzeni be plani hayal oldu,eskiden anneleri görünce şöyle derdim;)) aa ne kadar kucağa alıştirmhş, ne demek yemiyor,insan bebeğini uyutamaz mi canim falan filan aldim dersimi sustum ,yaa şu acıktında güzelce emen bebişlere cok ôzeniyorum vallahi ama ne yapalım benim bebişimde birazcık huylu yeterki sağlık problemi olmasin diyorum kıyamiyor kuzucuklara..

Bu arada sadece uykuda emen bebiş anneleri varmi aramazda çôzüm bulabildiniZmi acaba??


gmzalp

Kuzenimin ogluda mama tatlarini begenmemisti en son milupa milumil sevdi .daha tatli vanilyali gibi deneyon istetseniz.birde medelanin biberon almayan bebekler icin cikmis bi urunu var agiza yerlesiyor emmeyede tesvil ediiyormus onunla verin .urunun ismini bulursam yazarim


fistikcik

Merhabalar,
İdrar yolları enfeksiyonu tedavi edildiği halde durum düzelmediğine göre diğer olasılıklrı da doktora danışmak gerekli. Reflüye bakıldı mı ? Sadece uykuda beslenme reflünün tipik özelliğidir. Sizde sadece meme değil, mama reddi de var çünkü. Belki basit bir ilaç tedavisitle (Gaaviscon veriliyor bebeklere) reflü sorununun üzerinden gelebilrsiniz.Cevaplamak için Üye ol