cok inatcıyız??

_gamzenurum_ soruyor: 3

slm ben yeni üye oldum 2.5 yasında bi kızım var ve bu dönemi cok zor yasıyoruz cok hırcın vede hep kendinin dediklerinin yapılmasını istiyor.cok inatlasıyor ne yapacagımı sasırdım?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


jildando

merhaba iki yas krizi:) Biraz sabır gosterin bu yasta oluyor bu donem, erken ergenlikte deniyor. Kızmayın, ama taviz de vermeyin. Olabildigince de hayır demeniz gereken durumlar yaratmayın. Başarabilirseniz konu değiştirin.
Aç ve yorgunken daha inatçı oluyorlar, ona da dikkat edin. Özellikle akşam çok şekerli gıdalar vermeyin. Yapmak istedigi seylere de , alternatifler verin. Kabaca örnek verirsem, mesela elinizdeki makası isterse ben yapıcam diye, ona uygun bir tane alın ( zigzag kesen tamamı plastik hobi makasları var sadece kağıt kesebiliyor ) benimkiyle değil ama kendi makasınla kesebilirsin gibi çözümler önerin. hem yapmış olsun hem de sizin istediginiz dogrultuda yapsın. Hayır demekten cok oyle degil ama boyle yapabilirsin istersen gibi cumleler kurun.


mehtaprana

kesinlikle katılıyorum arkadaşımın yorumlarına...benimde kızım sık sık hırçınlaşabiliyor ama hep konuyla ilgili açıklamalar yaparak ortak noktada buluşma yoluna gitmeye çalışıyorum....ısrarla ağlayarak dediklerinin yapılmasını istiyorlar...kızım ağlarkenben hemen yapmıyorum mesela...bir dakika ağlamadan beni dinle anneciğim anlaşalım diyorum,ağlamayı kesiyor ,anlatııklarımı dinliyor...sonra itirazlarınada başka açıklamalar getirince ortak noktada buluşuluyor zaten...birde çalışıyorsanaız zaten her akşam ilk 1 saat özellikle nazla,mızırlıkla geçiyor genelde...ama dediğim gibi mutlaka açıklamalar yapın ve neden olmayacağını anlamasını sağlayın...kolaylıklar dilerim...


eylul06sari

katılıyorum dedıklerınıze cunku benımde 2 ys  ınatcı bır kızım var ve genelde ortak nokta bulmaya calısıyoruz.aglatmamaya ozen gosterıyorum bır sey ıcın cok ısrar ederse baska alternatıf buluyorum.bızım ınatcılıgımız genelde'' ben yemek yaparken tezgahın ustune cıkmak ıstemesıydı ama artık cozum bulduk ona da tezgah onune sandalye koyup onun mutfak esyalrını getırıyoruz benım kopyam oluyor'' bıraz sabır ve ozen dıyorumCevaplamak için Üye ol