Tracy Abla, gece öğünü

Gulusoy soruyor: 6

Tracy nin rutinini uygulayanınız var mı? Bebeklerin rutinini 19:00 - 19:30 gibi uyuma, saat 23:00 gibi gece öğünü verme ve ardından da sabah 07:00 ye kadar yeniden uyuma şeklinde düzenlemeden bahsediyor. 19:30 gibi yatma tamam da ben oğluma 23:00 gibi uykuluyken süt vermeye çalışsam da istemiyor. Kendisi gece saat 02:00 - 03:00 gibi uyanmayı tercih ediyor. Bu gece öğününü başarıyla verebildiniz mi? Yada bırak dağınık kalsın felsefesi daha mı doğru acaba?

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


gullika

bu arada 2 gündür şöyle bir uyku rutini oluşturdum; uykusunun geldiğini anladığım anda odasına giriyoruz,perdeleri kapatıyoruz, şu rüya kutusu gibi müzkli şeylerden var onun müziğini kuruyorum
ve en sevdiği bebeğiyle birlikte yatağına koyuyorum.Biraz oyalanıyor sonra ağlamaya başlıyor,kucağıma alıp sakinleştiriyorum sonra tekrar yatağına koyuyorum ama daha koyarken ağlıyor,yine alıyorum bu sefer sakinleştiremiyorum çünkü memede uyumak istiyor,dün böyle yatır kaldır iyice uykusu açıldı ve agresifleşti uykusu başına vurunca susmadan ağlamaya başladı hiç yapmaz,ne yapacağımı şaşırdım saatlerce uyumadı biliyorum meme versem anında sızacak nitekim de öyle oldu.
offff ne yapıcam nasıl alıştırıcam yanımda beni yönledirecek biri olsa keşke..


kaganninannesi

Gullika eğer bu yöntemi(tracy-yatır,kaldır) uygulamak istiyorsan kesin kararlı olmalısın, işin biraz zor olacak. çünkü senin bebeğin 6 aylık, fazla direnç gösterecektir. Kağan şu an 5. ayında. biz bu yönteme 3 aylıkken başladık. ve ilk gün sanırım 1 saat gibi bi zaman yatır-kaldır yaptım. yaklaşık 3 hafta gibi bi sürede de kendi kendine uyumaya başladı. gözün korkmasın. bu üç hafta da her zaman uzun süre direnç göstermedi. ilk 1. gün ve 2-3. günler biraz bol sabır istiyor. 
dediğim gibi ilk gün ilk bu yöntemi uygulamaya başladığın zaman 1 saat sürüyorsa ikinci öğünde bu süre 10,15 dk. vb. sürelerle daha kısalıyor. bu durum; bebeğin kişiliğine ,hangi ayda olduğuna göre değişir. bebeğin inatçıysa ve biraz büyükse 6-7 aylık gibi ilk gün ilk sefer belki de 1-1,5 saat sürecek. mesela 1,5 saat sürdüyse ikinci öğünde 1 saat sürecek. bunlar örnek. burda önemli olan şey yatır-kaldır yöntemi uygulamay başladın, odanı kararttın, bebeğini kundakladın ve yatırdın ağladı. kucağına alıp sakinleştiriyorsun, sonra yatırırken ağlasa bile tekrar yatırıyorsun, tam yattığına emin olduktan sonra tekrar alıyorsun. bu  çile ne kadar sürerse sürsün mutlaka bu yöntemin sonunda uyumalı.(burası işin bence püf noktası) yani yarım saat veya 40 dakika dayandın sonunda pes edip memede uyuttun veya salladın -her neyse - bence sonuç alamazsın. eğer bu yatır- kaldır sonunda 2 saat sonra bile uyusa ikinci öğünde mutlka süre azalacaktır. bizde öyle oldu.ikinci hafta da yatır kaldır  nerdeyse bitti. şşşşş-pat yöntemi ile uyutuyordum. üçüncü haftada da,  kundaklayınca sakinleşip kendi kendine uyuyabileceğini farkettim. (ilk seferde sanki hiç susmayacakmış bu yöntem işe yaramıyacakmış gibi gözüküyor ama işe yarıyor.. size tek lazım olan şey SABIR SABIR SABIR. aynı zamanda hiçkimsenin size müdahale etmemesi . bu yöntemi uyguladığımda eşim yurtdışındaydı. çok iyi olmuştu benim için. çünkü ne yapacağınızı anlatınca dudak büküp şüpheli gözlerle size bakıyor, bu da sizin inancınızı kırıyor). durum böyle....


gullika

kaganinannesi teşekkürler.Evet cok kararlıyım aslında ama ya yöntem işe yaramazsa bebeğimi ağlattığımla kalıcam diye de korkuyorum acıkcası.Bir de kafamda cok soru işaretleri var onları gidermeden de denemek istemiyorum,şimdi ben bu Tracy ablanın kitabını alıp okumadım buna cok zamanım yok,okuduklarımdan az cok bir fikrim oluştu,kitabı okumak şart mıdır?
bir de merak ettiğim diyelim bu yöntemi oturtmak 2 hafta sürdü,bu süreçte evden dışarı çıkıldığında gece uykusu nasıl olacak merak ediyorum 19.00-19.30 gece uykusuna geciş saatleri bana biraz erken geldi.Yöntem işleyene kadar evden dışarı çıkmıycaz mı??
                   Bu yöntemi başaranlar evden farklı bir yerde bebekleriniz aynı şekilde uyuyor mu?


kaganninannesi

bence kitabı okuyup öyle başlamalısın. çünkü pes edeceğin zamanlar oluyor, kitabı okumaya devam edince devam etmekte kararlı oluyorsun. ben uygularken bi yandan da kitabı okumaya devam ettm. kitap herşeyden, herkesten çok motive ediyor. rutine oturduğuna inana kadar bence çıkma. ben çıkmadım. belki 1-2 kere mecbur kalınca çıkmışımdır. rutin oluşunca da nerde, ne zaman uyuttuğun  önemli değil. Kağan her yerde uyuyor. Hatta artık ben saatli uyutmuyorum artık. genel olarak rutini şaşmaması önemli benim için... Bir de ben 8-8.30 gibi yatırıyorum. 7-7.30 olunca dışardayken eve çok erken  gelmek zorunda kalıyoruz. ya da o saatlerden sonra dışarı çıkamıyorduk. 8.00 suları bize daha çok uydu.


CokBilmis

Benim tecrübem şöyleydi: Uyutmadan önce meme veriyordum ama uykuya dalmasına izin vermiyordum. Hani böyle tam uykuya dalamadığı ama tam da ayık olamadığı anla rolur ya insanın? İşte o anı yakalamak gerekiyor :) İlk günle rsaatlerce emdi. O uydu ben uyandırdım, tekrar meme istedi ve uyudu ben uyandırdım... Böyle böle en sonunda artık mayışık şekilde yatapına yatmayı kabul ediyordu. Benim kızım da müzikle uyuyor. Bizim de rüya kutumuz var.  Çoğunlukla yanına yatıp ninni söylüyordum çünkü benim kızım ten temasından hoşlanmıyor; oysa kimi bebekler annenin elini tutarak ya da annenin elini sırtında hissederek uykuya dalabiliyorlar.

bir de akşam uykularında daha kolay ama gündüz uykularında dikkati çok kolay dağılabiliyor, uykusu hemen açılabiliyor. Bunun için de portatif hamak aldım. Çok faydasını gördüm. Hala gündüz uykusunu (3 saat) hamakta uyuyor. Ben evde yoksam başkaları da hamakta rahatça uyutabiliyor kızımı (arada ameliyat oldum, hamak sayesinde sorun yaşamadık). Başka bir yere gittiğimzide de hamağımızı yanımızda götürüyorum. Otele, pikniğe, her yere geliyor hamak bizimle.

Gece uykusunda ise kendi kendine dalmayı beceriyor artık. Hala yanına yatıp emziriyorum. Sonra masal anlatıyorum, bazen ninni istiyor. Sonra mayışınca ben yataktan çıkıyorum, o da arkasını dönüp uyuyor.

Yine de hatırlatmak isterim ki ağlatmadan bu iş olmaz. Meme ile uyumak istiyor ve istediğini yaptıramayacağını anlayıncaya kadar ağlayacak. "Öğrenmiş çaresizlik" filan diyerek seni üzmelerine izin verme. İnsna oğlu zayıftır ve acizdir ve bebekler de bu gerçekle yaşamak zorundadırlar. Ayrıca ağlamak sağlıklıdır ve gereklidir. Bırak ağlasın. Sen yeter ki onu yalnız bırakma, ona sinirlenme, hep yanında olduğunu ona hissettirebil.


CokBilmis

Kitap konusunda da: Kitabın en azından ilgili bölümünü okumadan başlamamanı öneririm. Hatta diğer yöntemleri de incelemeden, senin ve bebeğin için en uygun yöntemi bulmadan uyku eğitimine başlama derim.

Eğer okumaya vaktin yoksa Uyku Meleği'ne danışabilirsin. Internet sitesine de bir göz atabilirsin: http://thegentlesleepcoach.blogspot.com/
Cevaplamak için Üye ol