et ürünleri

erimonat soruyor: 6

her gün et ürünlerinden veriyormusunuz

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


yasemin_ekin

evet. her gün öğle yemeğinde 1 köfte yiyor. ya da o miktarda başka bir et.


yasemin_ekin

Baklagillerle ilgili yasadigim seyi paylaşmak isterim, belki çok alakalı değil ama. Ben ilk heves, ikiçocukannesinin kulakları çınlasın, "doktorum dedi ki ": yeşil mercimek verebilirsiniz. Ben de iki gün üstüstüne cmt-pazar verdim, kızım 7 aylıkken. Günlerden salı veya çarşamba, kızım bir anda kustu ama ne kusma büyük adam kusması gibi. Ve ne çıkardı: yeşil mercimek!!!!! aradan kaç gün geçmiş, garibimin bünyesi hazmedemis mercimekler, çözümü çıkarmakta bulmuş.

Karı koca panik, ama kızımız rahatlamış ve mutlu:))) yeşil mercimeği bir süreliğine menümuzden çıkardık.
selamlar


esraozlem

yasemin_ekin nasıl pişirmiştiniz merak ettim, yeşil mercimek her ne kadar pişince bayaa bir dağılsa da çatalla eziyordum ben 1 yaşından önce. Bir de her doktorun yöntemi farklı oluyor ama biz baklagilleri ek gıda geçişimizde menuye hemen dahil etmedik, 9.aya kadar beklemiştik.


yasemin_ekin

düdüklüde pişirdim yeşil mercimeği. Sanırım arada pişmeyenler mi oldu, ben mi tam beceremedim. Yediriken de çatalla ezerek verdim ama bir terslik işte. nasıl oldu anlamadım. Belki iyice bulamaç olana kadar beklemeliydim. Ben biraz da pütürlü olsun dedim ama yeşil mercimek ve pütür iyi bir ikili olmadı galiba.

Sanırım 9.ay daha uygun. Önümüzdeki günlerde ufak bir parça yine denerim, iyice pişirmek koşulu ile tabi .


ADA

Şu et konusu canımı sıktı şimdi benim... biz her gün yiyoruz. Hatta demir eksikliği çıktığı için daha da bir ağırlık verdik kıymalı sebze çorbalarına. Yanlış mı yapıyoruz...: (


yasemin_ekin

Acalya, yanlis anlama olmasın. Çok üzülürüm. sadece ben ettim, siz dikkatli olun demek istemiştim. Ama sanal ortam yoruma çok açık.
Yeşil mercimeği pişirirken içine patates, havuç, az soğan, biraz ev eriştesi de eklemiştim. Ama dedim ya kızım 7 ay civarında idi ve ben sanırım biraz az pişirdim. Ezerken pişmeyenleri ayıkladım diye hatırlıyorum ama oldu işte. Yoksa yeşil mercimek favori yemeğimdir benim. Salatasına da ayrıca bayılırım.

Ada, anne olduğum şu 8 ayda anladım ki birçok farklı yaklaşım, birden çok doğru var. Bizler anne olarak tüm bunları akıl süzgecimizden geçirip, bebeklerimizin de tepkisine göre kendi yolumuzu bulmaya çalışıyoruz.

Benim kızım mesela, köfteye, tavuga, balığa bayılıyor. Geçen gün köftesini yedi, boş köfte tabağına bakıyor, 1-2 kırıntı kalmış onları da istiyor. Şimdi ben vermesem olmaz dimi? Biz de iyice sıyırdık tabağı. Başka gün gece mamasını yemedi ama sebze püresini afiyetle yedi.  Cevaplamak için Üye ol