Ankara'da ilkokul seçimi

sefada soruyor: 10

Selamlar anneler, oğlum gelecek yıl ilkokula başlıyor. Çok bir karar. Şuana kadar Nesibe aydın, ankara üniversitesi geliştirme vakfı okullarını ve bilkenti gezdik. Nesibe aydının ümitkoyde bir şubesi acılıyor gelecek yıl. Yakın semtte olması büyük avantaj ancak küçücük ve bahçesiz bir bina hüsrana uğradık:( bahçeşehir açılacak diyorlar ama bilgim yok. bu bahsettiğim okullara giden yanda bilgisi olan var mı? Varsa yorumlarınızı paylaşabilirseniz cok memnun olurum. Bunların dışında başka ilkokul önerisi olanlar da paylaşabilir mi acaba :)

Bu soruyu cevapla


29 Cevap


04979373

Oğlum bahçeşehirde 3. sınıfta okuyor. Başka okul araştırıyoruz. Memnun değiliz.


sefada

Selamlar memnun olmadığınız konuyu yazabilir misiniz?


04979373

Öğretmenler genel olarak çok rahatlar. Yönetim kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Öğrenciyi tanıma gayretleri de olmadığı gibi, Öğrencinin eksik yanlarını tespit etmek ve onları telafi etmek gibi bir durum da yok. Genel değerlendirme sınavında oğlum ort. 40 puan altında not aldı matematikte, bizim zorlamamızla etüt koydular. İlk yıl onların acemiliklerini de çok yaşadık. Servis konusu halen sıkııntılı. Sorunlu öğrenci ve velilerin durumunu, çıkan krizleri yönetemiyorlar. Veliler okulda değişmesini istedikleri konuları görüşüp değiştirebiliyorlar. İngilizce ders saati sayısının Ankara'daki en yüksek okul olmasına rağmen öğrenciler geri durumdalar ve kazanımları çok az. İngilizce öğretmeni oğluma özel bilgi veremiyor. Okuması için hangi seviye kitabı almalıyım diye sorduğumda, Türkiye'deki kitapların seviyesini bilmediğini söyledi ve bana 1 kitap adı bile vermedi. Bu öğretmen en az 2 yıldır burada bu okulda çalışıyor. BU cevabı kendine nasıl yakıştırdığını bilemiyorum. Yurt dışından gelen İng. sınavı yapıyorlar, çocuklar dökülüyor ve bu sınavı kafanıza takmayın biz zaten onların müfredatları ile ilerlemiyoruz diyorlar. Okulu reklam yaparken bundan fazlasıyla bahsetmişler ve çok önemli olduğunu söylemişlerdi. İpad kullandırtıyorlar, zorunlu.. Düşünce güzel ama önlem almadıkları için çocuklar internet ve oyun bağımlısı oldular. Sadece erişkinlerin girdiği sitelere girmişler, veli tespit etmişti bunu, (okulda büyük sınıfların da yardımıyla! ).. Veliler olarak şikayette bulunduk okul ayağa kalktı ve ondan sonra sitelere girişlerde kısıtlama getirdiler. Ama çocuklar o kötü fotoğrafları görmüş oldular. Böyle bir durumla karşılaşacaklarını tahmin edemeyen eğitimciler nasıl böyle yerlere gelebiliyor anlamıyorum. İlk yıl okul çıkışı işten geç çıktığım için etüt koyacaklarına söz verdiler o şartla kayıt yaptırdık, onlar da bunu bliyordu ama yeterli çocuk yok diyerek bana yaşamkentte başka bir etüt merkezi önerdiler. Çocuğun 16:00'da okuldan çıkıp etüte gitmesini ve benim o etütten çocuğu almamı önerdiler. Şok oldum. Sistemleri güzel ama teorikde pratiğe dökmede çok sıkıntı var. Belki diğer şehirlerdekiler daha kurumsal ve daha disiplinlidir bilemiyorum. Yöneticilik başka birşey ama eğitimci olmak bambaşka birşey...


kpinar7

konuyu takipteyim bende.


sefada

Yorumlar için teşekkürler. Okullar için şube kültürünü ben de doğru bulmuyorum, işlediğini de düşünmüyorum. Sonuçta okulu okul yapan öğretmenler oluyor.

Nesibe aydın ya da bilkent koleji hakkında bilginiz var mı peki?kpinar7

Nesibe Aydın için ümiköy ilkokulu tanıtım toplantısına katıldım. Şu an ümitköydeki anaokulu olarak hizmet veriyor ama seneye ilkokul olacakmış. Eğitim konusunda iddaalılar, sistem oturmuş, neyi niçin yaptıklarının oldukça bilincindeler. Eğitim yanında spor ve müziği destekliyorlar. Okuldaki öğrenci sayısının yarısından fazlası lisanslı sporcuymuş.


Ama benim eleme sebeplerim, bahçe alanının hiç olmaması, bahçe olarak teras kullanıyorlar yapay çimle kaplı. Ortaokul için gölbaşı kampüsüne gitmeleri gerekmesi, ilkokulda her yıl öğretmen değişikliği var, uzman öğretmen kavramı var 1. sınıfların uzman öğretmeni 2. sınıfların uzman öğretmeni gibi her yıl farklı öğretmenler olması. İlkokulda öğretmen seçme sansının olmaması kura ile belirleniyormuş gerçi şu an birçok okul böyle sanırım.

Bilkent kolejine gelince internetteki bilgi fazlalılığı beni mutlu etmişti, sistem oturmuş belli ki her türlü bilgiye web sayfası üzerinden erişebiliyorsunuz. Bilkent koleji, bliss ve bups var bu 3 ü karışıyor genellikle sanırım. Ama benim yakınlarımdan kimse tavsiye etmedi en öyle olunca eledim.

Bu süreçte bahçesehir ve maya koleji ile görüşmüştüm. İkisini kıyaslayınca bahçeşehiri elemiştim biraz ticari, zincir işletmeler olduğu için kendilerini anlatma çabasında değillerdi okulu gezdiğimde edindiğim bilgi buydu. Çalışan profili çok genç ve tecrubesiz sanıyorum Yukarıdaki yorumdan sonra durum daha da netleşti bahçeşehir için. Eşimin bir arkadaşıda oğlunu aldı sınıf öğretmenlerinden memnun değillerdi ve okul bir çözüm getiremedi şimdi bir oğlu bahçeşehirde bir oğlu zafer kolejinde.fyesim

Bende konuyu takipteyim teşekkürler yazdıklarınız için.Bazısı fiyatı yüzünden bazısı gezip görünce içimize sinmiyor nereye vereceğiz hakkaten bilmiyorum.


aldimsazielime

kpinar7 ,maya koleji ile ilgili izlenimleriniz neler, hangi kampusu gezdiniz?kpinar7

Merhaba aldimsazielime,


Ben Maya İncek kampüsünü gezdim. Okul müdürü Fatma Hanım ilgilendi. Yaklaşık 1.5 saat sürdü görüşme, önce okulu gezdirip sonrasında da hem anaokulu hemde ilkokul için bilgi verdiler.

Öncelikle okul fiziki olarak çok güzel, yeni bir okul zaten, yüzme havuzu ve büyük spor salonu var. Biz hafta sonu gitmiştik sanırım takımda olan çocukların kursları vardı aileler bekliyordu. Mevcut olarak şu an 400 civarı öğrencileri varmış. İlkokul 1 sınıflar 2 şubeymiş bu sene, seneye 4 şube olacaklarmış. Sınıflar oldukça geniş hem kara tahta hem  akıllı tahta mevcut sınıflarda. Anaokulu tamamen ayrı bir alanda sınıfları oyun alanları, ilkokulları da büyük yaşlardan 1 kapı ile ayırmışlar bu benim hoşuma gitti daha korunaklı geldi. 

Anaokulunda ve ilkokulda 15 saat İngilizce dersi var. İlkokulda 2. yabancı dil başlıyor.(Almanca ve İspanyolca seçmeli) Müzik dersinde de gitar yada piyano seçmeli olup mezun olana kadar bir müzik aleti çalmada ustalaşıyorlarmış. Anaokulunda harfleri ve basit matematik işlemlerini öğretiyorlarmış.Yani ilkokula okumuş olarak başlıyorlarmış. Anaokulunda 4 kere, ilkokulda 2 kere parmak kas ölçümleri yapılıyormuş. Çocuğun kalem tutuşundaki yanlışlıklar, eksiklikler belirlenip ona göre yönlendiriliyormuş. Yine spora yönlendirmek için vücut ölçümleri düzenli yapılıyormuş.

Okul 16:10 gibi bitiyor ama çalışan aileler için 18:30 a kadar açıkmış etüte kalıyormuş çocuklar. Etüt ücretli. 

Ödevler kontrollü veriliyormuş. Pazartesileri sadece türkçe ödevi, salıları matematik ödevi şeklinde. 15 dk yı geçmez dedi. Haftaiçi maksimum 1 önlü arkalı a4 kadar, haftasonu 3 a4 kadar dediler. Tüm ödevlerini notlarını, yaptıkları herşeyi takip edebildiğimiz online bir sistemleri varmış.
Parmak kas ölçümü ve vücut ölçümlerini de buradan görüntüleyebiliyormuşuz. ilkokulda ilk3 yıl sınıf öğretmeni 4. sınıftan itibaren branş derslerine fen / sosyal öğretmenleri giriyormuş. Yıl içinde portfolyo sunumu hazırlıyorlarmış tüm öğrendikleri üzerine.

Tüm bunları çocuğu oraya giden bir arkadaşımdan teyit ettim. Biraz karışık anlatmış olabilirim ama ben olumsuz bir tavır / izlenim edinmedim açıkcası diğer görüştüğüm okullara göre.aldimsazielime

Kpinar7 tesekkur ederim.geçen sene oran mayayi gezmistik anaokulu için.etrafımızda tavsiye eden çok olmuştu ama okul bina olarak biraz karisik gelmişti. merdivenler falan gözümüzde büyümüştü.fiziki kosullar (anaokulu icin)daha uygun,kreş edasinda diye doga orana kaydettirmistik ama daha ilk gunden pisman olduk. Her ikisi ile de tekrar bir goruselim bakalim.Cevaplamak için Üye ol