çocukların diğer çocuklar tarafından kabul edilmesi.

hande soruyor: 3

Hafta sonu bir otelde tatildeydik. Can hep kendinden büyük çocukların etkinliğinin içinde olmayı arzu etti ama kendisini kabul ettirmesi çok zor oldu. bir yandan yaşanalara kahkahalarla gülerken bir yandan da oğlumun yaşadığı reddedilmelere çok yüreğim burkuldu. Mesela gündüz tanıştığı arkadaşıyla (6 yaş) akşam yemeği yemek istedi. Onu görünce "Onuur abiii" diye çığlıklar attı ama o bizimkini istemeyince bir saat ağladığı yetmezmiş gibi akşam da hiçbirşey yemedi. ne yapmak lazım acaba. nekadar istesede büyük çocukların etkinliğine hiç sokmamalımı. yaşıtlarıyla oynamasınımı teşvik etmeliyiz yoksa hiç müdahale etmemelimiyiz. nedersiniz?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Damla

Gerçekten kız çocuklar kendilerinden daha küçüklerle çok daha rahat oynuyorlar. Bence büyüklerle biraraya getirmemeye çalışmak değil de, yaşıtlarıyla daha sık görüştürmek iyi olabilir. Sanırım tüm çocuklar da seviyorlar kendilerinden büyüklerle oynamayı.


esraozlem

Ben bu kızlar daha iyi oynar olayında pek de aynı fikirde değilim :) Biraz çocuğun karakterinin, biraz da yaş döneminin etkisi var sanırım. Ada'nın kendisinden 2 yaş büyük (3.5) bir kız kuzeni ve 5 yaş büyük (6.5dan 7) bir erkek kuzeni var. Bir araya geldiklerinde küçük kuzenle aralarında genelde daha fazla problem olduğu halde, büyük olanla artık pek sorun olmuyor. Ada genelde abii / ablaa şeklinde peşlerinden koşturduğunda abla pek yüz vermese de abi idareci, arabulucu, oyun kurucu oluyor.

Küçük olan genelde "henüz konuşamıyor, ne söylediğini anlayamıyorum, vs." gibi bahanelerle ortamdan kaçıyor, eğer aile büyükleri Ada'yla fazla ilgilenirse bu sefer ya Ada'yı görmezden geliyor, ya da yaşının gereği kıskanma (oyuncak/kitap paylaşmama, her şeyine itiraz etme, yanında istememe gibi) ya da aile bireylerine sırnaşma, araya girme, birden şarkılar söyleme vs gibi yöntemlerle daha çok ilgi toplamaya çalışıyor :) Abisi ise bir kaç oflama puflama da yapsa sonuçta bizimkinin ısrarına dayanamıyor. Gerçi artık okula gidiyor olması, okumayı sökmüş olduğu için yakaladığı herkese kitap okumaya çalışması ve Ada'nın da buna bayılması büyük etken olabilir tabii :)

Biz Ada büyüklerin üzerine çok gittiğinde, ve ortam hepsinin birden ağladığı kriz boyutuna gelmese de gerildiğinde öncelikle ortamı ayrıştırmaya, her çoğuğa bir ebeveyn şeklinde ilgilerini dağıtmaya çalışıyoruz. Ya da büyük kuzenleri özgür bırakıp, Ada'yı farklı bir şekilde oyalamaya çalışıyoruz.


ABIDE


  Bizimde ailecek görüştüğümüz bir arkadaş grubumuz var.Birinin 8 yaşında bir oğlu var diğer arkadaşlarında 1 yaşında bir oğlu var.8 yaşında oğlu olan arkadaşlarımıza gittiğimizde oda kızıma karşı hiç hoş davranmadı.Oyuncaklarıyla oynatmadı,itti.Kızım eline ne alsa gelip aldı.Ama 1 yaşındaki erkek çoçuğa herşeyini verdi çok güzel bir şekilde de oynadı.Yavrum boynunu büktü kendisini geri çekti dışlanmış hissetti,onların yanına hiç yaklaşmadı başka odada bizimle oynamak istedi.Eşiminde benimde bu duruma çok canımız sıkıldı :((Cevaplamak için Üye ol