sezaryan mı normal doğummu sizce

symnr soruyor: 10

 

Bu soruyu cevapla


278 Cevap


firavun

plasenta previa nedeniyle sezeryanla doğum yaptım..sezaryan kelimesinden de anlaşılacağı gibi,imparator sezar'ın doğuşu ile başlıyor..almancası kaiserschnitt yani imparatorkesimi diye çevirebiliriz..yani 20 yıllık bir uygulama değil..
kaldı ki 77 doğumlu kızkardeşim (annemin daha önce 2 normal doğum yapmış olmasına rağmen) Almanya'da sezaryen ile dünyaya geldi.
tüm yazışmaları okuyamadım ama Türkiye nüfus sağlık araştırmalarına göre genel olarak %13.9 sezeryan oranı olmasına rağmen sadece bebeklerin %2sinin 6 aya kadar emzirildiği nedense pek konuşulmuyor..
bebeğin sağlıklı gelişiminde doğum şeklinden çok daha önemli olduğunu düşünüyorum anne sütü almasının..
 


nilaylilayla

annevebebis sezeryan ve normal doğumun risklerini okuduysanız eğer,normal doğum bebek için riskli ,anne için daha az riskli...sezeryan da tam tersi,anne için risli bebek için daha az riskli...normal doğum yapıp da memnun olan bir kişiye bile rastlamadım,çoğu dikişlerinin aylarca iyileşmemesinden şikayetçi,iltihaplanmış,oturamamışlar,ya da bebek zarar görmüş..bir tane akrabam normal doğumda ıkınmaktan beynine oksijen gitmedi tüm yaşam fonksiyonları durdu:(
diğer bir akrabamın çocuğunda doğum sakatlığı oluştu omzunda bebek kolunu kullanamıyor,çoğu bebek doğumda vakum yöntemi kullanılarak doğurtuluyor,doğum kanalında sıkışıp kalanları düşünmek istemiyorum bile...belki de türkiydeki doktorların normal doğum konusundaki eğitim yetersizliği konuşulmalı...


ADA

henna merhaba , daha önce de bu sayfalarda paylaşmıştım; ben normal doğum yaptım ve çok memnunum. 2. çocuğum olsa yine aynı şekilde doğurmak isterim.

Benden önce 2, sonra 1 arkadaşım daha normal doğum yaptı...onlar da bebekleri de çok sağlıklı. Ve benimle aynı fikirdeler. Dolayısıyla senin yaşadığın örnekler çok olumsuz ( Allah yardımcıları olsun ) ama böyle feci bir tablo yok aslında.

Benim bebeğime son anda vakumla müdahale edilmesi gerekti... ne ben ne o zarar görmedik. Hiç olmasa daha iyiydi ama sakıncası ne oldu ki ? (gerçekten bilen varsa anlatabilir mi ? )

Başta hararetle katıldığım tartışmanın gereksiz bir hal aldığını görüyorum. Kimse kimseyi dinlemeyecek ya da fikrini değiştirmeyecek nasıl olsa. sağlıklı mutlu anneler ve aynı şekilde 2 yaşına kadar emen bebekler diliyorum. : )


BlogcuAnne

Gerek şu anda "normal doğum yapıp da memnun olan kimse duymadım" diyenler, gerekse ileride bu yazışmaları okuyacak olanlar için Pozitif Doğum Hikayeleri'ne göz atmalarını tavsiye edeceğim: http://pozitifdogumhikayeleri.wordpress.com/

Normal doğum sırasında da, sonrasında da yaşanan negatif olaylar azınlıktadır, çoğunlukta değil.

Türkiye'de ilk altı ay boyunca anne sütü alan bebeklerin oranının yüzde ikinin altında olması ise Emzirme Reformu adlı hareketin çıkış noktası: http://emzirmereformu.com/


firavun

sevgili ada
vakumla müdahelenin riskleri konusunda doktorun bilgilendirmiştir muhakkak,sen de doğum sonrası araştırmışsındır ama bilen varsa anlatabilir mi dediğin için ben kısaca bildiklerimi yazayım.
Nadir de olsa rahim yırtılmaları;doğum kanalında,rahim ağzında yırtıklar ve buna bağlı kanamalar,hematom görülebiliyor..
Başarısız bir vakum uygulamasından sonra riskli bir sezeryan ameliyatı gerekebiliyor,bebekte kafa içi kanama ve buna bağlı komplikasyonlar,en önemlisi de düşük apgarlı bebek doğabiliyor..
yine bilmeyen varsa diye yazayım,apgar skoru bebeğin doğum kilosundan,boyundan,doğum saatinden çok daha önemli bir bilgi olarak doğum notuna kaydediliyor.
emzirme reformu hareketini çok olumlu buluyorum ve destekliyorum..tabii emzir(e)meme sebebinin''SADECE'' çalışan annelerin süt izni konusundaki sıkıntıları olmadığını en azından biz doğurmuş/2 sene emzirmiş/çalışan kadınlar maalesef biliyoruz..
bunu yazmamın sebebi;hani hep bebeği sağlıklı olsun diye normal doğum yaptığını söyleyen/övünen annelerin iş 2 sene boyunca uykusuzluğa,yorgunluğa,tüm zorlanmalara rağmen yan çiz(ebil)diklerini
anlatabilmekti yoksa tabii ki muhakkak bedenen emzirmeye elverişli olmayanlarda var ama açıkçası ben yüzdenin gerçekten bu kadar yüksek olduğuna inanmıyorum..
 
 ADA

firavun çok teşekkürler. doktorum bilgilendirmemişti açıkçası - belki de o an ben pek dinleyecek durumda olmadığım içindir : ) - Allah a şükürler olsun diyorum o zaman ki bu riskler gerçekleşmedi.

düşündüm de henüz doğum yapmamış olsam bu sayfaları okuduğumda çok korkabilirim... tekrarlamak istiyorum o yüzden ; doğum bir kadına bahşedilmiş en olağanüstü duygu ve tecrübe bence.


firavun

rica ederim adacığım ablam forceps ile doğduğu için konuyu hamileliğimde araştırmıştım..dediğin gibi belki bu sayfalar doğum yapmamış birini korkutabilir ama her birimiz doğum öncesi ister normal ister sezeryanla ilgili bir sürü ürkünç hikaye dinlemedik mi?ama hayattaki en büyük mutluluktan bizi alıkoyamadı tüm hikayeler..
gerçekten isteyen ve hakkını verebilecek olan tüm kadınların anneliği yaşaması dileğiyle


ColukluCocuklu

bence bazı şeyler vardır açık ve nettir herhangi anormal bir durum sağlığı tehdit eden bir sıkıntı yoksa kesinlikle normal doğum çünkü adı üstünde normal, ben bu tartışmada detaylarla konunun özünden bu kadar çıkılmasına anlam veremedim doğrusu sırf keyif için (!) sezeryan yaptıranlarada saygım sonsuzdur ama lütfen en azından diğer insanları yanlış şekilde etkilemeye çalışmayın. Ben 5 ay önce normal doğum yaptım hatta ıkınma problemi yaşadım doğumda ama şimdi yine olsa yine normal yaparım hatta hiçbi korkum yok tekrar hamile kalıp yine inşallah bi gereklilik olmazsa normal doğum yapacağım. ve tüm hamilelere tavsiyem ne olur eğer herşey yolundaysa normal doğumun keyfine varın o doğum hissi o an yaşanan duygular hiçbi şeyde yok bence bir kadına acı çekmenin mutluluk vereceği tek şey bu, doğum anında yaşanan duyguların bir lütuf olduğuna inanıyorum..bakın şimdi yine hatırladım ve o anı özledim:)))1sehzade1sultan

sevdeyasar a katılıyorum bende normal doğumculardanım ki o kadar acı çekmeme rağmen herşey doğal doğumdan saniyeler sonra tüm acıların yok oluyor kesinlikle lütuf bu ama sezeryan öyle değil onda doğumdan hemen sonra acı çekmeler başlıyor tam tersi yani tam bebeğine vakit ayıracağın saatlerde sen uyuşuk oluyosun hatta sezeryan yapan anneler bebeklerine çok zor ısınıyorlarmış uzun lafın kısası tüm sancılarıma ve acılarıma rağmen yine olsa yine normal yaparım...


Sheeda

Ben normal doğum diye girip 10 cm açılmadan sonra sezeryana döndüm, dayanbileceğim bir acı değildi. Şimdi düşünüyorum da ne gereksiz bir cesaretmiş benimki, şimdiki aklım olsa sezeryan isterdim en başından. Sezeryan sonrası çekilen ameliyat acısı o kadar büyük bir acı değil bir paro... ağrı kesiciyle bile geçiyor, zaten bebeğini kucağına aldığında bedeninde var olan tüm acıyı, ağrıyı unutuyorsun.  


Teknoloji bu kadar ilerlemişken neden bu kadar acı çekeyim, eski usul doğurayım diye düşünüyorum. Kendinize güveniyorsanız cesaretiniz varsa normal doğum yapın, en ufacık bile bir korkunuz varsa boşverin strese hiç girmeyin temiz temiz sezeryan olun derim.
Cevaplamak için Üye ol