Doğum sonrası eklem ağrılarının nedeni d vitamini eksikliği olabilir

ugurlubaykus1 soruyor: 2

Doğumdan 15 gün sonra bebeklerimize vermeye başladığımız D vitamini meğer bizler için de çok kritikmiş. Bu metni benimle aynı şeyi yaşayan ve yaşayacak olan annelere bir faydam olsun diye yazıyorum çünkü internette bu bilgiye raslamadığımdan ve doktorumun da bilgisizliğinden 3,5 aydır ağrı çekiyordum.

bebeğimi emziriyorum ve gittikçe artan eklem ağrılarımın (tüm kemikler, eklemler, özellikle diz kapakları hareket edince ve dinlenme sonrası )nedenini 15 gün ve 40. Gün muayenelerimde doktoruma sordum. Emzirmektendir iki büklüm oluyorsun normal dedi. Kalsiyum eksikliği falan mı dedim hayır dedi. ben de geçecek hamlığım gidince alışacağım dedim,öyle olmadı.

Sonuçta 3,5 aylıkken detaylı tetkik yaptırdım d vitamini eksikliği çıktı. Emziren annelerde oluşuyormuş ve beslenerek geçmiyor ilaç takviyesi gerekiyormuş ve tabi güneş ışığı. Fizik tedavici ve kadın doğum uzmanımın iksinin de bu ihtimali akıllarına bile getirmemeleri ve bana 3,5 aydır acı çektirmelerine kızgınım. Onlara bizzat eğitim vericem bu konuda benimle aynı şeyi yaşayanlar d vitamin eksikliği ile ilgili hormon testii ve guatr riskine karşı ( tiroid - guatr da eklem ağrısı nedeni olabiliyor) gereken hormon testlerini yaptırın ve mutlaka tıp veya devlet hastanesi veya adam gibi doktorlara görünün. Sağlık mutluk dileklerimle

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


aytude

Bebek 1 aylıkken başladı  bu ağrılar su an 4 aylık ve saat 4-5'e kadar vücudum açılmıyor. Oturup ağlıyorum. yürüyemiyorum, kucağıma alamıyorum, büyük oğlumla ilgilenemiyorum. heryerim çürümüş sanki, sopa ile dayak yemiş gibiyim. El, ayak bileklerim, omuzlarım, dizlerim, parmaklarım..Cok sık emen bir bebeğim var. Haftaya doktora gidip kan-vitamin değerlerime baktıracağım. İki ay üstüste D vitamini aldım ama bir faydası olmadı. Artık dayanamıyorum.aytude

doktora gittim bütün tahlilleri yaptırdım ama hiç bir eksiklik çıkmadı. Cok sükür tabii ki. Emzirme bitince geçebilir dedi doktorum. Bekleyip göreceğiz. 
Cevaplamak için Üye ol