TV seyretme

Annegozuyle soruyor: 8

Bizim minnoş daha çok küçük. Fakat kucağımızda arkası TV'ye dönükken bile seyretmeye çalışıyor ses ve ışık ilgisini çektiği için. Elbette seyrettirmiyoruz. 2 yaşını doldurana kadar da seyrettirmeyelim diyoruz (tabii koşullar ne gösterir bilemiyorum).

Sonuçta çok fazla olmasa da TV açıkken aynı odada oluyor. Ekranı görmese de sesini duyuyor.
Ayrıca hafiften sağır olan yan komşumuz saolsun, çocuğum sürekli TV sesiyle uyuyor.

Umarım bebeğime bir zarar vermiyorumdur. Sizin fikirleriniz nedir bu konuda? Nasıl bir yol izlemeliyim acaba?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


YesilAnne

Bu konu daha önce yine konuşulmuştu. Gerçekten çok hassaa bir konu. Dağlar kızı istersen birde buraya göz at ;
http://www.nurturia.com.tr/questions/0bd1702f-c7b7-4603-86cc-9cbe00c4791e/1/zaman-gecirmetv-izleme


Annegozuyle

Teşekkürler yeşil anne, bakıyorum.


hande

Televizyon'un zararlı etkilerinden dolayı ve Fransa'da 3 yaş altının tv seyretmesi yasak haberiyle birlikte biz Can'a hiç televizyon seyrettirmedik. Çocuklar sevdikleri kişilerden çok daha fazla şey öğreniyorlar gerçekten.

Son dönemde ara ara babamız tv açar oldu. birde babannemiz ameliyat oldu ve bizde. dolyısıyla tv daha uzun süre açık kalıyor. Can ilgilenmiyor gibi görünsede tutup ertesi gün saçma bir dizide geçen "bu adam ölmüştür" gibi birşey söyliyebiliyor. Ayrıca ister istemez bizim gözümüz tv ye kayıyor ve Can bizim ilgimizi çekebilmek için saçma sapan şeyler yapmaya başlıyor. TV kapalıyken nekadar uyumluysa, açık günlerde de okadar uyumsuz bir tavır sergiliyor. daha çabuk sinirleniyor, daha fazla zıplıyor hopluyor ve bizi dinlemiyor. ben bunu kendi adıma gözlemledim.
TV saatini 15-20dk fazla tutmanın uygun olmadığını düşünüyorum.

Baby Einstein hakkında bir bilgim yok ama BlogcuAnne'nin kendi blogunda güzel bir yazısını okumuştum.

http://blogcuanne.com/2009/11/16/baby-einstein-egitici-degilmis-buyurun-paraniz-iade/


esraozlem

Biz de ailecek bu konuda epey yayın okuyup araştırıp eğitim DVD'leri de dahil TV'yi 2yaşına kadar hiç, 3 yaşına kadar mümkünse izletmeme şeklinde bir karar almıştık ve şimdiye kadar bu şekilde devam ettik. Gündüzleri annane ve dedesi bakıyor Ada'ya ve onlar da bu konuda bizimle aynı fikirdeler. Sonuç olarak Ada uyuyana kadar evde televizyon açılmıyor.

Eksikliğini hissettiğimizi de söyleyemem. Ailecek çok fazla tv izlemememizin yanısıra Ada'nın erken ve düzenli uyuyan bir çocuk olmasının da bunda etkisi muhakkak. Akşamları radyo ya da CD'den müzik dinliyoruz. Birlikte dans ediyoruz, şarkılar söylüyoruz. Bazen özellikle yatmadan önceki yarım saat-45 dakikalık süreçte müziği de kapatıp sessizlik içinde kitap okuyoruz. Eğitim DVD'lerinde öğrenebileceği her şeyi interaktif bir şekilde bizimle oynayarak öğrenebildiğini düşünüyoruz ve bu şekilde ilerliyoruz.

Ek olarak; 18. ay kontrolümüzde çocuk doktorumuza 2 yaşına kadar gelişimiyle ilgili neler bekliyoruz diye sorduğumda; "bu dönemdeki en büyük değişiklik konuşma olacaktır, konuşmayı desteklemek için bol bol kitap okumaya, konuşup oynamaya devam edin, ve asla televizyon açmayın" şeklinde bir cevap verdi. Doktorumuza güveniyoruz ve aynı fikirde olmamız içimizi ayrıca rahatlattı.baldanadam

Evlenirken evimize TV almadık. Hemen ardından oğluma hamile kaldığımı öğrenince de bu  kararımız pekişti. Şimdi tam 2 yaşındaki oğlum sadece haftada bir kere baby einstain seyrediyor. O da tırmak kesme rutinimiz oldu. TV izlenen bir evde büyüseydi farklımı olurdu bilmiyorum ama dil gelişimi mükemmel. Telafuzlarıda doğru olmak üzere neredeyse bizim gibi konuşuyor. Duyduğu her şarkıyı ezberliyor ve söylüyor.
TV siz bir ev belki aşırı uç gelebilir ama hiç eksikliğini hissetmiyoruz gerçekten.


Aysegul_

internet sitesinde denk geldim de paylaşayım dedim. bebeklere tv syrettirme ile ilgili.
http://www.pediatriportali.com/makalebrosur.asp?ID=1346


selencem

Sadece manyetik alan degil ki sorun. Sekonder otizmi tetikliyor kucuk yasta uzun sure TV seyretmek. Bunu psikayatrimdan ogrendim. Ayrica konsantrasyon bozukluguna da sebep oluyor. Bunu da cocuk doktorumuz soyledi. 1.5 yasina kadar duz duvara baksin daha iyi dedi :)) Ben sadece kalabalik misafirlikte 10-15 dakika bakmasina ses etmiyorum, ortama alisana kadar. Ben de esim de Tv koligizdir ama simdi bebek cok erken uyudugundan bir derdimiz yok. 1 yasina kadar kesinlikle izletmeyecegim. Sonra da belki yarim saat uykudan once olabilir.


ziley84

televizyonun bizim üzerimizde bile o kadar çok zararı varki çocuklarımızdamı olmasın.televizyon insanlar arasındaki iletişimi bitirmiş en önemliside bu bence.artık sohbet için gittiğim arkadaş ortamlarında yüksek  sesle bir dizi açık ve herkes hipnotize olmuş gibi onu izliyor hatta abartıp biri konuşmaya başladımı bir dk bir dk öenmli birşey söylüyor diyor.ve bu ortamda olan 4 yaşında bir çocuk saçma sapan dizilerin konusunu benden iyi biliyor hemde bilmemesi gereken bir çok şeyi.
benim çevrem evde ses olsun diye hep tv yi açık tutuyor malesef bunun önüne geçemiyorum kapatalım dediğime aaa sıkılırız biz diyorlar.mecburen ben ne kadar dikkatini sağıtmaya çalışsamda izliyor.yani bir şekilde tv hayatında oluyor ama elimden geldiğince izlememesini sağlıyorum.Cevaplamak için Üye ol