ankara - okul - dek

ozbozge soruyor: 10

Merhaba,
Ben TED Ankara Koleji mezunu bir anne olarak 2007'li kızım için okul arayışlarına başlamış bulunuyorum :) Mevcut kreşimiz Doktorlar Anaokulu ve son derece memnunuz. Eğer TED'de karar kılacaksak, fazla vaktimiz kalmadı; ya bu Nisan'da kayıt olacak ya tamamen o konuyu kapatacağız. Diğer seçeneklerim ODTÜ (istersek Eylül 2011'de 5 yaş grunbuna başlar, istersek karar vermek için bir senemiz daha var) ve  DEK (Özel Doktorlar İlköğretim Okulu). İbre giderek DEK'ten yana kayıyor. Çoluğu, çocuğu, eşi dostu DEK'te okuyan var mı? Olumlu, olumsuz kritik rica edebilir miyim?
Çok teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


erkisisi

OZbozge hala doktorlara mi gonderiyorsun? Kac yasindan beri senin prenses oraya devam ediyor. Ben cetinemec bulvarindayim cok uzak olur mu diye dusunuyorum


nisa06

doktorların 3. sınıfına giden bir yakınımız var memnunlar.


ozbozge

erkişisi,
Evet Ayşegül hâla Doktorlar Anaokulu'na devam ediyor. Şu anda 5 yaş grubunda (2007 doğumlular). Geçen sene de (Eylül-Eylül dönemi) 4 yaş grubundaydı. Bir önceki sene Haziran'da (3 yaş) başamıştı. Bence okula başalama yaşı her çocuğun kendi şartlarına göre oluşuyor. Ev ortamı, imkanlar, çocuğun talep etmesi... Ben aslında üç yaşında bir minnoşun okula gitmesine kıyamadığım için önce, "öyle sabah erkenden gitmesine gerek yok, 1000 gibi gider, iki saat oynar geri gelir" diye başlattım. Ama Ayşegül kısa bir süre sonra, "ben de arkadaşlarımla uyumak istiyorum" diyince tam güne döndük.

Gelip giderken diğer yaş ve sınıfların öretmenlerinin de çocuklarla ve velilerle iletişimini gözlüyorum ve her geçen gün ilkokulda da Doktorlara devam etmesi konusu aklıma yatıyor.

Sizin için sordum; Çetin Emeç'e servis varmış. Gördüğüm kadarıyla iki şoför var; ikisinin de genel görüntüsü iyi. Hatta biri tonton bir amca. 215 05 39'dan Aylin Hanım'la idari işleri, Senem Hanım'la da pedagojik konuları görüşebilirsiniz.

Nisa06,
çok teşekkürler. Gerekirse detaylı bilgi rica edebilir miyim?


nisa06

elbette


ozbozge

Durum güncellemesi yapayım dedim :)
ODTU Koleji anasınıfına kaydımızı yaptırdık.
Ben öyle altıncı hissi kuvvetli, sürekli içine bir şeyler doğan bir anne değilimdir; artılar ve eksileri alt alta koyunca sonuç ODTU'yü işaret ediyor ama, içimden bir ses Ayşegül için doğru yerin DEK olduğunu söylüyor hâlâ. Annem, "İçindeki sesi sustur o zaman" dedi :)
Kesin karar vermeme sebep olan faktör ise, DEK'in lisesinin olmayışı oldu. Çocuklarımın sınav- test çocuğu olmasını istemediğimden adım gibi emin olduğum için, şimdilik bu konuyu kapatmış gibi görünüyoruz.
Gerçi DEK de üç vakte kadar lise kısmını açacağını söylüyor ama; Türk eğitim sisteminin akşamdan sabaha ne sürprizlere gebe olduğu hepimizin malumu :) Bakarsın yarın öbür gün 'şimdiye kadar lise açmamış olanlar avucunu yalayacak' tebliği çıkar...nisa06

hayırlı olsun


oyabes

BESG'e Turk ogrencileri alma kosullari neler? ve kac yasinda aliyorlar?detayli bilgisi olan ya da cocugu oraya giden bilg verebilir mi?


2ankara

Biz gecen sene hem BESG (yeni adi BESA) hem BUPS'i (=blis) denedik. Besa cok disiplinli ve tek dertler 3 yasinda cocuga harf ogretmek ama ilkokul olarak iyi bence. Bups ise felaket: sifir disiplin, sifir ilgi. Bu sene iki cocugumy da oralardan aldim Ari'ya verdim. Cok memnunuz.oyabes

2Ankara cvp icin cok tesekkurler, 3 yasindaki cocuga harf ogretmek gercekten ucuk bisey. Ama yine de bi detayli arastiracagim, giris icin Turklere kisitli kontenjan mi sunuyorlar? İlla cocugun yurtdisindan mi gelmesi gerekiyor?


2ankara

Ingilizler oncelikli, digerleri de su siralamaya gore aliniyor: cocugun Ingilizcesi var mi, 2. Daha once Ingilizce egitim veren bir yuvaya gitti mi (ingilizce ogreten degil), 3. Anne babanin Ingilizcesi nasil.

Bizim yeni 4+4+4'te oldugu gibi, bu sistemde de cocuklar 5 yasinda ilkokula basliyor. Dedigim gibi bence ilkokul olarak okul gibi okul ama erken baslatmalari ve surekli harf ogretmeye calismalari eksi. Biz yine de belki devam ederdik ama diploma denkligi vermedigi icin ve en son 8.siniflari oldugu icin bir ara BLIS'e gecmeniz gerekiyor. Ikisi kardes okul gibi. Ve biz BLIS'ten hic ama hic memnun kalmadik. O yuzden heriki cocugumun da okulunu degistirdim. Bol sanslar.Cevaplamak için Üye ol