sezaryan mı normal doğummu sizce

symnr soruyor: 10

 

Bu soruyu cevapla


278 Cevap


selencem

Ben normal dogum yaptim, bu konuda cok gururlu ve mutluyum. Gururluyum cunku cok zor bir dogum yasadim, bebegime yardim edebilmek icin o kadar cok ikindim ki... Gene de cikarken kuyruk sokumum kirildi! Dogum ani hayatimin en guzel aniydi. Ama bilseydim bu kadar cok dikis ve kirik olacagini, 1 ay yatmak zorunda kalip oglumu kucagimda uyutamayacagimi sezeryan olurdum. Normal dogum yapmis biri olarak sezeryana bu kadar karsi olunmasina karsiyim. Kuzum cok guzel anlatmis sebeplerini, bu ve benzeri bir sebepten ya da mecburiyetten sezeryanla dogurunca daha az anne olunmuyor. Herkese sevgiler :))


olcameric

Ben normal doğum yaptım,
Doğumum son muayenem sırasında 37. haftada aniden başladı.
Doktorum istersen sezeryanla alalım çatın dar dediğinde moralim çok  bozuldu ve normal doğumla başlayalım komplikasyon olursa sezeryana dönebilir miyiz dedim, her zaman dönebiliriz dedi.
Tabi buna cesaret ederken doktoruma çok güvenmemin etkisi var.
Doğum sırasında bebeğimin kalp atışları yavaşladı kordon dolandı+kordon başka bir noktada düğüm oldu +bebek doğum kanalında tıkandı+vakumla alındı+kakasını yaptı ...
başımıza gelebilecek tüm komplikasyonlar geldi neredeyse  ve sezeryana dönülmedi.bugün bütün bunları nasıl sağsalim atlattığımızı düşünüp şükrediyorum.bu arada doğum sırasında bana dr.um hiiiiçbirşey hissettirmedi ben herşey yolunda sanarak sakiiin bir doğum yaptım. 
Bugün olsa gene normal doğum yaparım- gerektiğinde sezeryana dönülmesi şartıyla ve bu doktorumla-...hem de epüdralsiz ve suni sancısız bir doğumu tercih ederim.(bence verilen suni sancı ve doğumu hzlandırmak için beni koridorda sağasola  yürütmeleri kordon dolanmasına sebep oldu-bu ayrı bir hikaye)

Ben genel olarak acıya dayanıklıyımdır canım çok pektir.soğukkanlıyımdır.bunların yanında bir de bazı kadınların tarlalarda tek başına doğum yaptıklarını düşününce başımızda proflar varken cesaret edememek bana tuhaf geldi.
neyse herkes kendini biliyorda kalkışıyor ya da kalkışamıyor bazı şeylere.ben doktoruma rağmen ısrar ettim normal doğumda  bunların üstesinden gelebildim.gurur duyulacak ya da utanılacak bir durum elbette ki değil.herkes kendi hayatını yaşar kendini bilir tercihini yapar koşullarını belirler vs vs...önemli olan şu:normal doğum diye ısrar edip başına bunlar gelebilir sonunda asla diyebilirsin ya da hiç pişman olmayabilirsin...sensin önemli olan.


aycasurul

....


aycasurul
aycasurul

burcubrsn ,bu ömür meselesi hakikaten çok fena oldu. Keşke yazmasaydın..

annevebebis

Selencat "az anne" kavramı geçince görüşümü belirtmek istedim.

Sezaryenle dünyaya gelen bebeklerin annelerinin eksik (az) olduğu gibi kelimeleri halk arasında sıkça duyuyoruz. Elbette kimse eksik anne olmaz, ama (özellikle altını çizerek söylüyorum) GERÇEKTEN GEREKSİZ YERE sezaryen olursanız anne olurkenki mucizelerden bazılarından eksik faydalanırsınız. Eğer ki sezaryeniniz sağlam bir vicdanı rahatsız etmeyecek kadar gerekli değilse o zaman bebeğiniz de doğuma ait mucizelerden eksik faydalanır... Sanırım söyleyişten söyleyişe çok fark var... Sevgiler...


selencem

Evet, mesela ben sunu yeni ogrendim, bence mucizelerden biri: bebek vajinadan gecerken cesitli bakterilere maruz kalir ve onlara karsi bagisiklik kazanir. O yuzden sezeryanla dogan bebeklerin bagisiklik sistemleri daha zayiftir. Ben bunu duydugumda kendimle gurur duymustum acikcasi :)) ama gene de kimse birbirini yargilamamali bu hayatta :))


annevebebis

Kimseyi yargılamayalım muhakkak!

Ama şu sezaryen terörünün de bitmesini istiyorum bir STÖ (sezaryen terör örgütü) mağduru olarak. Bu örgütün elemanları kimi zaman doktorlar, kimi zaman yakınlarımız, kimi zaman ailemiz, kimi zaman da arkadaşlarımız olabiliyor maalesef. Ben sağlıklı bir bebeği en muhteşem şekilde vajinal yolla dünyaya getirebilirdim... Buna hala sonuna kadar inanıyorum. Zaten sezaryene bahane gösterdikleri her şeyin yalan olduğunu da ispatladım. Ama iş işten geçti. Darısı ssvd'ye diyorum inşallah.

Buradan da  her türlü riski kabul ettiğime dair istedikleri her türlü kağıdı imzalayacağımı, ailemin de imzalayacağını ısrarla söylememe rağmen beni sezaryene zorlayan ekibin başındaki A.H.T'ye, sezaryenimi yapan Y.K.Ç.'ye ve E.T.'ye de (ii tii değil :) keşke ii tii olsaydı kesmek yerine iyileştirirdi) hala bana yaptıklarını unutmadığımı, ömrümün sonuna dek de unutmayacağımı bildiririm. Okumayacaklar muhtemelen ama olsun. (Ola ki okurlarsa da kim olduğumu çözmeleri 1-2 saniyeden uzun sürmeyecektir.)

İşte selencat, benim bahsettiğim terör böyle bir terör. Derin yaralar bırakıyor annede ve bebekte. Özellikle de annede. Sizi de tebrik ederim vajinal doğum yaptığınız için. Ben de gurur duydum sizinle. Sevgiler.NilSelencat merhaba,

Ben sezeryanla doğan bebeklerin bağışıklık sisteminin daha zayıf olduğu bilgisine nereden ulaştığınızı öğrenebilir miyim?


nilaylilayla

ben de; normal doğumun bebek için, sezeryanın, anne için riskli olduğunu okudum...birçok kaynaktan...bu durumda anneliği sorgulanması gereken, bir anda normnal yapan anneler mi oluyor?çünkü ben sırf o yüzden sezeryan oldum bebeğime birşey olacak kokusuyla ...tüp bebekti ve çok zor kavuşmuştum...bu da yeni bir tartışma konusu olmalı...Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Uyku düzeni ve pınar sibirsky 1

yaseminil 2A
Son: missmarttle,

Erenköy anaokulu tavsiye 1

tymy 3,5Y
Son: Ddolunay,

Süt anne arıyorum 1

4.5 yaş kreş için geç mi? 2