TV seyretme

Annegozuyle soruyor: 10

Bizim minnoş daha çok küçük. Fakat kucağımızda arkası TV'ye dönükken bile seyretmeye çalışıyor ses ve ışık ilgisini çektiği için. Elbette seyrettirmiyoruz. 2 yaşını doldurana kadar da seyrettirmeyelim diyoruz (tabii koşullar ne gösterir bilemiyorum).

Sonuçta çok fazla olmasa da TV açıkken aynı odada oluyor. Ekranı görmese de sesini duyuyor.
Ayrıca hafiften sağır olan yan komşumuz saolsun, çocuğum sürekli TV sesiyle uyuyor.

Umarım bebeğime bir zarar vermiyorumdur. Sizin fikirleriniz nedir bu konuda? Nasıl bir yol izlemeliyim acaba?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


nurten_nisa

cokta korkma arkadasım benım kızlarımda aynı hıc merak etme bence bırak ıslesın bence hıc bı zararı yok ama son fıkır senın tabıkı


Damla

Bu konuda bir araştırma izlemiştim. Çocuklar üzerinde bir araştırma yapmışlardı. Bir grup çocuk televizyon açıkken ve kapalıyken oyun oynatılıyor, konsantrasyon süreleri ölçülüyordu.

Çocuk o sırada izlemiyor yalnız, sadece açıkken oyun oynuyor. Televizyon açıkken, çocuğun oyuna konsantrasyon süresinin ciddi şekilde düştüğü gözlemleniyor.

Bebek küçük olduğundan henüz adapte olamamış olabilirsiniz ama insan büyüdükçe, o uyanıkken hiç açmamaya alışıyor. Bakmamasını sağlamak pek mümkün olmuyor ve insan ses değişimlerinden rahatsız oluyor mudur diye tedirgin oluyor.

Komşudan gelen sesin büyük bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Eğer huzursuz oluyorsanız, evinizde hafif müzik açarak etkisini hafifletebilirsiniz.


mkv

Merhaba, TV sanırım biraz cocugun mizacıyla ilgili birşey. Bizde doğdugundan beri hic izletmemeye calistik.  Akşamları babamızın izlemesine rağmen gunduzleri ben cok fazla acmadım. Sonra farkettim ki acık olsa da izlemiyor, reklamları bile (genelde cocuklar reklamları izler ya). Su anda da evde TV genelde acık oluyor, Sertab Erener'in BU Boyle şarkısı ve Demet Akalın cıkmadıkca hic bakmıyor. Ama ozellikle Sertab cıktı mı pür dikkat, hatta arada bi el sallayarak oynama, şarkı bitince yine kaldığı yerden devam ediyor. Umarım sonrasında da değişmez bu.
Televiyonun cocuklar uzerindeki etkisi konusunda  buraya da bi göz atabilirsin istersen... Bu olumsuz etkiler her cocukta aynı olacak diye birşey yok tabi ki ama yine de insanı tedirgin ediyor.

Komşudan gelen ses de arada iyi olabilir, cunku tamamen sessiz bir ortamda uyummaya alışınca çıt desen uyanıyorlar


nurten_nisa

tsk arkadaslar


Nihan

Benim oğlum 23 aylık, bir yaşından itibaren televizyon seğretmeye başladı. Baby Einstein DVD'lerini seğrediyor. Yaklaşık bir yıl oldu, öğrendiği şeylerin bir çoğunu oradan kaptı diyebilirim. Sınırsızca seğretmeli demiyorum fakat faydaları yadsınamaz bence.
Bebeğin ne kadar TV seğrettiği önemli değil, eğer anne ve baba yeteri kadar ilgilenebiliyorlarsa, oyun oynuyorlarsa, aktif olarak birlikte vakit geçiriyorlarsa, eğer TV bütün bunların yerini almıyorsa, gayet hoş bir öğrenme aracı olabilir. Süre olarak benim oğlum bir saatten sonra başka oyunlar oynama ihtiyacı duyuyor. 1-2 saati geçmemeli diyorum.nurten_nisa

tsk arkadasım cvp ıcın bende katılıyorum en azından onla eglenebılıyorlar ıyı asamlar


ozguranne

Dağlar kızı,  bence yavaş yavaş Tvnin kapalı olmasına alışmaya bakın. Müzik açmak çok iyi bir fikir. İlk üç yıl TV eğitim dvdsi bile olsa önerilmiyor. Genel olarak Tvnin eğitici olduğuna, dil gelişimini desteklediğine dair yanılgılar var. Malesef bunlar doğru değil. TV izlerken (bizim de) beynimizin yaydığı elektromanyetik dalganın frekansı değişiyor. Alpha yaymaya başlıyoruz ki bu beynimizin kendini kapatması gibi bir şeye denk geliyor.  


Araştırmalar TV izlemenin bebeklerde zihinsel gelişimi engellediğini gösteriyor. Hiç bir konuda çok aşırı uç olmak istemeyen biriyim. Hani bebekle oynarken biri on dakka tv açıp haberlere ya da teletekse bakıp kapatsa dünyanın sonu gelmez elbette. 

Ancak, kesinlikle izlemiyoruz kararı aldığınızda bile tv açılıyor. En iyisi camı açıp dışarı fırlatmak ki, bunu yapmak biraz radikal. İnsan arada bi dvd izlemek istiyor.

Okuduğum bir kitabın sonunda (X Kuşağı) ABDde yapılan araştırmalardan bahsediyordu. Şöyle bir oran vardı 

TV seyretmediğni söyleyen Amerikalıların yüzdesi 8
TV seyretmediğini söyleyen Amerikalıların televizyon karşısında geçirdiği ortalama saat 10
Kaynak: Connoisseur, Eylül 1989

Demek istediğim bebeğin TV karşısında geçirdiği her zaman, yapmadığı bir başka şey. Kendi kendine konuşmadığı, düşünmediği, snapslar arası yeni bağlantılar yapmadığı...  

Araştırmalar zararı, olası yararından çok fazla diyor. Biraz da sigara gibi, ilerde daha fazla zararı bulunma ihtimali var. Okuduğum bazı araştırmalar ADD ihtimalini arttırdığını söylüyor. "The problem lies not only in the videos' content -- little dialogue or interactivity and rapidly changing images -- but also with how babies' brains develop. A child's brain is very sensitive before age 2. It's still developing neural connections and growing in size. Because of this sensitivity, it's important for babies to have a lot of interactive stimulation to learn and develop. The researchers contend that the videos don't provide this stimulation."
,

"Sorun aslında izlenen görüntünün içeriğinde değil, - az diyalog, az etkileşim ve sürekli değişen görüntüler- asıl sorun bebeklerin beyninin gelişme şekli. Çocukların beyni iki yaşından önce çok hassas. Sürekli nöral bağlantılar kuruluyor ve beynin boyutu büyüyor. Bu hassasiyet nedeniyle bebeklerin bol bol etkileşimli uyaran alması gelişmeleri ve öğrenmeleri için çok önemlidir. Araştırma eğitim DVDlerinin böyle bir imkan sağlamadığını göstermiştir."

sevgiler.


Annegozuyle

Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.

Bizdeki son durum:
Evde özellikle gündüzleri televizyonu tamamen kapatıyor, radyo açıyoruz. Hafif bir müzik iyi geliyor sanki, rahatlıyor hem de kucakta dans etme ve şarkıya eşlik etme imkanı oluyor:)

Akşamları bizim televizyon seyredeceğimiz zamanlarda uykuda oluyor. Eğer uyanıksa da televizyonun olduğu odaya getirmiyoruz.

Fakat yan binadaki komşunun son derece yüksek televizyon sesine bir çözüm bulamadık. Biz müzik açsak bu sefer akşamları televizyon sesini bastırabilmek için sesini çok açmak gerekecek, çocuk da gürültülü bir ortamda uyuyacak. Henüz tam randımanlı uyku düzeni olmadığından bu mümkün değil.

Uzaktan gelen (ne yazık ki gayet net) televizyon sesinin bir zararı olamadığını ummaktan başka birşey yapamıyoruz şimdilik!Nihan

çok güzel bilgiler bunlar. ben birşey sormak istiyorum: direk kendi tecrübemden örnek vereceğim:
Can (23 aylık) baby einstein serilerini çok zevkle izliyor.
- Hayvanlarla ilgili olan programlarda, hayvanların seslerini birebir ardından tekrar ediyor,
- ingilizce isimlerini söylemeye çalışıyor,
- aralarda çıkan sesli oyuncak görüntülerinde sesi ve hareketi aynen taklit ediyor,
- şarkılar çıktığında ayağa kalkıyor ve aynı dansları kendisi yapmaya başlıyor,
- bir programda kendi oyuncağına benzer bir oyuncak gördüğünde gidiyor odasından o oyuncağı getiriyor,
- istemediği veya ürktüğü görüntüleri kapatmamı istiyor, istemediği şarkıları kapatmamı istiyor

bütün bunlar bana onun o programdaki şeyle etkileşim içinde olduğunu gösteriyor. beynini kapatan bir çocuk bunları yapabilir mi? 

zihnin alfa ritmine geçmesi demek bir çeşit hafif trans hali demektir, ki ben bazen tv. seğrederken bunu kendimde hissedebiliyorum.. ama can'ın seğrederkenki hali buna hiç benzemiyor. Çünkü her an herşeyi kaydeden, öğrenen ve uygulamaya çalışan çok taze bir zihin var bu yaştaki çocuklarda.

Can'ın tv. seğredişini ben bir kukla tiyatrosu seğretmeye benzetiyorum. Tam anlamıyla o kadar kaliteli bir etkileşim olmasa bile ona yakın bir şey var diye düşünüyorum.

Araştırmaları okumaya devam edeceğim.
Teşekkürler


ozguranne

Uzman olmadığım için net bir şey diyemeyeceğim. Eğer aramızda uzman varsa ve yanıtlarsa seviniriz. Ancak şu linkleri paylaşayım. Kitubi'de okumuştum.sevgiler.Cevaplamak için Üye ol