15-36 kg oto koltuğuna geçmek için erken mi?

yasemin_ekin soruyor: 4

Merhabalar,

Kızımız Ekin, 2.5 yaşında, 98 santim ve 16 kilo... Romer 9-18 oto koltugu kullanıyoruz. Koltukta biraz sıkılıyor gibi. 

15-36'ya gecmek icin erken mi? Oto koltuklarında bir üst gruba geçmek için kriter nedir? sadece kilo bana çok anlamsız geliyor.

Araştırdığım kadarı ile, piyasadaki, 15-36 kilo arasındaki oto koltuklarına, 9-36 kilo olanlar haric, cocuk arabanın emniyet kemeri ile sabitleniyor, bu da bana biraz guvensiz daha dogrusu erken geliyor. 

Tecrubelerinizi paylaşır mısınız?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Damla

Hiç acele etmeyin derim.

Başı koltuğu aşıyor mu? Kış aylarında mont vs. de bunaltıcı oluyor, mont çıkartılıp oturtulabilir. Kilo sınırınız da var daha çünkü kilo alımı yavaşlıyor giderek.

Eğer zorunlu olarak değiştirecekseniz, arabanın emniyet kemeri ile kullanılan bir koltuk tercih etmemenizi öneririm. Olabildiğince uzun süre 5 noktalı koltuk ile seyahat etsin.


5 point harness diye ararsan başka videolar da var.

Biz hala geçmedik aracın emniyet kemerine, 5 noktalı seyahat ediyor Ilgaz.


yasemin_ekin

Tesekkur ederim Damla. 


Bana, başı koltuğu aşıyor gibi geliyor: beni düşündüren nokta da bu zaten. Ancak, akşam tekrar bir kontrol edeceğim, kullandığımız oto koltuğunun baş destek kısmı ayarlanabiliyor. Onun seviyesini mümkünse daha da yükseltip, mümkün olduğu kadar geç bir üst gruba geçmek istiyorum.

Mont vs. zaten sadece dışarda giyiyor, araba koltuğuna oturturken hep çıkartıyoruz.

Arabanın emniyet kemeri ile kullanılan koltukları ben de istemiyorum, ancak sanki Turkiye satılan 15-36'lardan, 5 nokta emniyet kemeri  olana rastlayamadım.  


Damla

Biz 9-36 aldık 4 yaşına doğru, sonuçta daha önceden başlasa da kullanım ömrü aynı, ancak alırken 5 noktalı kemerin kullanım yüksekliğine dikkat etmek lazım. Kimi 9-36 kendi kemeri kullanılan koltukların minder-omuz yüksekliği çok kısa, bu yüzden yine emniyet kemerine erken geçmek zorunda kalabiliyorsun.


Bizde Graco Nautilus var, Hande de araştırmış bu yazısına bir bakabilirsin: http://www.kitubi.com/2011/11/22/kaza-geliyorum-demedi-handeden/


yasemin_ekin

Sevgili Damla,

Oto koltugu ve güvenligi konusunda senin bilgilerine güvenim sonsuz. Hande'nin bahsettigin yazısını da okumuştum, ikinizin de elinize sağlık.

9-36'ya kayacağız gibi görünüyor. Graco Nautilus aklımda, çok çok teşekkurler.Cevaplamak için Üye ol