Her hastalıkta kan tahlili istemeleri normal mi?

silky soruyor: 10

Herkese merhaba. Istanbul da Acıbadem hastanesinde dogum yaptım. Hastaneden cok memnun kaldıgım icin bebegimizin doktorunu da ayni hastaneden sectik. Aslinda genel olarak memnunuz.  Fakat bebegim su ana kadar 4 defa ateslendi. Her hastaneye gittigimizde doktor oncelikle sikayetleri dinliyor, sonra muayene ediyor. Fakat muayenede belli bir ates odagı ortaya cikmadigi icin su ana kadar her hastalikta bebegim kan ve idrar vermek zorunda kaldı. Hadi idrari anlayabilirim, sonucta kiz bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski fazla, bu nedenle ates, bebekte huzursuzluk, istahsizlik gibi semptomlar olunca illaki idrar tahlili istiyorlar. Fakat kan vermek tam bir iskence. Kan vermenin mutlaka gerekli olup olmadigini sordugumda antibiyotigi direk vermek istemedikleri icin oncelikle kanda antibiyortik gerektirecek bir bakteri olup olmadigina bakmalari gerektigini soyluyorlar. Aslinda bu aciklamalari mantıklıda geliyor, ama bir taraftan burada yalnis birseyler olmali diye dusunmekten kendimi alamiyorum. Sizler  bu konu ile ilgili tecrubelerinizi paylasirsaniz sevinirim. Istanbulda avrupa yakasinda bu kadar tahlile gerek duymadan teshis koyabilen, hemen antibiyotige sarilmayan doktor onerileribiz var ise paylasir misiniz?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


kedidirkedi

Ben kan tahlili vermekten yanayım. Evet, işkence gibi gelebilir ama gereksiz antibiyotik vermekten daha kötü değil. Ancak dr. herhangi bir şey bulamadıysa, çocugunuzun ateşine ragmen keyfi yerindeyse, gözle görülen veya ifade etmeye calıstıgı bir şikayeti yoksa, ateş düşürücüler atesini düşürebiliyorsa ki 39 un üstüne cıkmadıkca ates düşürücü vermiyorum ben, WHO nun da önerisi budur, muayeneden sonra kan tahlili yaptırmak yerine 3-5 gün çocugunuzu takip edebilirsiniz bence.


silky

Yorumlariniz icin tesekkurler.
 Kizimin keyfi iyi ise, huzursuzlugu yok ise ve ates 3-4 gunden uzun surmuyor ise bizde doktora goturmuyoruz, ates dusurucuyu 38,5 dereceyi gecmedikce vermiyoruz. Simdiye kadar tahlillerimiz 5 gunden fazla suren ates, huzursuzluk ve istahsizlik sonucu yapildi. Hicbirinde kanda antibiyotik gerektirecek bulgu rastlanmadı. Sonucta viral enfeksiyon dendi ve sadece ates dusurucu ile hastaliklar kendiliginden gecti.
Genel olarak yorumlar bu yonde olur ise kan verdirirken daha rahat olacagim.


czh

bizim doktorumuz da tam tersi.ateş varsa kesin vücutta enfeksiyon vardır,gecikmeden hemen antibiyotiğe başlayın diyor.ben ne kadar istemesem de eşim de diretince mecbur veriyorum.çok sık hasta oluyor oğlum.son 1.5 ayda 3 defa antibiyotik bitirdik.bence doğrusunu sizin dr unuz yapıyor.


ayberke

Bizim doktorumuzda özelde, oğlan 4 yaşını 2,3 ay sonra bitirecek bu zamana kadar 3 kere kan tahlili yaptık bunların nedenide doktorumuzun kansızlık olabilir ilaç başlamadan önce değeri görmek içindi.Bizimkideçok ateşlendi(dişlerden dolayı 39,5 bucuğu gördük), bir kaç boğaz enfeksiyonu bir kez kulak enfeksiyonu olduk ama doktorumuz istemedi.Devlet hastanelerindede istemiyorlar.Bence bazı özel hastanelerde özel sağlık sigortası olduğu için zırt pırt bişey çıkarıyorlar.Kardeşimbahsettiğiniz hastaneye gidiyor zaman zaman her seferinde bir emar şikayet aynı şıkayet ama işte.....
Bence doktorunuzu değiştirin.


kedidirkedi

bogaz enf. ve özellikle de kulak enfeksiyonunda bulgular oldugundan tahlil istememesi normal ama özel hastanenin pediatri servisinde calısmıs biri olarak tahlilleri şişirdiklerini gayet iyi biliyorum çünkü tahlil basına para alıyorlar.kedidirkedi

Medical Park B.evler'de Dr. Pınar Balgöz Ergül var. Biz ona gidiyoruz. Şişmiş bir dr. egosu yok. Sorabilir, sorgulayabilirsiniz. Kendisinin tahlil istemeyip benim ısrar ettiğim zamanlar olmustur. Çocuklarla iletişimi iyidir. Zaten 2 tane çocugu var, birinci elden bilgi sahibi yani :) Tavsiye ederim.


ayberke

Selçuk uyguçgil jinemedbeşiktaş süperdir.24 saat arayabilirsiniz.


silky

yorumlarınız ve tavsiyeleriniz icin cok tesekkurkler, jinemed bize cok yakın, eger doktor degistirmeye karar verirsek mutlaka kendisi ile gorusecegiz.silky

merhabalar,
bir cocuk doktorunun bu soru ile gorusleri asagidaki gibi oldu. Benzer endiseleriniz olabilir diye sizlerle paylasmak istedim.

''Özellikle 18 aydan küçük olan çocuklarda ateş odağının fizik muayenede saptanamadığı durumlarda ateşin sebebini anlayabiilmek için kan ve idrar tahlilleri yapılır. Hatta bunlar da yardımcı olmazsa akciğer filmi bile istenebiliir. Bizim en korktuğumuz tablo bakteriyemi tablosudur. Bu tabloda bakteriler çocuğun kan dolaşımına karışır ve vücudu dolaşır, dolaşım sırasında eklemler, akciğer,hatta beyin zarına yerleşebilir. Bakteriyemi durumunda damaryolu açarak antibiyotiği de kana vermek ve bakterileri öldürmek gerekir. Halbuki basit bir viral infeksiyon da yüksek ateş yaparak klinik olarak bizi yanıltabilir. Örneğin 6. hastalık. Ateş 39-40 derecelerde 4-5 gün sürer daha sonra baştan başlayıp gövde ve kol-bacaklara yayılan;üzerine basmakla solan bir döküntü çıkar ve ateş düşer. Yani biz 6. hastalığı döküntüyü gördükten sonra tanır ve ""bu 6. hastalıkmış"" deriz. Döküntü öncesi dönemde hiç bir muayene bulgusu bakteriyemi ile 6. hastalığı ayırmamızı sağlamaz. 
Bazen ilaç vermemek ilaç vermekten çok daha zordur!''


Aisha

Amerikan hst, dr.hilda hanimi tavsiye edebilirim.Klinik deneyimi fazla, gereksiz tahlil istemeyen ve gereksiz ilaca bogmayan etik bir doktordur.Cevaplamak için Üye ol