grip aşısı

sule_bilge soruyor: 10

eylülle birlikte grip aşısı zamanı geliyor.gecen kış için yaptırmıstık kızıma-1,5 yasındaydı o zaman-,drumuz neden? kreşe mi gidiyor demişti.annebaba olarak biz dışardan virüs getiririz,yengesi baktıı ve cocukları cok ve cok hasta oldukları için,korunsun istemiştik.ve çok şükür hafif atlatmıştı hastalıkları.bu sene ailecek olalım diyor eşim,bense bırakalım bağışıklığı gelişsin diyorum.
sizler ne düşünüyorsunuz?yaptıracak mısınız?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


keremseda

Bız hıc yaptırmadık daha,bu senede düsünmüyorum,pek gereklı görmüyorum..


kuzum

bir arkadaşımın babası hastanede baş hekimdi. kendisi de olmuyordu, ailesine de yaptırmıyordu. "bırak ya, yalandan işler" şeklinde yaklaştığını biliyorum.


Ulku

cok kararsiz kaldigim bir konudur.
simdiye kadar asi olmadik, kizlarin da grip oldugunu hatirlamiyorum. cok daha kotu hastaliklar gecirdiklerinden ona sira gelmedi sanirim. 
aklima geldi, grip olmanin zararlari nelerdir sahi? ilac almadan oylece yatarak geciririz ya, o yuzden sordum.


EmineKartal

hiç yaptirmadim. geçen sene Beyza zaten küçüktü, yaptirmadim. ki geçen sen agir bir salgin/ölümler olacagi söylencesi vardi. bu sene de yaptirmayi düsünmüyorum. gerekli görmüyorum.


sumeyye

Geçen yıl hayatımda ilk kez grip aşısı oldum o da domuz gribi idi.. sonradan pişman oldum.. gribin her hali (kuşu domuzu normalı) risklidir zaten.. ama bunu yerine bağışıklığı güçlendirmek daha mantıklıdır.. beslenmeyen çocuğa da  dr kontrolunde dr u gerek görürse kışın takviye yapılabilir..
ama en güzeli gerçekten dengeli beslenmedir.. (kişisel görüşüm)kader_eymen

biz hiç yaptırmadık, ne grip aşısı nede domuz gribi aşısı...


annevebebis

Yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. "Bırak ya, yalandan işler" yaklaşımına sıcak bakıyorum :)

Ülkü grip olmanın zararları nelerdir'i sormuş ve ben de bu soruyu ironik bularak tekrarlıyorum. Sahi grip olmanın zararları nelerdir? Yaklaşık 1 hafta boğaz ağrısı, burun akıntısı, geniz kaşıntısı, hapşırma, öksürme ve nanemolla olarak ortalıkta dolaşmak mı... antibiyotik kullanmak bile gerekse antibiyotik bana aşılardan daha masum gözüküyor. Düşüncem budur.


dildade

 ben her yıl düzenli olarak çıktığı günden beri bu aşıyı louyorum bir sene bu senede olmıyım bari dedim ve o sene gripten sinüzite ve anjine çeviren çok kötü grip grip demiyim gripler atlattım ben her sene yaptırdığım için grip olmuyordum unutmuşum gribi sadece geçen yıl yaptırmadım.(kuş gribi ve domuz gribi aşısını kaileye bile almadım normal grip aşısından bahsediyorum)kızımada yaptırmayı kesinlikle düşünüyorum bizim gripler bünyeyi çok yoruyor bunun bronşite kadar yolu var buda benim görüşüm ayrıca zaten o az dozdaki mikropları yenen kızınızın bağışıklığı  grip aşısı ile mikropların dna sını çözüyo:))onlara antikor üretip güçleniyo ve o grip mikrobu vücüduna girince onu yere seriyo

sevgilerimlenilberk

dildadeye kesinlikle katılıyorum.

ayrıca bizim doktorumuz da grip aşısından yana.Berk 1 yaşını doldurduğunda yarım doz grip aşısı oldu.Normal grip aşısı,ben de 6 senedir yaptırıyorum.Sadece nezle olup,ayakta geçiriyorum.

Bu sene kesin yaptıracağım oğluma ve kendime.kreşe başladığı için,ağır geçirmesini istemiyorum.

sonuçta karar sizin malesef öyle bir konu ki,doktorlar bile apayrı fikirdeler.kolay gelsin.


Zelal_

Biz iki ülkeli yaşam formu olduğumuz için iki doktorumuza da sorarak geçen yıl grip aşısını yaptırdık, domuz gribi aşısını ise Qatar'da çok net bi şekilde 2 yaş altı çocuklara yapılmasını önermiyoruz dendiği için yaptırmadık. Muhtemelen bu yıl da grip aşısını olacağız...  Nilberk'e katılıyorum; bizde eylül'de haftada 3 gün kreşe göndereceğiz, ağır geçirmesini istemiyoruz...Cevaplamak için Üye ol