sezaryan mı normal doğummu sizce

symnr soruyor: 10

 

Bu soruyu cevapla


278 Cevap


firavun

Sağlık Bakanlığının verilerine göre;İstanbul için %37 Ankara için %36larda sezaryen oranı..Özel hastanelerde %40 devlet hastanelerinde ise %8-9..ayrıca bilinenin aksine doktorlar sezeryana göre daha fazla para alırlar normal doğumdan..
Yarışma ortamından kasıt?Çalışan her anne maddi sebeplerden işe başlamıyor,çalışmayan annelerin yorulmadığı ve streslerinin olmadığını kim iddia edebilir,her çalışan anne emzirmiyor diye bir şey de yok ayrıca(bkz.iça-2çocuklu,yoğun,sorumluluk isteyen bir işte çalışan ama 2 yaşındaki kuzusunu memeden nasıl keseceğini tırım tırım düşünen bir nurturiacı),evet kimsenin fedakarlığını ve sağlığının elverdiği şartları,korkularını sorgulamak bize düşmez..
ayrıca dr.ları sezaryen ile doğurman gerekir demesine rağmen direten annelerin mama ver dendiğinde sorgulamadan kabullenmeleri pek inandırıcı gelmiyor o ayrı:))


sevfurkereym

insanların özel hastanelere yönelmesinin büyük sebeplerinden birisi artık sosyal güvence ile tedavi haklarının olması.ayrıca devlet hastanelerine göre ilgi alaka tedavi daha iyi.devlet hastanelerinin doğumevlerini aynı mezbaalara benzetiyorum.bi odada 5-10 kişi belki daha fazla.ağrı çeken doğumdan çıkan doğuma girecek olan.herkes herkesin her durumunu görüyo.bu bitti sıradaki gelsin.acı çekerken ıhh bile diemessin.dediğin taktirde bizemi sordunda doğuruyosun.yada daha belaltı laflar.itinalı bi şekilde davransalar insanlara doğumlarda iyimser olsalar insanlar kaçarmı normal doğumdan yada özel hastaneler tercih edilirmi.bunun sebebi yine doktorlar.fransada hemşirelik yapan gelinimiz var.kuzenim doğum yaptığında annesi yanında kaldı die çok şaşırdı.çünkü orada ne sezeryan ne normal doğumda refakatçi olmuyomuş.altlarını bile gerekirse temizliyoruz,bebekle anneyle bizler ilgileniyoruz.şikayet ederse anneler memnun olmadıklarında başhekimden bi güzelde fırça yiyoruz dedi.burda ölemi hastanedeki stajer bile seni azarlayabiliyor.doktorlar hem para uğruna hem zaman uğruna insanları bi yere sürüklüyolar kendi menfaatlerine sonrada eee türkiyede sezeryan oranı bilmem yüzde şukadar,madem işlerini baştan sıkı tutsalardıda böyle olmasaydı.hepsi aynı tip okullardan mezun oluyolar fakat hepsi farklı şeyler söylüyo,artık doktorların dedikleri bile tatmin etmiyo bi kaç doktora daha sorma ihtiyacı duyuyorum.


firavun

1)%13 Türkiye geneli %36 Ankara için
2)benim yazdıklarımdan(plasenta previa sebebiyle sezaryen yapmış olmam) daha iyi sonucu nasıl çıkarttınız,bir fikrim yok..emzirme sizin de anlayabileceğiniz gibi bir örnek;sürekli bebeği  daha sağlıklı olsun diye nasıl cansiparene normal doğum yaptığını anlatanlara..neden ''gerçekten'' emzirememiş olanlar alınsın ki bundan..ama bu ''gerçektenin'' emzirmeyen %98i kapsamadığını hepimiz biliyoruz,öyle değil mi?sizin örneğinizdeki gibi demek ki hem çalışıp hem emzirmekte mümkün...
3)bana inandırıcı(size göre eğlenceli) gelmeyen,yine örneğimizdeki her şeyi göze alıp normal doğurmakla övünüp daha sonra emzirme faslında dr. öyle dedi deyip uygulayanlar..yine bu kısımdan kendinize nası lbir  pay çıkardınız,bilemiyorum..çalışan annelerin emzirme şartlarının iyileştirilmesi ile ilgili,emzirme reformunu destekleyenlerden olduğumu daha önceki sayfalarda yazmıştım herhalde okuyamadınız...
@sevfurker;rica ederim canım..eminim ki daha çoğuz:)
@ayşeylehayat;öncelikle bebeğini sağlıkla kucaklamanı ve dünyaya kulaklarını kapatmanı tavsiye ederim yine senin gibi tedavi sonucu ve 39 yaşında anne olabilmiş biri olarak..
annelik serüveninde suçlanmalar hiç bitmiyor maalesef özellikle de hemcinsler tarafından..hele ki uzun süre emzirmeyi planlıyorsan bir süre dünya ile ilişiği kesmekte yarar var..bebeğine ve muhteşem hayatınıza odaklan..her şey çok güzel olsun


sevfurkereym

@calliophe :normal doğum yaptım herkese tavsiye ederim: cümlesi kimseyi kırmaz emin olun.sitemimiz ay sezeryanlıların bebeleri çok hasta olurlar emziremezler sağlıksız bilmemne gibi saftalarla dolu yazanlara.herkes sezeryanlıları sanki bi yeraltı örgütü gibi acaip çok gizli yerlerde yapılan bi ameliyatmış gibi küçümseyerek tuhaf yazılar yazanlara.herkes hikayesini yazsa kimseyi kırıp üzmese emin olun hiç kimse kimseye laf etmez.NE OLDUM DEMEMELİ NE OLUCAM DEMELİ.kimin ne zaman başına ne geleceği belli olmaz.


sevfurkereym

anlayan anladı.ayrıca bağırarak söleseydim ünlem işareti koyardım sonuna bilmem anlatabilebildimmi????barbarosumm

sevfurker aynen şekerim anlayan anladı:)senin cümlelerde bazen derinlemesine anlaşılıyo bazen de anlaşılmıyo:))


sevfurkereym

anlayamadığın zamanlarda mesaj at üşenmem bidaha anlatırım ben:))))))


BlogcuAnne

@Ayşeyle Hayat - Bu tartışmanın dışında kalmaya çalışıyorum ancak safra kesesi örneğini görünce duramadım.

"Safra kesesinden rahatsız olan birisine" demişsiniz ya... Ben planlı sezaryeni, safra kesesinden rahatsız olmayan birisinin safra kesesini aldırmak istemesine benzetiyorum.

Bu örneğin de içinde olduğu bir yazı yazmıştım: http://blogcuanne.com/2010/08/06/sezaryeni-tercih-etme-hakki/
selencem

blogcuanne ben de susayim diyorum 1-2 gundur ama seni de gorunce dayanamadim. arkadaslar boyle dalga gecmeler, anlamsiz benzetmeler filan buraya cok yakismiyor dogrusu. unutmayin ki normal dogum tum dunya saglik orgutleri tarafindan desteklenmektedir, zaten ulkemiz disindaki tum gelismis ulkelerde sezaryan ihtiyac durumlarinda basvurulan bir yontemdir. sezaryan bu yuzyilin en basarili gelismelerinden biridir. gerektiginde annenin ve bebegin hayatini dahi kurtarir. ben sadece sunun altini cizmek isterim: gerektiginde.


sevfurkereym

herkes bilgi paylaşmalı fakat lafla peynir gemiside yürütmemeli.yok bilmem ne teşkilatı şunu sölüyo yok efem bu dr şunu sölüyo vay efem bu doğru bu yanlış.herkesin doğrusu yanlışı yaşadığı kendine.herkes kendi derdini anlatsa sorun yok.fakat herkesin yaşadığına sen yanlış ben doğru gibilerinden yorumlar yapıp konuyu bu duruma getirenler şimdide ahkam keserek yorum yapıyolar.Cevaplamak için Üye ol