sezaryan mı normal doğummu sizce

symnr soruyor: 10

 

Bu soruyu cevapla


278 Cevap


ColukluCocuklu

sheeda bence insanları yanlış yönlendirmeyelim sizin ağrı eşiğiniz çok düşük olup dayanılmaz bir acı olduğunu söyleyebilirsiniz ama mesela bencede hiç acı yoktu zaten acı demek de doğru değil ağrı ama dayanılmaz ve ölümcül değil bencehele 10 cm açıklıktan dönülecek kadar hiç değil öyle olsa kimse tekrar tekrar normall doğum yapmazdı zaten ayrıca "eski usul" ne demek anlayamadımm eskisi yenisimi var bu işin yani o zaman normal doğum yapmayı çağ dışı olarak niteleyin direk olsun bitsin!!!!!!


1sehzade1sultan

10 cm açıklıktan sonra çocuk zaten doğum kanalına girmiş oluyor o şekilde sezeryan nasıl olur diye düşünüyorum şimdide belki zorunlu olabilir dedim ama siz acıya dayanamadığınız için dönmüşsünüz yoldan enterasan neyse bunların bir önemi yok önemli olan ESKİ USUL doğurmamış olmanız önemli olan ilerlemiş teknolojide dr lar deli gibi normal doğumu tavsiye ederken sizin ÇAĞDAŞ olarak sezeryan olmanız komik!!!


julyasia

6 ay önce normal doğum yaptım. sancılar evet zor ama dayanılmayacak kadar değildi. epiduralsiz ve ilaçsız doğum yaptım. doğum anı ise çok kolay oldu ki normalde en çok bebeğin çıkış anından tedirgin olmuşumdur. fakat asıl zor olan sancıları atlatmasıymış. doğumdan sonra hiçbir ağrım sızım kalmadı. dikişlerim ise 10 günde iyileşti. 

bence insanları direkt bir doğum şekline yönlendirmek ve teşvik etmek çok yanlış. sonuçta ben sezaryanla doğum yapmadım , o doğum şeklinin iyi ya da kötü olduğunu bilemem. siz de normal doğurmadınız o yüzden o doğum şeklini kötüleyemezsiniz. ama şu da bir gerçek ki ülkemizde normal doğuma öcü gözüyle bakılıyor. bu da doğum yapmamış insanlarda korkuya sebep oluyor.


Sheeda

sevdeyasar :)) eski usul diyince çağ dışı mı anlaşıldı çok pardon, peki eskiden beri var olan usul desem olur mu? 


Yok tabi niyetim kimseyi yönlendirmek değil ben yaşadıklarımı ve hissetiklerimi ," Sizce sezeryan mı normal doğum mu "sorusuna cevap olark yazdım . 


Sheeda

Asyasli benim için sancılar dayanılmayacak kadardı, epiduralli doğum yapacaktım fakat sanırım uyuşmadım, devamını getirmedim, sezeeryanla mışıl mışıl uyurken bebeğimi çıkardılar ve ben kendime geldiğimde yaşadıklarımdan dolayı bebeğimi görmek bile istemedim. Tek istediğim biraz daha uyumaktı. Hissettiklerim ve yaşadıklarım bu kadar da değil aslında ama onları da burada yazsam sanırım beni taşlarmışsınız.


Ben sizlere diyor muyum normal doğumu neden bu kadar kolaymış gibi gösteriyorsunuz, demiyorum çünkü sizinki güzel geçmiş , benimki öyle değildi.Kötü geçti , hayatımın en kötü anlarıydı , nNormal doğumun bende yarattığı psikolojik tahribattan kurtulmam 1 yıldan fazla sürdü. Sorulan soruya cevap olarak yaşadıklarımın, hissetiklerimin bir kısmını yazdım. Şimdiki aklım olsa direk sezeryan olurdum.didemarda

Ben epiduralsiz normal doğum yaptım ama kimseye de en iyisi budur demem. Herkes kendi içinden geldiği gibi, doktorunun önerdiği gibi, rahat hissedeceği gibi doğurmalı. Sonuçta normal doğumun bebek için daha iyi olduğu söyleniyor ama işin bir de anne boyutu var. Eğer normal doğumdan çok korkuyorsa, psikolojisini bozma pahasına ille de normal doğum dayatılmamalı.

Normal doğumla ilgili benim hiç olumsuz bir hikayem yok, yine olsa yine öyle tercih ederim; evet tarif edilmesi, birşeylerle kıyaslanması zor sancılar çekiyorsun ama sonuçta geçiyor, dayanılmayacak birşey değil bence.

Ben açıkçası, hep normal doğum istiyordum ve hamilelik süresince hiç negatif hikayeler okumadım, sancı / ağrı kelimelerini kullanmadım, o yaşanan kasılmaların bebeğimi bana yaklaştıran birşey olduğunu düşünüp, Türk filmlerindeki -eminim hepimizin gözünde canlanan - o sahneleri hiç aklıma getirmemeye çalıştım; videolar izlemedim, resimlere bakmadım, doğum anına değil sonrasında bebeğimle geçireceğim zamanlara odaklandım. Doğumum da doğum sonrası dönem de rahat geçti. Herkese sağlıklı doğumlar diliyorum, ne şekilde olursa olsun...


ColukluCocuklu

Sheeda evet yanlış anlamışım o zaman ayrıca yaşadıklarına gerçekten üzüldüm:(( tabi herkesin doğumu farklı çektiği ağrının şiddeti farklı ve herkes birbirine saygı duyup anlamaya çalışmalı elbette kimisi için çok kolay olan başkası için zor olabilir ama yine de en sağlıklı olan normal doğum ve herhangi bir problem olmadığı sürece de insanları normal olana yönlendirmek daha doğru geliyor bana çünkü olması gereken bu doğal olanı bu yoksa elbetteki herkesin tercihine saygımız sonsuz:)


Sheeda

Evet ben de ilk normal doğum istiyordum buna göre doktor seçtim , dediğiniz gibi belki acı eşiğim düşük belki de bir takım şansszılıklar yaşadım ve normal olmadı, yaşadıklarım gözümü korkuttu ama benim gibi çok az insan vardır . Herkes için diliyorum ki bebek ve anne için hayırlısı ne ise o olsun. julyasia

Sheeda tabi ki senin yaşadıklarının detayını bilmemize imkan yok. Sadece "temiz temiz sezaryan " olun lafına istinaden bunları yazdım. Yoksa tabiki herkes kolay doğum yapamıyor. Normal doğumda böyle kötü tecrübeler olabileceği gibi sezaryande de aynı şeyler yaşanabiliyor. Ben sadece insanların illa normal ya da illa sezaryan demesini uygun görmüyorum. Yoksa doğum şekli yüzünden insanları taşlamam haddime değil. Dediğin gibi önemli olan anne ve bebek için hayırlısı neyse o olması.


annevebebis

İnsanların yaşadıkları örneler üzerinden gider ve doğru ya da yanlışın kararını bu örneklerden edinilen bireysel ve subjektif tecrübelere göre alırsak, bu yol bizi mutlak doğruya götürmez.Cevaplamak için Üye ol