sezaryan mı normal doğummu sizce

symnr soruyor: 10

 

Bu soruyu cevapla


278 Cevap


Ayliz

Merhaba Ayşegül Hanım,

Daha önceki yazılarınızda, babanızın kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olduğunu yazmıştınız.

Babanızın doğum şekli ile ilgili olarak herhangi bir yönlendirmesi oldu mu?

Bebeklerinizi güle güle, sağlıkla büyütmeniz dileğiyle.


annevebebis

Sezaryeni doğal (normal) doğuma bir alternatif olarak görmüyorum, sadece çok acil durumlarda anne ve bebeğe yapılan bir müdahaledir, kurtarma operasyonudur benim gözümde. Sezaryen konusunda sadece annenin durumunu belirten yorumları da yanlış buluyorum. Mesela hiç ağrım olmadı ya da çok az ağrım oldu ya da çok ızdırap çektim ya da 3 saatte ayağa kalktım ya da koridoru hemen 5 kere turladım ya da sütüm hemen geldi ya da emzirdim, emzirmedim vs... Sezaryene maruz kalan sadece anne olsa bu yourumlar başlı başına anlam taşırdı. Ancak bir gerçek var ki, bebeklerin de sezaryenden etkilendiği.

Cevaplanması gereken sorulardan bazıları belki şunlar olabilir:
1- Bebek sudan çıkmış balığa döndü mü?
2- Anne doğum sancılarını çekti mi? Ne kadar süreyle çekti? Anne bu sancılar sırasında kordondan bebeğe giden oksijenin kesildiğinden ve bebeğin ciğerlerindeki yedek oksijeni kullanmak için solunum hareketi yaptığından ve oksijenli ortama hazırlandığından ne kadar haberdar? Haberdarsa bunu ne kadar ciddiye alıyor?
3- Ebeveynler sezaryenle dünyaya gelen bebekler ile normal yollarla dünyaya gelen bebekler arasında yapılmış araştırmalardan haberdar mı? Haberdar değilse araştırmayı düşünür mü? Düşünürse bu konuda ne kadar azimli olabilir? Cevaplara ulaşırsa bunları ciddiye alır mı?
4- Hadi anne-baba bunları bilmek zorunda değil de mesleği gereği doktorlar da mı bilmez, araştırmaz, anneye anlatmaz? ...(soruları daha da uzatabilirim... )


dipnot:  Eğer ki sezaryeniniz sağlam bir vicdanı rahatsız etmeyecek kadar gerekli değilse o zaman bebeğiniz  doğuma ait mucizelerden eksik faydalanır. Tabi ki ömre zaman biçmek insanoğlunun işi değildir. Zararlar belirtilirken de böyle bir cümle kurulmamalı ama o arkadaşımız da internetten aldığı bir yorumu eklemiş sanıyorum buraya.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Merhaba Ayliz, hayır o sezaryen isteğime yorum yapmadı, hastalarına normal doğumu öneriyor önemli bir durum olmadıkça ama beni biliyor kararlı bir insanımdır ve bu konuda çok da araştırmacıyım hamilelik, bebek bakımı, eğitimi vs.

Ve ben şuna inanıyorum öyle ya da böyle önemli olan insanın bebeğini sağlıkla (hem kendi sağlıkla hem de bebeği sağlıkla) kucaklaması, gerisi koca bir detay. Ben hep doğumdan sonrasıyla ilgilendim, benim için herşey o andan sonra başlıyor. :)


adakizinguncesi

MErhaba ,
Zor ve meşakkatli bir yolda yürümeye devam ediyorsunuz. Nasıl erkeklerin askerlik hikayeleri varsa ve birbirinden farklıysa her doğum yapan kadınında bu hikayesi farklıdır ve kendine göredir.

BEn doğumumu normal olarak gerçekleştirdim. Daha ilk gündende normal doğum yapacağım konusunda karar vermiştim. ama dedim umarım ters bir durum gerçekleşmez, bebeğim döner, sıkıntı yaşamam , sezeryana gerek kalmaz... tam 39+6da kızım dünyaya gelmeye karar verdi. uzun ve sancılı bir süre sonunda onun basının çıkışını görmem herşeye değdi. sırf bu anın hazzını yaşamak için yine doğum yaparım yine! doğum yapar yapmaz kızımı kucagıma verdiler ve emzirmeye basladım. o sırada vurulan agrı kesici haricinde bir daha agrı kesiciye ihtiyac duymadım.  mükemmel bir andı.
her bebek geleceği zamanı kendi seçer diye düşündüm ve zamanı akışına bıraktım.

sizde kendi yapınıza, gebeliğinizin gidişatına, ve bebişinize göre umarım en sağlıklı şekilde doğumunuzu gerçekleştirisiniz.

işte benim doğum hikayem :

http://adakizinguncesi.blogcu.com/bir-dogum-hikayesi/8212281
BlogcuAnne

Yukarıdaki tartışmalara girmeden (iki gündür Blogcu Anne'de enine boyuna tartışıldı zaten :) 
"sezaryen mi normal doğum mu?" sorusuna kendi yanıtımı vereceğim:

Tıbbi bir sebep yoksa kesinlikle normal doğum.

Benim tecrübelerim burada:

Birinci doğumum: http://blogcuanne.com/2009/05/09/nasil-hypnobirthing-annesi-oldum/

İkinci doğumum: http://blogcuanne.com/2010/06/23/derinin-dogum-hikayesi/
sule_bilge

arada bebeğim tv de filan rastlıyorum,ecnebi hatunlar çatır çatır doğuruyolar,biz korkak mıyız neyiz.daha dün izledim,havuz koymuşlar eve,başında ebe,tansiyon alıyo vs.,bir de hortum vardı arada soluyordu ordan-ha dün izlediklerim ssvd idi bir de-


Nil


İki kızım var, ikisi de sezaryan (ilki genel, ikincisi spinal anestezi ile oldu).
İlkinde de, ikincisinde de inanılmaz canım yandı.  Hele ilkinde nerdeyse bütün aksilikler buldu beni ve tam 10 gün, evet evet 10 gün süt de gelmedi. Nerdeyse yılma noktasındayken gecenin bir saati ben de ne olduğunu anlayamadan geliverdi.

İkinci hamileliğimde abartılı sayıda doğum videosu izledim (her türünü ama),  kendimi onların yerine koyarak hem de. Vaginal olmasına epey bir hazırlamıştım kendimi. Elif'le de yazışmıştık bunu, içlerinden en çok evde doğum alternatifinde kalmıştı aklım, birçok sebepten.

Sonra bebek erken geldi, koşturmaca ve telaş içinde, eşimin istediği oldu, sezeryanla doğdu ufaklık da. Benden 5 gün önce sezaryan olan arkadaşım daha 2. günde değil yürümek, koşuyordu resmen. Bende ise yine aynı senaryo, arabadaki yol sarsıntısından bile perişan oldum.

Ama açıkcası hastanede vaginal doğum yapmak istermiydim, bundan da hala emin değilim.

Ben annenin seçeneğinin olmasını, kendi tercihini kullanabilmesini destekliyorum.

Açıkcası, hele ilk bebeği beklerken ben hiç de kolay bir süreç geçirmedim ve o halimle bir de ille de vaginal doğuracaksın diye dayatılsa bundan da hiç hoşlanmazdım.

Duygusal anlamda mutlaka farklılıklar oluyordur, hele de ilk anlarda, bunu da kabul ediyorum. Ama sezaryan bebeklerine neler de oluyor neler şeklinde de yaklaşmamak gerek. Sonuçta sadece sezaryan bebeklerine mi oluyor aksilikler, vaginal doğumla ilgili de tatsız öyküler yok mu?

Herkese sağlıkla bebeğini kucağına almasını dilemek en doğrusu heralde.

(Açalya orada sigorta işleri nasıl yürüyor tam bilmiyorum ama avukatların ciddi biçimde tepelerinde olduklarını biliyorum. Onların da yürümeyen ve aksayan çok tarafları var, burada olduğu gibi. Bir yurtdışı gezisine giderken en çok ilaç çantamız yer tutuyor bizim, daha önce ağzımız yandığı için, en uç noktaya kadar herşeyi alıyoruz yanımıza.)

NORTH_TAN

Seni senden iyi kimse bilemez. Bu konuyu doktorunla konuşup iki türlüde doğum yapmış arkadaşların anılarını okuya bilirsin.Doktorunun daha öncesi hastası olmuş diğer annelerle konuş, doğum yapacağın hastanede doğum yapanlarla konuş. Hepsini değerlendir. Güzel anılarda olacak, acılı anılarda. Sende kendine uygun olanı seçbilirsin.
AMACIMIZ sağlıklı bebeklerimizi kucağımıza almak.
Benim hikayem de http://kuzeytan.blogspot.com/search/label/DO%C4%9EUM">blogumda


Ulku

ben de, doktorun yonlendirmesi ve gerekli gormesi disinda (ki bunda da durumun vehametini sulenin linkinde bir daha okudum) sebeplerle, annenin kendi istegiyle sezeryan yapmasina izin olmasaydi o zaman annelerimiz ne yapardi onu merak ediyorum.

iki hamileligimdeki doktorlarim beni normal doguma tesvik eden, bu konuda yureklendiren kisilerdi. agri esigimin cok dusuk oldugunu bile bile girdim bu yola. hatta ikinci dogumumda doktorum sanci cekerken nst'den degerlere bakiyordu, dun bir hastam dogum yapti, ayni siddette sanci cekerken sadece "ah" demisti, dedi, ben o sirada bagiriyordum :) sonucta ne oldu: sonsuza dek surmuyor, sonunda bebegin gelecegini bildiginizden ve kontrol altinda oldugunuzdan huzurla cekiyorsunuz ve de dayaniyorsunuz. annevebebis de guzel yazmis. ben de normal dogum taraftariyim, okudugum pekcok yazidan dolayi. nasil keyfi olarak anne sutu vermezsem vicdan azabi duyardim (jennifer lopeze hala inanamiyorum), sezeryana kendim karar verseydim de ayni aciyi duyacaktim. ama bu benim kararimdi, tamamen kisisel. kimsenin kararina birsey demiyorum.

herkes saglikla alsin bebeklerini kucagina.Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Memede uyumak 2

eysanada_2901
Son: ayazlali,

Tuvalet eğitimi 5

s_gur_s 2Y
Son: dilrubaa,

Kizim kreste yemek yemek ve krese gitmek istemiyor 4

Uyku düzeni ve pınar sibirsky 2

yaseminil 2A
Son: atomkarinca,