sezaryan mı normal doğummu sizce

symnr soruyor: 10

 

Bu soruyu cevapla


278 Cevap


nilaylilayla

sezeryan terör değil ,bir tercihtir..ama türkiyedeki yeni nesil doktorların normal doğum yaptırma konusundaki uzmanlıklarının sorgulanması gerektiğini düşünüyorum gerçekten..


selencem

Nil, oncelikle blogcuanne'nin bir yazisina yapilan bir yorumda okudum ve ardindan ingilizce kaynaklari arastirdim. Bircok yerde (zorunlu olmayan) sezeryanin gereksizligi maddelerinde geciyor. Dunya saglik orgutu arastirmalari gibi kaynaklarda. Ama kaydetmedigim icin tam bir link veremeyecegim.


Ulku

burda ve surda.


burcubrsn

çok etkileyici..


annevebebis

henna, tercih eden için tercih olabilir. Ama alternatif bir doğum yöntemi asla değildir benim için.


Benim bahsettiğim başka bir durum, sezaryen terörüne maruz kalmak... istemeden, gönül rızası olmadan. Yanlış yönlendirmeler, korkutmalar ve kandırmalarla dolu bir süreç. Ana teması yalan. Risk almama terimi etrafında dönen bir sürü insan ve onların ortasında psikolojisi manipüle edilmeye, onun bunun elinde oyuncak edilmeye çalışılan bir gebe!

Yeterince anlatabildiğimi sanıyorum.

Ulku, linkler için teşekkürler.

Bağışıklık sistemi haricinde mesela, anne sancıları çektiğinde sancı her geldiğinde bebeğe oksijen giden kordondan oksijen akımı kesiliyor ve bebek ciğerlerindeki yedek oksijen tüpçükleri ile nefes alma egzersizi yapmak mecburiyetinde kalıyor. Bu da bebeği doğum anına sulu ortamdan oksijenli ortama hazırlıyor. Gerçekten önemli ve ciddi bir hazılrık bu. Bana göre ortada çok ciddi bir sorun yoksa asla taviz verilecek bir olay değil. Bebek bu egzersizi yapmalı!

Nereden öğrendiğimi soran olursa link veremeyeceğim. Çünkü doğumdan önceki 1 ve doğumdan sonraki 9 ayı, yerli yabancı tıp literatüründe sezaryen ve doğal/normal doğum aşamalarını, bebek üzerindeki etkileri üzerine yapılmış araştırmaları vs. okuyarak geçirdim. Kaydetmedim, saklamadım. Okudum geçtim, okudum geçtim. Okuduklarımdan aklımda kalan pek çok şey var.

Ama şunu da öğrendim, insan nasıl biliyorsa öyle yapmaya meyilli. Önceleri doğal / normal doğumun mucizelerini en güzel haliyle bilmeyen anne varsa uyarayım aman kanmasınlar her doktorun dediğine diye düşünürdüm. Artık yoruldum. Şimdilerde herkese sevgilerimi sunuyorum sadece :) Böylesi daha dinlendirici, huzur verici...Ulku

annevebebis'in duygulariyla doluyum. +1


Nil

Ülkü verdiğin linkler makale linkleri değil öncelikle. Kim yapmış, kaç bebek dahil edilmiş, hangi şartlarda ne kadar süreyle yapılmış, hangi tarihte ve hangi dergide yayınlanmış ve hatta hangi analiz yöntemiyle karşılaştırılmışlar bunlar çok önemli, varsa da ben göremedim. 

 Ve sezeryanla ilişkili olabileceğinden bahsediyor sadece, böyledir demiyor. Üstelik de ilk link daha çok prematüre bebekler ya da acil sezeryana gidilen bebeklerle yapılmış. Prematüre bebeklerde akciğer ve solunum sıkıntılarının ilişkisi ise sezeryanla değil surfaktanla ilgili.

İkinci linkte yazılı olanlar da  zaten bilinen bir durum. Burada yazılan  "Sezeryanla doğan bebeğin bağışıklık sistemi daha zayıftır" bağlantısını ise ben göremedim.  

 Yine ilk yazıda "Biz bunu gösterdik" demiyor çünkü böyle bir çalışma yapabilmek neredeyse imkansız. Bütün şartları izole edip değişken olarak bir tarafta sadece normal doğan bebekleri, diğer yanda da sezeryan bebeklerini tutacaksın.

Alerji ve astım gibi sorunlar sadece ülkemizde değil tüm dünyada giderek artan bir eğilim gösteriyor. Ayrıca bunlar düşünüldüğü gibi gelişmemiş bağışıklığın değil, aksine artmış bağışıklığın sonucudur. Maruz kaldığımız kötü havadan tutun da, kimyasallara, yiyeceklerdeki ilaçlardan, deterjanlara bir dolu faktör var bu ve bu gibi durumları tetikleyen.

Anneve bebis link sormak durumunda kalacağım malesef verdiğin bilgiyi anlayabilmek adına. Çünkü yazdıkların, okuduklarından senin anladığın. Konunun tamamına hakim olmak gerek doğru yorumu yapabilmek için. Anne karnındaki bebek doğana kadar HgF taşır örneğin, bu konu bu yazının neresine yerleşiyor, yazılan bu kadarcık parça ile anlayabilmek mümkün değil.

Bu arada ben de yanlış bir anlaşılmaya neden olmak istemem. Sezeryan savunucusu değilim, normal doğum yapmak isteyen anne elbette normal doğum yapabilmeli, savunduğum şey, annenin doğum yöntemini seçebilme özgürlüğünün  olmasının  kötü bir durum olmadığı, nasıl normal doğum yapmak isteyenin normal doğurabilme hakkı varsa, istemeyenin de bu hakkı var diye düşünüyorum.

Herkese sevgiler


Ulku

articlelara linkler var. daha detaya inmeye gerek duymadim. boyle makaleler, arastirmalar var bilinsin, aramak isteyen de bulsun artik. (Not: sadece doktorlarin girebildigi makale adresleri var, bir arkadasimizdan oralar icin sifre almistik zamaninda, sizler de yapabilirsiniz).NilBurada selencat'ten link istedim çünkü okuduğu yazının orjinalini görmek istedim.  İki amaçla: Öncelikle bu bilginin edinildiği kaynak ne derece sağlamdır, ardından da okuyanın okuduğundan anladığını değil de orjinalini anlamaya çalışmak için.

Çünkü yukarıya verilen link örneklerinde olduğu gibi öncelikle verilen bilgi ne kadar bilimseldir bu çok önemli ve ötesinde okuduklarımızdan farklı şeyler anlayabiliyoruz yukarıda görüldüğü gibi. Ben "yedek oksijen tüpçükleri"  gibi çeviriler ile kastedilenin ne olduğunu yazının orjinalini görürsem çok daha iyi anlayabileceğimi düşünüyorum.

"Sadece drların girebildiği makale adresleri" ile tam olarak kastedilen nedir ondan da çok emin olamadım ama eğer bu PubMed'se zaten ona üyeyiz.

Özetle bu soruyu sorma amacım neyi, nereden araştıracağımı bilemediğim için değil, yazının orjinalini bulup bunun üzerinden tartışmak içindi.


annevebebis

Nil, basit anahtar kelimelerle arama yaparsan eminim bu tarz makalelere ulaşabilirsin. Tekrar o deryanın içine giresim yok. Sezaryenin üzerimde bıraktığı olumsuz psikolojiden uzaklaşmaya başlayalı 4 ay oldu. Ve bu uzaklaşma devam etsin istiyorum. Bu nedenle tekrar o konuları okumayacağım. Taki ssvd ile doğum yapmam gereken bir an gelene kadar. O zaman daha donanımlı olarak ssvd adayının bilmesi gerekenleri özümsemek için tekrar gireceğim o sulara, yavaş yavaş... Siz isterseniz okuyun, benim anladığımdan başka şeyler anlarsanız bizlerle paylaşın.

Bir de bu hak hukuk mevzusunu tekrarlamak istemiyorum ama son sözünüze istinaden; kimsenin sezaryen isteme hakkında gözümüz yok. Daha önceki mesajımda dediğim gibi herkese sevgilerimi sunmayı herkese doğru bildiklerimi anlatmaya tercih ediyorum bu sıralar. Böyle daha çok huzur buldum. Sanırım böyle de devam edecek.

Bu sitede zaten genelde araştırmacı yönü fazla olan ebeveynler yazıştığı için yazdım. Yoksa günlük yaşantımda da kimselere artık doğal doğum böyle mucizevi şöyle mucizevi falan diye anlatmıyorum. Sorarlarsa, talep ederlerse elbette.

Sevgiler...Cevaplamak için Üye ol