Virüs ve bakteriler

akasya2213 soruyor: 10

Herkese merhaba

Temizlik takıntım tuttu, sormalıyım;))

Şöyle ki mesela oğlan hasta oluyor diyelim bademcik iltihabı veya beta yani bulaşıcılığı garanti.....bu durumlarda bardağı suluğu tabağı direk makinaya atıp yıkamak sizce yeterli mi?? 65 derecede yıkıyorum genelde. Yoksa ekstra bir önlem almak gerekir mi?? Çamaşır suyu vs kullanmaktan yana hiiccc değilim hele ki bardakta çatalda ama bazen de evham yapıyorum. Sizler neler yapıyorsunuz bu gibi durumlarda??

Hepinize şimdiden mutlu bayramlar:)))

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


ayazlali

Hiç özel bir şekilde birşey yıkamadim. Zaten bakterileri virüsleri öldürmüyoruz, elimizi de kaynak su ile haşlamiyoruz yıkarken, değil mi 😁 sabunla köpüklerin içinde hapsedip duruluyoruz, akıp gidiyor bakteriler. Çözüyoruz yani bir nevi. Bulaşık makinasında da deterjan yeterli, o görevini yapar, merak etmeyin. Hasta çocuğun kardeşiyle bardak çatal paylaşmamasina dikkat ediyorum, o kadar. Ama bazen o da olmuyor :-( yine de hayatta kalıyorlar :-) Bence çamaşır suyuna gerek yok.


Sedacann

Bu konuda biraz rahat olmak lazım. bulaşık makinesi 65 derecede oldukça başarılı sonuçlar elde eder. ayrıca amacımız mikropları öldürmek değil mikropları zayıflatmak. zayıf mikrop ile vücut mücadele ederek bağışıklık kazanır. bizim en büyük kötülüğümüz çamaşır sularıyla mikropları öldürmek. vücut o zaman savaşacak bakteri bulamıyor. 

Çocuğum doğduğunda ilk 6 ay çok sakındım sürekli hasta oldu. çok bunaldım. sonraları çok önemsememeye başladım. çocuğum hasta olmamaya başladı. bağışıklığı güçlendi. artık öyle rahatım ki çoğu zaman salona kadar ayakkabılarımla giriyorum. :)

siz de rahat olun çocuğunuz daha kuvvetli olacaktır.


ayb

ondan ziyade, özellikle beta sonrası diş fırçasını değiştirip yastığını yıkamak çok daha önemli.


akasya2213

Teşekkürler yanıtlar için. Ayb evet ona çok dikkat ediyorum. Mutlak nevresim komple değişir ve dış fırçası atılır sadece bulaşık makinasindaki derece yeterli mi diye düşündüm. 


ayb

bence yeterli, yalnız sırf nevresim değil, yorganı ve yastığı da yıkayın...akasya2213

Tabi tabi hepsi değişiyor bir kere tecrube ettim hastalığımız tekrarladı.

Teşekkür ediyorum


cemine_

selam arkadaşlar

evde çocuk varken evi temiz tutmak o kadar zor ki

ben de elimde vileda günde 3 defa dolanıyorum evdeGezginanne

Hiç bunu düşünememiştim. Nevresim hastalık zamanında günlük değişir. Onun haricinde 3 bir arada olurlar. Geçecekse geçer zaten. Kendim 15 gün grip oldum. Yeni doğan bebeye geçmedi mesela. Diğer ikisine de. Şu an oğlum hasta ama Hale’n önlem almadım. Hepsi bir arada yaşıyorlar. Bu kadar kasmayın kendinizi. akasya2213

Anne sütü aldığı ve benim yanında olduğum dönem zaten bu kadar takmıyordum. Fakat hayat ......izinler bitti işe döndüm oğlan kreşe basladi. hergun hastalik.......eeeee hergun izin alma lüksüm olmadığına göre....ister istemez titizleniyorsunuz.


cemine_

Arkadaşlar rahat olun. bebekler kendi bağışıklığını çok kolay sağlıyor. ben emzirme döneminde aşağıdaki gibi eve girip hem emzirdim hem de çalıştım.

çocuğum da oldukça sağlıklı.
Cevaplamak için Üye ol