Yiyecekleri Mama Sandalyesinden Aşağı Atıyor

evren soruyor: 10

Mama sandalyesinde oturuyoruz, muzu alıyor, yiyecek gibi yapıp, hoppp yere... mutfağın hali perişan. Atma oğlumdan başka ne etkili olur arkadaşlar,  ya da bu dönem böyle mi?

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


hande

Mesela cama vuruyor ve sizi dinlemiyor. Yanına gidip ellerini tutup kısa bir süre hareket etmesini engelliyorum . Bu arada da onun boyutuna gelip gözlerinin içine bakarak "cama vurursan kırılır, ama istersen duvara vurabilirsin. Şu anda ellerini tutuyorum çünkü camı kırıp elini acıtmanı istemiyorum" gibi oldukça yumuşak hareketler ama kararlı bir konuşma yapıp tekrar bırakıyorum. Bazen bir kenara oturta bilirsiniz ama bizimki oturmutor ve beni dinlemiyor o şekilde. benim yaptığım sadece ayakta yarım dk bir olay şu an için.
Bazen üst üste yeniden yapıp sabır deniyor ama her defasında benden aynı karşılığı alınca bırakıyor. bizde şimdilik işe yarıyor.


hande

bu arada Şenay çocuğun kaç yaşında bilmiyorum ama Can time-out u  yeni algılıyor. 1,5 yaş öncesi benim ne dediğimi dinlemiyor ve onu durdurmuş olmam onu çok sinirlendiriyordu.


senayc

hande kusura bakma,yeni gördüm cevabını. Yiğit 26 aylık oldu. bırakıyorum,benimle beraber geri geliyor time-out felan deneyemiyorum bile


hande

biz henüz time - out u birlikte yapıyoruz ben onun ellerini tutuyorum ve bir süre bekliyoruz:))


senayc

hande teşekkürler. bunu deneyebiliriz. Ben bir köşe belirledim ama bırakıyorum ve peşimden yürümeye başlıyor. Beraber beklemek çok iyi bir fikirmişOzge

Hande'nin dedigi gibi yapabilirsin bence de. Derin'i koltuga oturtuyoruz ve bir sure kalkmasina izin vermiyoruz. Onunla birlikte yapip time-out fikrine alistirdiktan sonra tek basina birakmayi deniyebilirsiniz. Onu da anliyacaktir eminim. Bu minikler herseyi aslinda oyle bir anliyorlarki, islerine gelmeyince anlamamazliktan geliyorlar:)


Damla

Biz de yorulduğumuz bir gün burada otur bakalım biraz diye oturtmuştuk bir kanepeye (sorun tam neydi hatırlamıyorum). Sonra işe yaradığını görünce daha sık kullanmaya başladık. Bir süre sonra işe yaramamaya başladı. Sonra otoritemiz sarsılmış hissettik, bir de niye kalkıyorsun demek zorunda kaldık. Sürekli dozunu arttırmak gerekiyor ve sonucu pek de işe yaramıyor.

Bu sefer gerçekten kendisini tehlikeye sokacağı durumlarda kullanmak için bir şey kalmıyor. Sonra arayı düzeltmek zorlaşıyor. Çok kullanmamanızı öneririm.

Kitubi'de bir kitap özeti tercüme etmiştim. "Güçten kaynaklanan otoriteye çocuklar saygı duymazlar" diyordu. "Güç ortadan kalkınca otorite de ortadan kalkar." Bunu okuyunca daha iyi anladım düştüğümüz durumu.


Ozge

Damla hakli her zaman yapmamak lazim, o zaman ise yaramamaya baslar. Biz mesela en son hatirladigim, kanepeden kanepeye atliyordu minik yaramaz. Yapma oglum, otur oglum dedik dedik bir ise yaramadi, hala devam, sonra tepe taklak dustu, birsey olmadi ama olabilirdi. Biz de direk time-out dedik, oturdu, hic sesi cikmadi, cuku O da biliyordu ne yaptigini. Ya da bazen hircinlasip vurmaya kaltiginda time-out diyoruz. 1 kere yaparsa konusuyoruz o da anlarsa hatasini gelip hemen opuyor, seviyor:), ama tekrarlamaya kalkar daha da ters haraketlerde bulunursa o zaman esas oturup sakinlesmesini sagliyoruz. Off zor isler bunlar cidden...Siz nasil yaklasiyorsunuz ters bir durumda Damla?Damla

Biz şu anda sıkı bir dönüşüm dönemindeyiz. Yakın zamana kadar çok yanlış yaklaşıyorduk diyebiliriz, son haftalarda epeyce toparladık. Gökhan'la epeyce bir tartışıp, bireyselleşme ve büyümesine davranışlarımızı adapte edemediğimize karar verdik. Ters durumların oluşmasını önleme konusunda daha geniş zamanlı bir yaklaşım içine girmeye çalışıyoruz. Henüz çok başarılı değilsek de, uygulamaya çalıştığımız:

- Evi ve şartları uygun şekilde düzenle
- Ana sorunu bul, niye saçmalıyor, sıkıntıdan mı, ilgi ihtiyacından mı,..., önce onu çözmeye çalış
- Her ne yapacaksan sakin yap, sakin ses tonu, sert mimikleri en aza indir
- Olumsuz konularda geçmiş hataları hatırlatma, o ana odaklan. Örneğin, bunu sana söylemiştim, bak yine yaptın gibi aşağılayıcı ifadeler içermesin
- Şartlar uygunsa ders almasına izin ver. Ama sonra bilmişlik yapma. Ders yeterli.
- Bir-iki kere kendin de zora gir, ders almasına yardımcı ol. Markette saçmalıyorsa mesela, bırak aldıklarını dön eve.
- Bir anda, bir sorunla bir kişi ilgilensin, iki kişi bir çocuğa çullanma
- Biri sinirlenirse, sesini yükseltirse örneğin, diğeri devralsın ve sinirli olan çaktırmadan sıvışsın
- Daha dikkatli dinle, gözlemle, anlamaya çalış
- Bir hata yapıyor gözüktüğünde, hızlı tepki vereceğin yerde, hızlı düşün, yaptığı gerçekten hatalı mı, yoksa sadece senin koyduğun saçma bir kural mı?
- Yemek falan gibi konularda kesinlikle ısrar etme
- Onun hakkında yanında konuşma (anlamadığı bir dilde de olsa)

Aklıma gelenler bunlar, ama biraz ana sorudan saptık tabi. Daha büyük çocuklar için oldu. Önerileri olanlar varsa ben de çok memnun olurum.


hande

Time out'u biz şimdilik sadece vurduğu zamanlarda ya da elektirik gibi tehlikeli şeylerle israrla oynamak istemesi durumunda uyguluyoruz.  zamanla şekillenecektir diye düşündüm.

bizde geçen eşimle Damla'ın söylediği önemli birşeyi yanlış yaptığımızı fark edip geri çekildik. "aynı anda , bir sorunla bir kişi ilgilensin, iki kişi bir çocuğa çullanma"  İkimiz birden Can'la konuşmaya kalkınca nekadar sestonumuzu yumuşak bile tutuyor olsak çocuk deliriyor. hangimizin aklı başındaysa o duruma el koysun diğeri sussun dedik birbirimize.

birde sık sık dur, atlama zıplama bak neoldu gibi kelimeler kullanmamaya çalışıyoruz. Düşersin ve yapamazsın kelimesini hayatımızdan çıkartmak istiyorsakta hala istem dışı ağızdan fırlıyor.

çocuklar 0-6 yaş arasında okadar çok düşersin ve yapazsın duyarlarmışki yetişkin olduklarında her yeni adım atacakları an bilinç altı düşmek ve yapamamak korkusu belirirmiş' i öğrendikten sonra günya sınır koyduk bu kelimelere. umarım birgün başaracağız. Düşersin yerine bir arkadaşımın tavsiyesi olarak "dikkat et" i kullanmayı tercih ediyoruz.Cevaplamak için Üye ol