Uyku duzeni yardim!

diesra soruyor: 6

2 Ocakta 3 aylik olacak bebegimin 2.ay asisindan sonra uyku duzeni altust oldu.Uyandigi zaman tekrar uyuyana kadar gecen surenin max.1.5 2saat olmasi gerektigi yaziyor.Bazen tekrar uyumasi] 4 5 saati bulabiliyor.Diyelim ki uyku rutini yaptim ama uyumak istemiyor(henuz erken oldugunu dusunuyorum) ne yapmali nasil duzene girer?)

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


crocus

Gündüz mu gece mi? Emziriyor musum?Gece uyku düzeni nasıl?Büyüme atağı geçirdiği bir döneme denk gelmiş olabilir.Gazlı bir dönemdir emziriyorsan.Rutin önemli sadece uykuda değil,emzirmede ya da mama da önemli.


bushr94

Gündüz oyalayın biraz aralarını açın ki gece daha uzun uyusun. Bir de gece ortalıkta dolandırmayın karanlık sessiz odadan çıkartmayın.


elifberatNUR

Surekli temiz hawa almasini sglyin benim kizim uyumakda cok huysuzlanir balkon cikarr biraz dolnirim getirip uyuturup kis we cocuklr pek temiz hawa almiyolr ama almalri srt 


karam32

Bebekler gece gündüz ayrımına 3. Aydan sonra yapabiliyor. Uyku düzeni için çok erken.. 6. Aydan sonra uyku rutin baslanabilecegini okudum. Bebeginiz daha çok küçük ve sanırım beklentisi biraz fazla. Ben uyku rutine 8. Ayda başladım. Herşey yolunda gitti. Ilk aylar çok zor geçiyor (tabi her bebek aynı olmuyor). Oğluma uyku düzeni oluşturan kadar gündüzleri yarım saat en fazla 45 dk uyuyordu.  Geceleri ilk üç ay gece 12 den sabah bese kadar neredeyse aralıksız aglardi. Uykusuzluk yorgunluktan bitmiştim ama hersey geçiyor. Bebeğinizi biraz zaman verin hersey yoluna girecektir.


uykudanonce

2 ay civarı zaten bir değişiklik olur bebeklerde, aşı denk gelmiştir, siz ona yormuşsunuzdur. Kitaplardaki bilgilere bakmayın. Uykusu gelmemiş bebeği zorla nasıl uyutacaksınız?

Düzen deyince kendimizi düzen diye de helak etmemek lazım. Bebekler düzen severler doğru. Düzenden kasıt bebeğin alışkanlıklar geliştirmesi. Misal, uyku öncesi odasına gitmesi veya perdenin örtülmesi, uyku sonrası şarkılar söylenmesi gibi alışkanlıklar. Çocuğun sıkıntıları geçtikçe, gazdır diştir, saat aralıkları elbette oluşacaktır. Ben şöyle düzen oluşturun böyle düzen oluşturun diye sanki bebekler makineymiş gibi kullanım kılavuzları ile metodlarla yapılmasına karşıyım bu işin. 10 bebekte 2 sinde belki işe yarıyor belki çok da iyi sonuçları oluyor ama çoğunlukta anne de bebek de helak oluyor, moraller bozuluyor. Okuyun fikir bilgi sahibi olun ama tutsak olmayın.

Kolaylıklar dilerim...


cooper

Merhabalar bende uyku düzeni olayına sanırım 3 aydan sonra başlamıştım. Uyku düzeninde kararlı olmak önemlidir. Bir başlayıp bir bırakırsanız bir daha ki denemenizde bebeğiniz daha çok ağlayacaktır. İlk zamanlarımı düzensiz bir şekilde zar zor geçirmeme rağmen uyku düzeni yaptıktan sonra hem bebeğim hem ben daha huzurlu günler geçirmeye başladık. Uyku düzenini bebekleri robotlaştırmak olarak düşünmeyin emin olun bebeğiniz düzenli hayatı sizden daha çok istiyor. 

Öncelikle uyku düzenine gece uykularından başlayın. Geceleyin her gün bebeğinizi belli saatlerde yatırın ve sabah uyandırın. Onun dışında gündüz uykularında da belli bir rutininiz olsun. Uyandıktan sonra bebeğinizi ayına göre(sizde yazmışsınız 2 saat sonra) uyutmaya başlayın. Uyutma süresi 1saati geçerse uyutmayı bırakın ve sanki bebeğiniz yeni uyanmış gibi onu yataktan kaldırın. Bir sonraki uyku vaktine kadar (yine yaklaşık 1bçk saat) kesinlikle uyutmayın. 

Bunun dışında sormak istediğiniz sorulara kendimce yanıtlayabilirim yardımcı olmaya çalışırım. Kendi uyku eğitimimide bu yazılarımda anlattım. Belki yardımcı olur.

http://bebegimicinmutluluk.blogspot.com.tr/2016/06/uyku-egitimi-tracy-hogg.html


http://bebegimicinmutluluk.blogspot.com.tr/2016/10/uyku-egitimi-2.htmlCevaplamak için Üye ol